Njemački kancelar Fridrih Merc podržao je preporuke stručne komisije prema kojima bi starosna granica za odlazak u penziju bila postepeno povećavana sa sadašnjih 67 na oko 70 godina do početka 2090-ih. Plan predviđa da se granica za penzionisanje ubuduće vezuje za rast očekivanog životnog vijeka.
Komisija smatra da su promjene neophodne kako bi se očuvao penzioni sistem u zemlji koja se suočava sa ubrzanim starenjem stanovništva. Preporučeno je i ukidanje mogućnosti odlaska u prevremenu penziju nakon 45 godina staža, kao i proširenje obaveznih doprinosa na državne službenike i samozaposlene.
Merc je poručio da građani „ne treba da brinu“, navodeći da bi reforme trebalo da spriječe finansijske probleme penzionog sistema i rasterete buduće generacije. Njemačka vlada nastoji da usvoji reformski paket prije ljetnje parlamentarne pauze, iako predstoji rasprava i glasanje u Bundestagu.
Međutim, prijedlog je već izazvao kritike sindikata i dijela političke javnosti. Protivnici upozoravaju da bi produženje radnog vijeka najteže pogodilo radnike koji obavljaju fizički zahtjevne poslove, poput građevinara, njegovatelja i industrijskih radnika.
Prema podacima iz 2024. godine, oko 23 odsto stanovništva Njemačke ima 65 ili više godina, zbog čega vlasti traže dugoročno rješenje za održivost penzionog fonda.
Bonus video:
Komentari (0)