Бивши менаџмент себе чашћавао накнадама, кредите давали без овлашћења, утаја пореза

Ревизори су утврдили да је бивше руководство Монтенегро Бонуса погрешно приказало податке о имовини, да су бенефите, кредите и станове дијелили без овлашћења а да су пословање у претходном периоду обиљежили значајна нетранспарентност и низ крајње сумњивих одлука. Такође, бивше руководство себи је дијелило велике накнаде, иако је фирма годинама у врло сложеној пословној ситуацији.

Нови одбор директора Монтенегро бонус д.о.о. Цетиње, именован је у јуну 2021. године а чине га Слађана Џаковић (предсједница одбора), те чланови Драгољуб Булатовић, Ивана Кликовац, Богдан Марковић и Срђа Сматлик. Како је за Портал РТЦГ саопштено из ове фирме, ново руководство у старту се суочило са неликвидношћу предузећа и разним незаконитостима у раду претходног руководства.

Одбор директора је у сагласности са извршним директором Радошем Зечевићем донио одлуку да формира Ревизорски одбор, а у складу са чланом 29 Закона о ревизији. Уз сагласност Министарства финансија и социјалног старања, у састав Ревизорског одбора именовани су Славица Драшковић (унутрашњи ревизор у јавном сектору), Радојко Бошковић (овлашћени рачуновођа) и Вера Пековић (унутрашњи ревизор у јавном сектору).

„Имајући у виду да је 15 година исти независни ревизор ЕуроРев радио ревизију финансијских извјештаја и давао позитивно мишљење, те да је одједном на финансијске извјештаје за 2020.годину промијенио мишљење из “позитивног” у “уздржано”, Ревизорски одбор је дао препоруку Одбору директора да се ангажује нови независни ревизор, који ће урадити свеобухватну ревизију 2020. године“, рекли су за Портал РТЦГ из Монтенегро Бонуса, фирме у већинском државном власништву.

Одбор директора и извршни директор након разаматрања референци од препоручених ревизора ангажовали су независног ревизора Илинку Вуковић и ревизорско друштво МВ Консалт које је након завршене ревизије доставило руководству фирме извјештај број 01-1173 од 27.октобра 2021.године, уз напомену “Уздржано“ са великим бројем квалификација.

Независни ревизор, како су казали из руководства Монтенегро Бонуса, изнио је све незаконитости, неправилности и кршења закона и обавезних МРС И МСФИ стандарда од стране бившег руководства Монтенегро Бонус”Цетиње. У извјештају се посебно указује да постоји неријешено питање имовине, јер је приказана као имовина Монтенегро Бонус Цетиње а након увида у лист непокретности утврђено је да је то власништво државе Црне Горе или других правних лица.

Ту су и неријешена питања капитала, неусаглашеност, приказано фиктивних око 20 милиона, повецање капитала из ревалоризационих резерви супротно Закону и МРС стандардима, те покрице губитка из ревалоризационих резерви, супротно закону и Међународним рачуноводственим стандардима.

Откивени су и нетацни подаци у билансима за 2020. годину, на основу вјеродостојних података, те вишегодишњи обрачун амортизације на резервоарима у Липцима и Бијелом Пољу, који никада нијесу били доступни нити коришћени од Монтенегро Бонус Цетиње.

Извршни директор себи одређивао накнаде

Ревизори су открили и непостојање цјеновника и процедура по којима се формирају цијене, а посебно су били видљиви конфликти интереса у обављању послова унутар фирме, нарочито код руководства које истовремено обавља контролне и управљачке функције.

„Субвенције камата за запослене биле су око 750 хиљада еура. Постоје индиције да се увидом у претходне године износ увећао. Расподјела тринаесте зараде, исплате за лица са посебним овласћењима, при чему извршни директор сам себи одређује колики стимуланс или бонус треба да прими. Преко 120 хиљада еура исплацено мимо зарада у 2020.години, а друштво има само 27 запослених“, казали су из Монтенегро Бонуса.

Било је и утаје потеза?

Интересантно је да је у пословним књигама умањен пословни резултат за 2,3 милона на бази трошкова амортизације, који су књижени око 100.000 до 300.000 еура годишње на бази решења, које је потписивало претходно руководство, иако се амортизација обрачунавала за имовину „дату на коришћење”, дакле, на имовину која није имовина у власништву Монтенегро Бонуса. То су резервоари који нису коришћени нити је било економске користи од ове имовине, а уз то, она је годинама била предмет судског спора између Југопетрола и државе Црне Горе.

„Поставља се питање како су одређене “пореске контроле” признале умањење пореске основице, а тиме и умањење плаћања пореза на добит држави Црној Гори, обзиром да се на овај начин може закључити да је дошло до утаје пореза“, навели су из Монтенегро Бонуса.

Посебно је занимљиво то што је на дан 31.децембар 2020.године капитал у статуту и пословним књигама Монтенегро Бонуса износио 20.166.053 еура, а у Централном регистру привредних субјекта износи нула. Притом, ова државна фирма није законски и у складу са стандардима вршила обрачун одложеног пореза нити обрачун пореске амортизације.

У пословним књигама приказано је 523.326 еура као обавезе према КАП-у А.Д Подгорица у стечају за одређене порезе и доприносе, без адекватне законске документације која треба да представља рачуноводствену исправу институцији.

Откривен незаконит отпис аванса

Ревизија је утврдила и да отпис аванса није вршен на законит начин, на припадајуће трошкове, па је тиме аванс од 94.054 еура књижен супротно Закону о рачуноводству.

Монтенегро Бонус је у 2020. години приказао потраживања од Владе Црне Горе у укупном износу од 14.836.724 еура, а што у кумулираном салду износи 18.181.301 еура. Основ за ово приказивање је нотарски запис УЗЗ23/2019 од 18.јануара 2019. године, односно Уговор о регулисању обавеза између Монтенегро Бонуса и ЕПЦГ Никшић, а у вези главног потраживања од око 11 милиона за испоручену електричну енергију, у складу са закључком Владе 07-314 од 27.12.2018. године, гдје се дефинише да ће се дуг према ЕПЦГ измирити од стране Владе ЦГ уплатом на рачун ЕПЦГ.

„У случају неизвјесне наплате Монтенегро Бонус ће морати да измири обавезу. А ниједним чланом нити актом није наведен однос између Владе и друштва у случају да дође до измиривања обавеза у име друштва, и поставља се питање да ли је то потенцијална државна помоћ“, навели су из Монтенегро Бонус.

Потраживање према КАП-у отписано без одлуке Одбора директора

Такође, наведено је да је током 2020. године предузеће индиректно отписало потраживање према КАП-у у износу од 3.455.064 еура, без одлуке одбора директора, па је тиме повећало губитак за тај износ. Приказан је износ од 383.858 еура као потраживање од КАП-а иако тај износ није пријављен у стечајну масу.

„Друштво је током 2020. године умањило исказану обавезу према Трезору Црне Горе по основу интерконекције у укупном износу од 3.100.000 еура и истовремено преко МРС исказало добит из ранијих година, без сагласности од повјериоца, Државе, односно Министарство финансија. Осим кључних наведених квалификација, друштво није извршило процјену имовине од 2008. године гдје се туђа имовина приказује нетачно, а самим тим што није валоризована нити доноси економске користи, није постојао основ, како наводи ревизор, да се приказује трошак од 2,3 милона и умањује добит државног предузећа“, истакли су из Монтенегро Бонуса.

Иванишевић узео 5.000 и није вратио

Како су казали, у писму руководству наведено је 45 налаза, отворених питања, међу којима се налази и одлука у техничком мандате старе Владе од дана 13.новембра 2020. године, број 01/972 о расподјели 60.000 еура за запослене чије је радно мјесто од посебног значаја. Наводи се да тада извршни директор, Милан Чолаковић, чак сам себи предлаже накнаду од 10.000 еура.

„Расподјела се врши у години када је најнеизвјеснији наставак пословања са показатељима презадужености. Путни налози за службена путовања нису законито испуњени, позајмице запосленима као и расподјела средстава по основу којих бивши предсједник Одбора директора М.Иванишевић, још дугује 5.000 еура друштву, немају законског утемељења. Често су додјељивани стимуланси без претходног предлога руководиоца, гдје се у одлуци наводи да Извршни директор “части” одређени износ стимуланса“, нагласили су из Монтенегро Бонуса.

Обавијештено одјељење за антикоруопцију

Одбор директора ове фирме је обавјестио Министарство капиталних инвестиција и одјељење за антикорупцију, а оба извјештаја ће бити послата Савјету за ревизију у Министарству финансија, Влади и другим надлежним инситуцијама ради даљег поступања.

„Ново руководство суочено је са недомаћинским, неетчким и нестручним руковођењем државном фирмом. Одбор директора ће уложити сав свој потенцијал и капацитет да сачува основну дјелатност и опстанак друштва Монтенегро Бонус, на начин да се обезбиједе пуна примјена закона, заштита јавног интереса и јавних финансија. За разлику од претходног руководства садашњи Одбор директора и Извршни директор ће поступати са пажњом доброг домаћина, чак и у ситуацији у којој су наслиједили. Годинама уназад приказивано је нетачно стање и тиме је обмањиван већински власник, Држава, Влада и јавност“, рекли су из Монтенегро Бонуса.

Извор: РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest