АСК: ДПС и ХГИ функционери из Тивта годину дана НЕЗАКОНИТО „завлачили руке“ у општинску и државну касу

Ријеч је о бившем предсједнику Општине Тиват Синиши Кусовцу (ДПС), бившем предсједнику локалног парламента Ивану Новоселу (ДПС), некадашњем потпредсједнику Општине Илији Јановићу (ХГИ), те посланику у бившем сазиву Скупштине Црне Горе Адријану Вуксановићу (ХГИ)

Адријан „патриота“ Вуксановић (Фото: принтскрин YouTube)

Четворо функционера тиватских ДПС и ХГИ су у периоду од годину дана незаконито су примали надокнаде у висини функционерске плате коју су примали на функцијама које су у локалној или државној власти, обављали до парламентарних и локалних изнора 30. августа 2020.

То је резиме мишљења Агенције за спречавање корупције (АСК) које је дато на тражење Општине да се утврди да ли су бивши високи локални функционери, односно посланици у бившем сазиву Скупштине Црне Горе, могли да годину дана примају накнаду у висини посљедње своје функционерске плате, након што им је престао мандат, а с обзиром на то да су они у међувремену обављали функције одборника у актуелном сазиову СО Тиват и на тим функцијама примали одборничке надокнаде.

Ријеч је о бившем предсједнику Општине Тиват Синиши Кусовцу (ДПС), бившем предсједнику локалног парламента Ивану Новоселу (ДПС), некадашњем потпредсједнику Општине Илији Јановићу (ХГИ), те посланику у бившем сазиву Скупштине Црне Горе Адријану Вуксановићу (ХГИ).

Кусовцу је престао мандат градоначелника 16. октобра 2020. када га је дужности разријешила нова владајућа већина у Тивту коју су чиниле грађанске листе Народ побјеђује, Бокешки форум и Горан Божовић – часно и одговорно за бољи Тиват. Новоселу је мандат престао 28. септембра 2020. када га је на челу локалног парламента, вољом нове владајуће већине, наслиједио Андрија Петковић (БФ). Јановић је оставку на мјесто потпредсједника тиватске Општине, због неспојивости функција јер је у међувремену изабран за одборника, поднио 5. октобра 2020, док је Вуксановићу посланики мандат у бившем Скупштине Црне Горе окончан 23. септембра 2020. јер је ХГИ на изборима 30. августа те године, остала испод цензуса и изгубила парламентарни статус, наводе Вијести.

Сва четворица су, међутим, надлежним тијелима Општине Тиват, односно Скупштине Црне Горе, одмах по престанку функције, позивајући се на члан 36 Закона о зарадама запослених у јавном сектору, поднијели захтјеве да им се наредних годину дана по смјени, настави исплата пуних зарада на што по том пропису, имају право. Међутим, Кусовац, Новосел, Јановић и Вуксановић су у међувремену ступили на нове јавне функције јер су након локалних избора 30. августа 2020. постали одборници у актуелном сазиву СО Тиват и за тај рад су примали одборничке надокнаде.

Општина Тиват испоштовала је законску обавезу и тројици бивших високих градских челника наставила је да до краја септембра, односно средине октобра прошле године, редовно исплаћује плате које су они раније имали на функцијама предсједника и потпредсјендика Општине, односно предсједника локалног парламента. Исто је учинила и Скупштина Црне Горе у случају бившег посланика Вуксановића.

Општина Тиват је, међутим, пред крај прошле године од Агенције за спречавање корупције тражила да се изјасни да ли су Кусовац, Новосел, Јановић и Вуксановић могли примати ове надокнаде, у ситуацији када истовремено као изабрани одборници у актуелном сазиву СО Тиват, на тој функцији примају одборничку надокнаду. Локална управа је то радила мотивисана ранијим мишљењем АСК да дотадашњи директор Дирекције за инвестиције Општине Тиват Будмир Цупара (НП) који је поднио оставку на ту функцију и затражио да у наредних годину дана прима надокнаду у висини директорске плате, нема право на ту накнаду уколико одлучи да се, као што је то Цупара тада и намјеравао да уради, врати на мјесто одборника у локалном парламенту и тамо прима одборничку надокнаду. Стога је Општина Тиват тражила од АСК да им да тумачење да ли се то односи и на бивше локалне и државне фунмционере, а који су од избора 30.августа 2020, на позицијама одборника у локалном парламенту –Кусовца, Новосела, Јановића и Вуксановића.

”Уколико се ради о лицима која су професионално обављала функцију и која имају право да након престанка функције, једну годину примају накнаду у висини зараде коју су примали у посљедњем мјесецу прије престанка функције уз одговарајуће усклађивање, наведено право престаје прије утврђеног рока ако корисник, између осталога, буде изабран, именован или постављен на другу функцију на основу које остварује зараду”, пише у мишљењу АСК донесеном 10. јануара ове године, а које је тек недавно достављено Општини Тиват.

То у пракси значи да су Кусовац, Новосел, Јановић и Вуксановић незаконито 12 мјесеци примали своје пуне функционерске плате, јер су у међувремену сва четворица били одборници у новом сазиву СО Тиват и на том новим функцијама остваривали зараду у висини одборничке надокнаде, а која у Тивту у просјеку износи око 300 евра мјесечно. Стога произлази да је Иван Новосел незаконито из градске касе Тивта у години након напуштања функције предсједника СО, узео 15.780 евра нето, Кусовац 14.820 евра нето, а Јановић 12.492 евра нето, док је Вуксановић на исти начин незаконито из државне касе добио око 17.400 евра. Остаје да се види да ли ће АСК или други надлежни државни органи сада тим повод нешто предузетим против ово четворо тиватских јавних функционера те да ли ће ових укупно преко 60.000 евра јавног новца које су неоснованио приходовали, бити враћено у општинску, односно државну касу.

Извор: Ин4с

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest