Чак 92 одсто младих за одлазак из Црне Горе

Чак 92 процента младих који су учествовали у истраживању Центра за грађанске слободе навело је да би трајно или привремено напустило Црну Гору ради бољих пословних прилика. Њих 46 одсто је истакло да је главни изазов младих запошљавање

Како истичу У ЦЕГАС-у, 49 одсто испитаника би привремено напустило државу због бољих пословних прилика, а 43 трајно. Седамдесет процената испитаника/ца навело је да би вољело да види отварање нових радних мјеста, помоћ при усмјеравању у каријери, прилике за укључивање у заједницу и улагања у образовни систем како би се побољшао положај младих људи у нашој земљи.

Центар за грађанске слободе спровео је квантитативно и квалитативно истраживање међу младима у Поргорици у облику пилот студије и фокус групе током новембра и децембра у Подгорици. Циљ ових активности био је истраживање перцепције положаја младих, као и инклузивности и комуникације доносилаца одлука са младима у Црној Гори. У пилот студији је учествовало 280 испитаника/ца између 18 и 29 година.

„У фокус групи су учествовали представници владиног и невладиног сектора, као и политичких партија. Просјечна оцјена инклузивности младих у друштву према фокус групи била је 2.33, док је инклузивност у њиховим организацијама оцијењена просјечном оцјеном 3.83, на скали од 1 до 5. Насупрот томе, у пилот студији 63,5% узорка оцијенило је да су млади ријетко или веома ријетко укључени у доношење одлука у својој заједници. Учесници фокус групе такође су идентификовали недостатак прилика за пословни и друштвени ангажман младих, а као узроке тога наводе бројне културолошке, административне и системске факторе. Рјешење учесници виде у томе да организације и институције у Црној Гори прилагоде своју комуникацију младој популацији, те да на тај начин боље разумију њихове потребе и отворе простор за већу инклузију младих у заједници“, наводи се у саопоштењу ЦЕГАС-а.

Подсјећају да су резултати овог истраживања настали у оквиру пројекта Центра за грађанске слободе (ЦЕГАС) „Дискриминисани заједно без обзира на пол, нацију и религију“ који финансира Амбасада САД-а у Црној Гори.

Бонус видео:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest