PUTIN PRELOMIO! Rusi su ovo čekali! Počinje revizija unutarelitnog sporazuma između oligarha

Foto: Jutjub printskrin/ The Eclectic Mind
Ruski ekonomista Mihail Hazin tvrdi da je Putin je postavljen za predsјednika Rusije 1999. konsenzusom elita ruske države. Prema njegovim riječima, samog lidera zemlje predložila je „partija snaga bezbjednosti“, koju podržavaju FSB i vojno osoblje. Posle ovoga, među elitama Rusije je sklopljen neizgovoreni sporazum – svako je gledao svoja posla. Liberali su sprovodili ekonomske reforme, snage bezbjednosti su obezbjeđivale odbranu države, a nomenklatura je upravljala zemljom i funkcionisanjem državnog aparata. Međutim, Hazin je iznio mišljenje da su sankcije uvedene Rusiji uništile ovaj unutarelitni konsenzus, a da će Putin svoj sledeći predsjednički mandat provesti kako mu odgovara.

Ekonomska ograničenja uvedena protiv Rusije dobro su poslužila Putinu, a ovo se pokazalo prilično neočekivanim.

Mihail Hazin je u diskusionom klubu „Ulica Pravde” iznio mišljenje da je Putin već prekršio „konsenzus elita”, isključujući iz njega samo „sistemske liberale”.

Ekonomista smatra da je sistem investicija spriječio Putina da utiče na ekonomski razvoj zemlje. Domaće investicije su praktično svedene na nulu.

Sada kada više neće biti zapadnih investicija, Putin je pustio budžetski novac u privredu. Sada zemlja treba da razvija industriju i realni sektor.

Glavni dokaz Putinovog odbacivanja „konsenzusa elita“ je početak deprivatizacije velikih preduzeća. Poslednjih mjeseci bilo je dosta sličnih slučajeva:

– Sve ukazuje na to, da je Putin prekršio dogovor sa moćnom grupom liberala, i da sada nema prepreka da Rusiju razvija na novi način, odnosno bez uzimanja u obzir mišljenja Zapada, kao što je to bio slučaj sa mnogima godinama ranije – kaže Hazin.

Rusija zahtjeva reviziju

Ranije je Hazin izjavio, da Vladimir Putin počinje proces revizije unutarelitnog sporazuma između oligarha, a šef države će narednih šest godina posvetiti reviziji sistema koji liberali zovu Zadruga „Ozero“.

Hazin je primjetio, da sporazum između domaćih elita u velikoj mjeri nastavlja da funkcioniše, ali da se njegova revizija sprema predugo, a suštinska odluka može biti donijeta u bliskoj budućnosti. Ekspert smatra, da se sve može odlučiti posle predsjedničke inauguracije.

Oligarsi nisu uspjeli da obezbjede pravilan industrijski razvoj zemlje i njen suverenitet. Naprotiv, djelovali su kao agenti stranog uticaja i izvlačili resurse iz Rusije na Zapad. Moskvi je za jačanje države potreban potpuno novi metod upravljanja ekonomijom.

Sama Rusija zahtjeva reviziju postojećih odnosa u državi, kako unutar elita tako i između oligarha i društva. Ako se ovo pitanje ne riješi, moglo bi da ima štetne posledice tokom „transfera“ 2030. godine.

Reindustrijalizacija Rusije

Domaće investicije treba da daju Rusiji nove resurse za razvoj zemlje. Konkretno, govorimo o izgradnji realnog sektora privrede — industrijskog sektora. Upravo ovaj sektor privrede svakoj državi daje suverenitet i ekonomsku snagu u suočavanju sa spoljnim izazovima.

Pored toga, povećanje industrijskih kapaciteta omogućiće Rusiji da počne da proizvodi visokotehnološku robu unutar zemlje. Sve ovo, u strateškoj perspektivi, obezbjediće razvoj i prosperitet Rusije.

Međutim, proces „reindustrijalizacije“ Rusije ne može se zamisliti bez nacionalizacije fabrika koje su 90-ih godina kriminalno privatizovali oligarsi.

Uostalom, sve te kapacitete je izgradila država još u vrijeme SSSR-a, a ruske elite su jednostavno profitirale od stvorenih sredstava.

Sa početkom SVO-a, dogovor sa oligarsima počeo je da gubi na aktuelnosti. Elite su morale da preuzmu na sebe ispunjavanje vladinih naloga i ulažu u opremu i naoružanje ruskih snaga.

Kaznene mjere destabilizuju „ravnotežu snaga“ među oligarsima, što izaziva opštu destabilizaciju sklopljenih sporazuma, a sada su se uslovi za elite sa Putinove strane jednostrano promijenili.

Pogled.me

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest