Чоковић: Пекари да одустану од повећања цијене хљеба, зарађује се довољно, упркос поскупљењу брашна

Чоковић истиче да би увећане цијене хљеба угрозило станард грађана и да пекари имају веће проблеме од цијене њиховог основног производа

Хљеб

Одлука Владе о ограничењу малопродајне цијене векне бијелог хљеба на 50 односно 40 центи важи до Нове године а реални су изгледи да и ова основна животна намирница поскупи.

То се да закључити на основу досадашњих ставова произвођача, трговаца и Владиних представника.

Ипак, бјелопољски произвођач хљеба, Шефко Чоковић, позива пекаре да као и он одустану од подизања цијене хљеба јер, како тврди, зарађује се сасвим довољно, упркос поскупљењу брашна.

Чоковић је категоричан да цијена хљеба не би требала да се повећава, иако је брашно поскупило.

Он објашњава колико сада пекари произведу хљеба на 100 килограма брашна и како зарађују . „42 еура је товар брашна, три кила соли иде на 100 кила брашна – кошта 48 центи, три кила герме шест еура, значи све га кошта 48 и по еура, и стави му адитив, што је један еуро, 50 еура га кошта 320 хљебова, то је 155 еура, са 50 еура, узима 155 еура. Па не би се оволике пекаре отварале, да није добра маржа“, рекао је Чоковић.

Чоковић истиче да би увећане цијене хљеба угрозило станард грађана и да пекари имају веће проблеме од цијене њиховог основног производа. „Имам податак да им плаћају хљеб 33 цента, а ови га велики ланци продају 50, 60 центи, шта је проблем, проблем је што су их уцијенили, јер им продају велику количину, зато треба тражити да се хљеб не може калкулативно маржирати преко пет до седам одсто. На цигаре сви трговци раде на три одсто, четири, два посто, а на хљеб и до 100 посто“, казао је Чоковић. Он каже и да у Црној Гори постоји 600 пекара које сада продају хљеб од 500 до 600 грама за 50 центи, док у Србији кошта 40 центи.

Требамо и ми привредници да станемо мало на страну грађана из разлога што ће доћи вријеме кад ћемо се маржирати, држава се бори хвата се за пјену да помогне грађанима да превазиђемо кризу, пандемија, неимаштина, болест, људи не смију да изађу из куће, ми им још дижемо цијене„, рекао је Чоковић.

Представници пекарске индустрије и трговачких ланаца тражили су од Владе да се цијена хљеба повећа од Нове године, јер је, како су образложили, брашно поскупило око 40 одсто од јула, а остале сировине од 40 до 120 одсто, пренијеле су Вијести.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest