Цијене нафте порасле осму седмицу заредом

Foto: Pixabay

Цијена барела на лондонском тржишту порасла је прошле седмице 1,25 одсто

На свјетским тржиштима цијене нафте порасле су и прошле седмице, осме заредом, што је посљедица напетости између Сједињених Америчких Држава (САД) и Русије у вези Украјине и процјена о расту потражње у овој години на рекордне нивое.

Цијена барела на лондонском тржишту порасла је прошле седмице 1,25 одсто на 94,44 долара, док је на америчком барел поскупио 0,85 одсто на 93,1 долара, преноси SEEbiz.

Нове највише нивое цијена нафте од краја 2014. године највише су посљедица скока цијена у петак од три одсто, након што је Бијела кућа поручила да Русија сада има довољно војника да изведе велику војну операцију на Украјину, да би напад могао услиједити било који дан и да би сви Американци требало да напусте Украјину у року од 24 до 48 сати.

То је изазвало страховања трговаца од поремећаја у снабдијевању Европе енергентима из Русије.

– Сви желе да осигурају довољно нафте ако дође до инвазије и знате да слиједе санкције против Русије, које би могле резултирати поремећајем снабдијевања гасом и нафтом- казао је у петак Andrew Lipow, предсједник у компанији Lipow Oil Associates.

Подршку цијенама пружила је дан прије и Међународна агенција за енергију (ИЕА), која је повећала процјену потражње за нафтом у овој години за 800 хиљада барела дневно, па сада очекује да ће порасти 3,2 милиона барела дневно и достићи рекордних 100,6 милиона барела дневно.

Оцјена ИЕА о недовољној понуди надовезала се на упозорење ОПЕЦ-а да би свјетска потражња за нафтом у овој години могла расти још снажније, с обзиром на снажан опоравак економије од коронакризе.

ИЕА је поручила и да би Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати већом производњом могли смирити нестабилна тржишта.

Организација земаља-извозница нафте (ОПЕЦ) и њени савезници производили су у јануару 900 хиљада барела дневно мање него што су зацртали, нагласила је ИЕА, а Саудијска Арабија и УАЕ имају највише слободних производних капацитета и могли би ублажити притисак на резерве.

Управо су смањене глобалне резерве нафте један од фактора који подижу цијене према 100 долара, подстичући инфлацију у цијелом свијету, нагласила је ИЕА.

Иако су порасле осму седмицу заредом, раст цијена нафте посљедњих седмица се успорава јер би се убудуће раст економије могао успорити.

Наиме, како је у САД-у инфлација достигла 7,5 одсто, највиши ниво у 40 година, америчка централна банка ускоро ће повећати кључне каматне стопе, и то агресивније него што се очекивало.

То би могло успорити раст највеће свјетске економије, а тиме и потражње за нафтом. Након што су у прошлој години порасле више од 50 одсто, од почетка ове године цијене нафте су скочиле више од 20 одсто.

Неки аналитичари сматрају да ће због јачања потражње, а недовољне понуде, цијена барела ускоро достићи ниво од 100 долара. Други, међутим, очекују да би ускоро могао бити прекинут тренд раста цијена

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest