Божовић подржала мјештане Калудре: Влада Црне Горе трајно да забрани изградњу минихидроцентрала

FOTO: POGLED.ME

О сумњивим уговорима, намјештеним тендерима и сумњивом начину на који су ове мХЕ изграђене говорило се много у протеклом периоду, али ни данас ништа по овом питању није урађено, подсјећа она

Јелена Божовић

Посланица Демократског фронта Јелена Божовић подржала је мјештане Калудре у намјери да заштите Калударску ријеку, природу и животну средину.

„На свим мјестима гдје су изграђене хидроцентрале направљена је катастрофа и последице те девастације ријека одражавају се на цио екосистем па самим тим и на људе и квалитет живота. Када је у питању изградња мХе у Кладури угрожава се и манастир Ћелије који се налази уз саму ријеку.
На ријеци Бистрици према Јеловици и Горњим селима у општини Беране, компанија ,,Хидроенергија” која планира изградњу мХе и у Калудри од 2007. године до данас изградила 4 мини хидроелектране. Иста фирма изградила је 4 мХе у селу Шекулар на Шекуларској ријеци“, казала је Божовић.

О сумњивим уговорима, намјештеним тендерима и сумњивом начину на који су ове мХЕ изграђене говорило се много у протеклом периоду, али ни данас ништа по овом питању није урађено, подсјећа.

„Још 2006. године која се од стране бившег режима обиљежава као година великог патриотизма, Влада је са тада премијером Милом Ђукановићем донијела уредбу о додјели концесија за коришћење ријека за производњу електричне енергије. Тада је почела ,,патриотска” девастација црногорских шума, ријека, воде, извора, флоре И фауне. Тада је ријека,,Бистрица”, као и многе друге ријеке, спакована у цијеви више не постоји. Приликом изградње ових мХЕ учествовала је држава иако се ради о приватним фирмама, а власници су конторверзни бизнисмени блиски бившем режиму. Компанија „Бемакс“, такође фирма блиска ДПС И Милу Ђукановићу, најангажованија грађевинска фирма у Црној Гори која је током изградње мХЕ имала свој власнички удио, је државни посао реконструкције пута Беране – Лубнице, прије неколико година, искористила за приватни бизнис, тако што је искористивши реконструкцију пута у исто вријеме у пут уградила цијеви за потребе рада једне од хидроелектрана“, појашњава Божовић.

Тако су, каже, државни и приватни пројекат реализовани у исто вријеме, наравно о трошку државе.

„У пут су тада уграђене телекомуникационе и електро инсталације као и градски водовод што доводи у питање стабилност пута. Приликом реконструкције пута према Лубницама 2013. године Бемакс је 11 пута пробушио цијеви градског водовода што је довело до тровања великог броја грађана за шта нико никад није одговарао. „Бемакс“ је тада предложио да продужи рок за завршетак реконструкције пута Беране – Лубница, те да уз тај пут, реконструише градски водовод. Изградњом водовода заправо је пролонгиран рок за завршетак радова на реконструкцији пута и изградну мХЕ ,,Бистрица“ која је добила дозволу за изградњу пред сам крај завршетка пута. Рок за реконструкцију пута сачекао је 2015. годину правдајући то лошим временом током зиме, а заправо се куповало вријеме док се не изгради мХЕ ,,Бистрица”. Подсјетићу да градска вода са ,,Мерића врела“ којим се напаја цио град од изградње Мхе ,,Бистрица” није више истог квалитета како је некад била те након сваке веће кише вода није за употребу“„, наводи.

Хидроенергија годишње, истиче Божовић, приходује милионе евра.

„Од остварене количине електричне енергије општина Беране приходује свега 0,5 посто што је више него понижавајуће. Поређења ради, општина Андријевица за елкетране изграђене на територији те општине приходује 6,5 посто, што је такође мало. Мјештани из крајева у којима су изграђене ове мХЕ после сваког невремена остају без струје, a o повољностима на струју говора нема. Корист од изградње мХе имају само повлашћени појединци блиску бившем режиму. Због бројних незаконитости и мутних послова има основа да концесинари законом одговарају, а не да им држава за евентуални раскид уговора плаћа одштету. Од Владе Здравка Кривокапића се очекује да трајно забрани изградњу минихидроцентрала. То обећање дао је сам премијер у свом Екпозеу који је много обећавао, а мало реализовао. Иста обећања имао је и потпредсјендик Владе Дритан Абазовић. Упоредо са тим неопходно је преипитати постојеће уговоре, утврдити незаконитости и обезбиједити већи проценат по основу концесија локалној заједници на чијој територију су Мхе изграђене“, закључила је она.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest