Будва Град театра од 7. јула до 21. августа на добро познатим локацијама у Будви

Овогодишње, 36. по реду издање Будва Град театра, биће реализовано у периоду од 7. јула до 21. августа на добро познатим и препознатљивим локацијама у Будви а отвориће га најновија представа Народног позоришта из београда “Рат и мир” најавили су организатори.

Мото овогодишњег фестивала, „Освајања слободе“, инспирисан је суштинском потребом људског бића да у континуитету одржава и помијера границе освојених слобода.

Милена Лубарда Маројевић директорица ЈУ Будва Град театар казала је да ће на вечери отварања фестивала, редитељу представе „Рат и мир“ Борису Љешевићу бити свечано додијељена награда „Град театар“ за 2019/2020. годину. Борис Лијешевић је двадесет шести добитник овога престижног признања.

„У плану је да ове године прикажемо 16 различитих позоришних наслова. Ријеч је о представама из Словеније, Хрватске, Србије И наравно Црне Горе. Представе су врло пажљиво биране И углавном се ради о продукцијама које доводе велике ансамбле И које су саме по себи велики подухвати” истиче Лубарда Маројевић.

Једна од тих представа , које ће бити изведена у августу, је нова копродукција која ће премијерно бити изведена ове године на фестивал.

“Представа “Макбет”, продукција “Града театра” Будва, Српског народног позоришта из Новог Сада , Београдског драмског позоришта, ИТАКА Арт центра из Инђије и Ујвидеки Синхаз (Новосадског позоришта), овогодишњи је копродукциони пројекат. Настала је по истоименој трагедији, једној од најкраћих, али и “најкврвавјих” драма Вилијема Шекспира, коју историја књижевности и позоришта памти и као “шкотску представу”. Редитељ ове представе је Никита Миливојевић, аутор неких од најзначајнијих позоришних продукција у историји овог фестивала”

Маројевић каже да су се за ову годину потрудили да направе пресјек најзначајнијих остварења у последњих годину дана.

„Као завршницу драмског програма приказаћемо представу “Тартиф – комично у класичном”, ауторски пројекат редитеља Игора Вука Торбице по мотивима оригиналне Молијерове драме “Тартиф”. Ова представа је копродукцијски пројекат Народног позоришта Сомбор и Српског народног позоришта из Новог Сада”

Музички програм фестивала започеће 14. јула у манастиру Свете Тројице у Стањевићима концертом хора који ће изводити дјела духовне музике под диригентском палицом Бојана Суђића. Маестра Суђића публика ће имати прилику да види још једном током трајања фестивала и то на сцени на Завали, гдје ће наступати са још једним драгим пријатељем фестивала, виртуозом на виолини Стефаном Миленковићем.

“У сарадњи са Амбасадом Канаде, биће уприличен концерт под називом “Приче о љубави, надању и патњи” (Талес оф Лове, Хопе анд Деспаир) на којем наступају Милан Милошевић (кларинет), Жарко Пешић (фагот) и Загребачки гудачки квартет. Куриозитет овог концерта ће бити и то што канадски умјетници на интернационалној турнеји премијерно изводе композицију Фаршида Самандарија, канадског композитора иранског поријекла”, каже Маројевић.

На истој сцени концерт ће одржати истакнути црногорски умјетници чији се почеци такође везују уз наш фестивал, свјетски познати гитарски дуо Срђан Булатовић и Дарко Никчевић, који ће након десетак година поново пред будванском публиком представити неке нове композиције са недавно објављеног албума.

Отварање ликовног програма планирано је за 13. јул. када ће у простору цркве Санта Марија, бити отворена изложба “Пут ка апстракцији у црногорском сликарству друге половине XX в. из фонда Народног музеја Црне Горе”.

Милош Марјановић кустос Народног музеја Црне Горе казао је да ће ова изложба приказати прелазак на израз апстракције у црногорском сликарству.
„На изложби ће бити приказани радови референтних аутора црногорске али и еx југословенске и регионалне сцене“ каже Марјановић.

Светлана Ивановић главни уредник програма казала је да ће у оквиру ликовног програма 7. августа, у истом простору, бити постављена и изложба фотографија у продукцији ЈУ “Град театар” под радним називом “Из будванског фото-албума Марка Анзуловића“. “Аутор изложбе је Слободан Бобо Митровић, архитекта, уз учешће у селекцији и уз техничку подршку Лазара Пејовића, проф. фотографије. Фотографије приватног албума Марка Анзуловића, развијене су са оригиналних стаклених негатива аутора, осликавају грађански живот Будве између два свјетска рата XX вијека и по први пут ће бити представљене јавности. Изложба ће трајати до затварања фестивала”, рекла је Ивановић.

Говорећи о књижевном програму фестивала, ивановић је истакла да ће он почети 9. јула гостовањем Игора Штикса са којим ће разговарати о његовом роману W”.
“Ове године ћемо имати прилику да угостимо и Матијаса Енара, француског писца, добитника Гонкурове награде за 2015. годину за роман “Бусола”. У сарадњи са Амбасадом Канаде представићемо избор из поезије Леонарда Коена „Пламен: Поезија Песме Бележнице Цртежи“ у издању Геопоетике. Током овогодишњег књижевног програма биће представљена и поетика пјесника Радмиле Петровић, Саше Радојчића и Татјане Ћаласан, док ћемо током прегледа рецентне прозне књижевности обратити пажњу на романе и есејистику Владислава Бајца, Мирка Јовановића, Слободана Владушића, Лауре Барне, Николе Маловића, Илије Ђуровића, Милице Вучковић и Јурице Павичића“, истакла је Ивановић.

Предсједник савјета је обавјестио новинаре о промјени која је наступила непосредно пред прес конференцију, а та вијест је да се сцена Завале, због неријешених имовинских односа, неће моћи користити током овога фестивала, као што је планирано те да ће јавност благовремено бити обавијештена о алтернативној сцени.

Извор: Agencija CGNews

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest