Бацковић: Пријетећи мејлови послати са једне ИП адресе и локације

Полиција за сада има податак да су пријетећи мејлови, којима је дојављено да су бомбе постављене у школама и институцијама широм Црне Горе, послате са једне ИП адресе и једне локације, казао је руководилац Групе за сузбијање кривичних дјела високотехничког криминала у Управи полиције Јакша Бацковић. Нагласио је и да пријетње нијесу стигле са исте адресе као прошлог пута. Он је у емисији „Добро јутро Црна Горо“ казао да је могуће да је ријеч о несланој шали тинејџера, те да они морају бити свјесни одговорности за овакво дјела.

Фото: ртцг

“Фокусирамо се сада на достављање и добијање тих података од надлежних служби. Ради се о другачијим ИП адресама и сервисима и начину извршења у односу на претходну дојаву која се догодила”, казао је Бацковић.

Он је казао да нема разлога за паником и да је неопходно да се смири ситуација.

“Службеници полиције су ангажовали све могуће механизме у циљу идентификације бића и спречавања немилих догађаја. Контрадивизиони тимови су прегледали све основне школе у којима је добијена дојава. Укључили су се међународни партнери. Службеници полиције су у константном контакту са службама које нам могу помоћи да пронађемо лица која су креирала мејл, да знамо који су се сервиси користили за слање мејлова и да из одређене државе добијемо податке у циљу идентификације ИП адреса са којих су послати мејлови”, казао је Бацковић који је додао да су мејлови из иностранства.

Напомињући да су прошлог пута пријетње послате 1. априла, истиче да је могуће да је ријеч о шали тинејџера који то раде пред крај школске године. Истакао је да се нада да ће брзо бити ријешен случај.

“Мотив је да се изазове паника и неред међу људима. Да ли то ради неко свјесно или несвјесно, не знамо, али ако је неслана шала неког тинејџера морају да буду свјесни посљедица. Морају да буду свјесни да је то направило велики одјек у јавности. Ово је направило велики проблем у организацији школа”, казао је он.

Јуче се проширила друштвеним мрежама информација да је у једној од школа пронађена експлозивна направа.

“Прво што морамо да урадимо је јака едукација и подизање свијести да коришћење информационихз технологија треба да буде у продуктивне сврхе, а не у деструктивне. Друго је контрола интернет саобраћаја које нема у Црној Гори. Црна Горе не посједује податке које њени грађани остављају на интернету”, казао је он.

Када је ријеч о одговорности, казао је да ако су дјеца до 14 година, она нијесу одговорна јер “Уколико је особа старија од 14 година одговараће у складу са чланом Кривичног законика”, закључио је Бацковић.

Извор: ртцг

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest