Број пацијената са срчаним ударом никад већи

Снабдијевање лијеком метализом, који се користи након срчаног удара, прекинуто је од августа и неће га бити наредних пет мјесеци. И док надлежни кажу да мјеста паници нема, јер постоји замјена која има исти ефекат, упозорава податак да је у Клиничком центру за девет мјесеци било 300 пацијената са срчаним ударом, док претходних година тај број није прелазио 200.

„Лијек метализа се даје након срчаног удара како би се тромб сто прије разбио, да нагло отвори крвни суд“, каже кардиолог Никола Павловић.

Но, иако је ријеч о лијеку који се даје у хитним случајевима, у Црној Гори га нема од августа, а неће га ни бити, како кажу из Монтефарма, до фебруара 2023. Из Фонда за здравство поручују да раде на обезбјеђивању услова за несметано функционисање здравственог система. Разлог за несташицу поручују, није финансијске природе.

„Имамо потпуно разумијевање за исказану забинутост како пацијената са срчаним сметњама, тако и здравствених радника те ће Фонд са кључним институцијама превасходно са Монтефармом у најкраћем року предузети све мјере у циљу правовременог обезбјеђивања здравствених установа овим, а и свим осталим љековима“, каже Олгица Лакић из Фонда за здравство

Дефицит метализе и љекова сличних њему може да направи проблем оним људима који живе даље од Подгорице и који не би могли стићи до Клиничког центра у року од сат од наступања срчаног удара. У Клиничком центру метализа није примијењена, како каже Павловић, годинама уназад јер имају могућност хитног збрињавања пацијената у ангио сали. Осим тога, метализа, поруцују из Клиничког, није једини лијек који се примјењује након срчаног удара.

„Метилза је лијек која има предност јер се једноставније даје, али други љекови имају мало комплекснији режим давања али ефикасност тих лијекова је потпуно једнака“, наводи Павловић.

Један од таквих љекова је Алтеплаза, који је, како казу из Монтефарем, стигао у Црну Гору, те је испоручен установама гдје је био потребан. Павловић поруцује да велике бриге када је у питању несташица метализе нема, али би требао да забрине сљедеци податак.

„Ми смо од почетка ове године па до данашњег дана збринули преко 300 оваквих пацијената, а да претходних година на годишњем нивоу број није прелазио 200“, каже Павловић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest