Због суше италијанска пољопривреда на кољенима

Сјеверна Италија бори се с највећом сушом у посљедњих 70 година, а влада је недавно прогласила ванредно стање у пет регија због недостатка падавина и високих температура.

Фото: pixabay

Од почетка године у сјеверозападној регији Пијемонт пало је само 94 милиметра кише у односу на просјек од 376 милиметара. Само регија Ломбардија ове године има 61 посто мање воде од просјека за период 2006-2020.

Ниво воде у језерима знатно је смањен, укључујући језеро Мађоре са 34 посто мање воде и Гарда са 48 посто.

Ниво ријеке По, чија се дужина простире на 652 километра, смањен је за 80 посто у односу на просјек за ово доба године.

Појављују се нове плаже, као и археолошки остаци од прије више хиљада година.

Италијанска влада је 5. јула прогласила ванредно стање због несташице воде у пет региона северне Италије – Пијемонту, Ломбардији, Емилији-Ромањи, Фурланији-Јулијској крајини и Венету – и издвојила 36,5 милиона еура из свог фонда за хитне ситуације.

У неким планинским предјелима, због недостатка падавина и ниског водостаја дошло је до престанка снабдијевања електричном енергијом.

Слична је ситуација и у појединим општинама на сјеверу земље. Снабдијевање водом је прекинуто током ноћи, док је у другима кориштење воде дозвољено само за личну хигијену и кухање, али је забрањено за заливање биљака или прање аутомобила.

Међутим, пољопривреда је та која се суочава с најтежим посљедицама. Губици фармера досад износе око три милијарде еура.

Оно што се дешава утиче не само на усјеве већ и на околиш. Врућина је угрозила пољопривредне приносе, прије свега кукуруза и пшенице и пријети да утиче на будућу производњу.

Посљедице суше и високих температура осјетио је и Ђиђи Такини (50), фармер чија се поља налазе на подручју општине Санта Кристина е Бисоне, око 45 километара југоисточно од Милана.

„Кукуруз сам ове сезоне наводњавао само једном, док обично то радим четири пута. Посљедице су очигледне. Умјесто да имамо биљке високе три или четири метра, добили смо оне од метар, метар и по. Земља је толико сува да су се појавиле пукотине“, рекао је.

Исто важи и за соју и пиринач, најважније усјеве овог газдинства.

„Ову њиву с пиринчем, као и друге, морам да напустим због недостатка воде. Прво сам морао да смањим сјетву, а сада и учесталост наводњавања. Умјесто да се то ради сваких осам дана, ради се на сваких 20. Моја производња пиринча за ову годину биће смањена за 30 или 40 посто“, додао је, рекавши да жели помоћ од државе.

Власти у Ломбардији су недавно затражиле од владе сусједне Швајцарске да отвори алпске сливове у пограничном кантону Тицино како би се одводила вода и омогућило наводњавање поља у долини По. Али они су одбили, јер се алпска земља суочава са истим проблемима.

Мало је вјероватно да ће се ситуација ускоро промијенити, будући да се у наредним седмицама очекују високе температуре, док су падавине неизгледне.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest