„Египат? Сирија? Венецуела? Не, ово је Вашингтон“, написала је на Твитеру др Кортни Радш, адвокат и директор америчког Комитета за заштиту новинара уз видео на ком се виде војна возила како патролирају улицама престонице САД.



Овај видео, али и бројни други снимци и фотографије, показују да амерички градови током и после протеста, започетих после смрти Афроамериканца Џорџа Флојда током хапшења, понекад изгледају као ратно подручје.



​Војна полиција, поред цивилне, као и припадници Националне гарде, изведени су на улице због протеста.



Протести у Америци, Вашингтон, америчка војска


© SPUTNIK / МИХАИЛ ТУРГИЕВВојни полицајци током протеста у Вашингтону



На улицама су често виђена војна возила, што није уобичајени призор за милионске градове.



Протести у Америци, америчка војска на улицама


SPUTNIKВојни хамвији на улицама америчких градова



И војне борбене летелице виђене су изнад америчких градова.



​Велики број људи је повређен, било је и жртава, а посебно су на мети и полиције и демонстраната новинари.



Новинарка повређена током протеста у Америци


© AFP 2020 / CHANDAN KHANNAНовинарка повређена током протеста у Америци



Током протеста забележене су бројне пљачке радњи, али су многе не само опљачкане, већ и потпуно уништене.





© SPUTNIK / СТРИНГЕРУништена продавница током протеста у Минеаполису



Материјална штета је велика, а апокалиптичне сцене уништених зграда најгоре су у Минеаполису, где су протести и почели.



Запаљена продавница током протеста у САД


© SPUTNIK / СТРИНГЕРМинеаполис, град у ком су протести почели



У многим градовима уведен је и полицијски час због нереда.



Запаљена продавница у Минеаполису током протеста


© SPUTNIK / СТРИНГЕРПротести су почели 25. маја у Минеаполису због смрти Џорџа Флојда, а онда се проширили на више америчких градова



Полиција је саопштила да је до сада приведено око 10.000 људи, углавном због кршења полицијског часа, али и на стотине оних који су пљачкали и крали по радњама.



Извор: Спутњик