Бечић: Гурање проблема под тепих неће довести до бољитка, демократизације и напретка на европском путу

„СТАГНАЦИЈА НА МНОГИМ ПОЉИМА ВИШЕ НЕ МОЖЕ БИТИ ОПЦИЈА“
Бечић: Гурање проблема под тепих неће довести до бољитка, демократизације и напретка на европском путу
„Само ако убрзано и предано будемо спроводили реформе можемо очекивати да ћемо бити спремни за чланство за ЕУ“, рекао је Бечић на конференцији у организацији Скупштине Црне Горе и Центра за демократску транзицију (ЦДТ), а под покровитељством Балканског фонда за демократију и Амбасаде Краљевине Норвешке


Стагнација на многим пољима више не може бити опција, поруке европских партнера су јасне и оне налажу потребу убрзања европског пута Црне Горе, поручио је предсједник Скупштине Црне Горе Алекса Бечић.

Он је на конференцији „Западни Балкан и ЕУ: Демократска консолидација кроз испуњавање политичких критеријума„, рекао да вјерује да ће овоме допринијети мирна транзиција власти која ће довести до динамичнијег затварању поглавља.

Он је подсјетио да Црна Гора у региону важи за лидера у европским интеграцијама, али простора за напредак има.

„Само ако убрзано и предано будемо спроводили реформе можемо очекивати да ћемо бити спремни за чланство за ЕУ“, рекао је Бечић на конференцији у организацији Скупштине Црне Горе и Центра за демократску транзицију (ЦДТ), а под покровитељством Балканског фонда за демократију и Амбасаде Краљевине Норвешке.

Он је казао да се нада да ће Скупштина у наредном периоду постати право поприште конструктивне расправе.

„Задатак свих нас је да радимо на приоритетном рјешавању проблема које је овај отворени форум буде препознао као ургентне. Нјихово гурање под тепих што је обиљежило вријеме иза нас неће довести ни до бољитка нити демократизације нашег друштва нити до напретка не европском путу, а оба ова процеса морају да се одвијају синхронизовано, руку под руку“, рекао је Бечић.

Он је подсјетио да испуњавање европских стандарда у дијелу политичких критеријума значи јачање владавине права, ударање чврстих темеља за институције система и њихову даљу изградњу, као и непоколебљиво и неселективно поштовање људских и мањинских права.

„Скупштина је свјесна улоге у савладавању изазова и одлучна у намјери да оствари све што је зацртано у агенди приоритета овог сазива“, поручио је Бечић.

Он је најавио да ће сарадња са грађанима бити унапријеђена и олакшана кроз институте, преставке и петиције.

Копривица: Очигледна стагнација
Извршни директор ЦДТ-а Драган Копривица рекао је да је очигледно да државе Западног Балкана стагнирају па чак и назадују на пољу демократизације.

„Заробљена држава, ендемска корупција, корупција као начин живота само су неке од синтагми којима организације цивилног друштва, аналитичари али и међународне институције и организације све чешће описују стање у државама Западног Балкана. Националне власти још немају одговор на ове критичне оцјене“, навео је Копривица.

Он је казао да су у претходној години објавили 20 публикација и урадили близу 100 интервјуа са експертима из разних области.

„Публикација носи назив, нажалост као и прошле године „Демократија без институција 2″ сублимира објединила је све истраживачке закључке. Кључни закључак јесте да је досадашња политика ЕУ имала ограничени утицај на владавину права у државама Западног Балкана и поред формалног испуњавања постављених задатака постало је очигледно да државе стагнирају па чак и назадују на пољу демократизације“, навео је Копривица.

Он је додао да ни у једној од држава Западног Балкана није успостављена равнотежа власти већ је извршна власт задржала доминацију над парламентима и правосуђем.

„И то ће бити кључни задатак парламента – направити прерасподјелу, али не на начин како то одговара моћнима, већ како устави прописују“, казао је Копривица.

Он је, наводећи кључне слабости држава региона, подсјетио да изборни процеси и даље доносе тензије, а злоупотребе јавних ресурса и сумње у финансирање политичких партије настављају да подривају повјерење.

„Ни правосудне реформе никако да нас приближе циљу – деполитизованом и независном правосуђу.

Додаје да јавна управа каратерише непотизам, клијентелизам и партијско запошљавање, амбијент за дјеловање медија такође није на задовољавајућем нивоу, све државе се суочавају са проблемом ширења дезинформација и пропаганде.

Сматра да је нова методологија проширења, шанса за повратак утицаја ЕУ на Балкану.

Делић: Пред Црном Гором је изазован период
Директорица Балканског фонда за демократију Гордана Делић рекла је да је пред Црном Гором изазован период и доношење закона о реформи медијских закона и реформа изборног законодавства.

„Моја порука је да би било важно одблокирати процес што прије и направити консензус око изборних закона како би Црна Гора могла брже да испуњава политичке критеријуме“, казала је Делић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest