Беговић: Против претходника коjи су направили озбиљне пропусте када дође до реформи у правосуђу и избора новог Тужилачког савjета подниjећемо одговараjуће приjаве

Броjни пропусти, нереализоване обавезе и неадекватно дониjета рjешења чине затечено стање у Управи за спорт и младе незадовољаваjућим, казао jе вршилац дужности директора Марко Беговић

Он jе нагласио да jе, анализом канцелариjског пословања, утврђено да се за више од хиљаду аката не зна њихов статус.

– Не знамо да ли су отворени, затворени или су у току. Преко хиљаду управних рjешења дониjето jе незаконито у периоду од 2017. до 2021. године – рекао jе Беговић на конференциjи за новинаре.

Он jе казао да jе спорт драстично регресирао, наводећи да jе спортска инфрастуктира, посебно у сjеверноj региjи, запуштена.

Беговић jе нагласио да Завод за медицину спорта, иако jе то била законска обавеза, jош ниjе основан.

– Чак немамо елаборате, а ни анализу, на коjи начин би завод требао да функционише. Савjет за спорт, од када jе конституисан 2018. године, састао се само jедном. Немамо никакав траг о њиховом функционисању. Стратегиjа развоjа спорта урађена jе на начин да немамо ни анализу, ни истраживанjе почетног стања како би се донио адекватан стратешки акт – рекао jе Беговић.

Према његовим риjечима, већина кровних спортских асоциjациjа нема стратегиjу развоjа за грану спорта за коjу су надлежни.

– Ми смо међу риjетким државама коjе ниjесу приступиле ковенциjама о намjештању спортских резултата и интегрисаном управљању, односно о насилjу на спортским манифестациjама – рекао jе Беговић.

Говорећи о проблему са антидопингом он jе истакао да су Савjет националне антидопинг комисиjе увиjек чинили политички експонирана лица, као и да jе 85 одсто буџета комисиjе трошен за накнаде њених чланова.

– Међународне обавезе према Свjетскоj антидопинг агенциjи биле су формиранjе независне, професионалне комисиjе са статусом правног лица.

Претходници коjи су направили озбиљне пропусте када дође до реформи у правосуђу и избора новог Тужилачког савjета подниjећемо одговараjуће приjаве – рекао jе Беговић.

Он jе истакао да проблем са допингом ниjе риjешен, иако jе измиjенjен закон, већ да jе само одложен.

Беговић jе, говорећи о проблемима у джудоу, казао да jе судска пресуда таква да се у правни промет врати претходни Џудо савез а угаси Jудо савез.

– Наши међународни приjатељи спремни су да помогну да консолидуjемо џудо спорт – истакао jе он.

Он jе истакао и да jе спорна и процедура за финансиранjе спортских организациjа.

– Финансирани су савези коjи су били у судском поступку, што ниjе смjело да се дешава, а дио новца ишао jе савезима и клубовима коjе предводе политички експонирана лица, повезана са моjим претходницима на овоj функциjи – наводи Беговић.

Он jе наjавио да се отвара простор за професионализациjу и да се спрема дигитализациjа свих сервиса, укључуjући и конкурс.

– Основане су комисиjе коjе прате расподjеле средстава, досад нисмо имали праве податке. О законитости тога одлучиваће надлежне правосудне институциjе – истакао jе Беговић.

Он jе казао да jе за наредну годину планирана четири потконкурса.

– Контролисаћемо детаљно трошење средстава у клубовима и савезима – истакао jе Беговић.

Говорећи о Управи за спорт он jе казао да jе у 2012. години у том Владином органу било запослено 14 извршилаца.

– Од 2017. до 2019. године таj броj jе порастао за 33 и сада износи 47. У 2020. години, односно почетком 2021. године, након укидања jедног диjела послова, односно преласка у новоформирано министарство, садашња Управа има 35 извршилаца. Ако погледамо структуру запослених, преко 40 одсто, jе ангажованих у сектору за опште послове – рекао jе Беговић.

Према његовим риjечима, броj болованjа од 2017. године jе порастао за 800 одсто.

Предсjедник комисиjе за надзор над спровођењем програма и активности спортских организациjа Бранимир Ивановић нагласио jе Министарство спорта доносило неисправна рjешења.

– О чему се ради? Оно што сваки правник-приправник треба да зна, у преамбули се нигдjе не позива на Закон о Управном поступку, то jест кад jе странка подниjела захтjев и члан коjим Министарство рjешава таj захтjев, на основу коjег доноси рjешење. У jедном од тих рjешења стоjи само на основу Закона о спорту. То jе формална грешка.

Шта jе велика грешка? У тим рjешењима ниjе уписан броj под коjим jе спортска организациjа уписана у регистар спортских организациjа – рекао jе Ивановић.

Он jе нагласио да тек када се спортска организациjа упише у регистар она стиче пословну способност и може да функционише у правном промету.

Он jе нагласио да jе елементарно незнанjе министра и његовог тима, то што су себи дали за да рjешења потписуjе директор Директората, jедне jединице у Министарству спорта.

– Требало jе да прође неколико година да би пресудом Врховног суда из jедног предмета од 9. децембра 2020. године потврђено оно што сам указивао, да не смиjу тако да раде и да сва рjешенjа мора да потписуjе министар – рекао jе Ивановић.

Он jе прецизирао да уколико актом о систематизациjи, за вођенjе Управног поступка ниjе одређено овлашћено лице, на основу члана 46. став 1. Закона о Управном поступку, то лице актом о систематизациjи тадашнjег Министарства спорта и младих ниjе било одређено да води и потписуjе рjешња.

– У том случаjу, у ставу 2. истог члана, рjешенjе потписуjе старjешина органа, а то jе министар. Дакле, сва рjешења коjа су издата у склопу пререгистрациjе спортских организациjа су неисправна. Она jесу позитивна за страну, али су оборива. У сваком поступку ће то рjешење да се обори – рекао jе Ивановић.

Он jе истакао да jе циљ изградња новог система вриjедности, у коjем ће спортисту бити фокус.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest