Црна Гора прва у Европи по броју заражених: Нема оправдања за оволики број обољелих

1.699 ИНФИЦИРАНИХ НА 100.000 СТАНОВНИКА
Црна Гора прва у Европи по броју заражених: Нема оправдања за оволики број обољелих
Професор Новица Вујошевић сматра да је број инфицираних најмање три пута већи у односу на регистровани број


Црна Гора је на првом мјесту у Европи по броју заражених на 100.000 становника.

Подаци европских статистчких центара од краја септембра, показују да Црна Гора, са стопом од око 1.699 инфицираних на 100.000 становника, има навјећу стопу обољелих у Европи.

Слиједи Јерменија, док је Шпанија на трећем мјесту међу 45 европских земаља.

Епидемиолог у пензији, професор Новица Вујошевић, за “Вијести” је оцијенио да је Црна Гора лошије прошла у односу на друге земље, а да нема великог оправдања за то.

Foto: RTCG

“С обзиром на степен друштвене организованости, квалитет медицинске службе и кадровску структуру, нема оправдања за оволики број заражених”, сматра Вујошевић.


Он је, одговарајући на питања “Вијести”, казао да процјењује да је заражених најмање три пута више у односу на регистровани број.

Објаснио је да око 80 одсто инфицираних новим коронавирусом нема тешку клиничку слику, поједини се нису јављали љекару, као и да постоје и они без симптома, који не знају да су заражени, а преносе вирус.

“То што их здравствена служба не региструје, није служба крива. Асимптоматске особе не знају да су заражене, али ако пренесу вирус, можете добити и најтежу форму”, казао је Вујошевић.

У Нјемачкој откривено још 573 инфицираних
Нови коронавирус откривен је јуче код 130 особа, а пристигли су и резултати из Нјемачке, који показују да је, међу 1.300 узоркованих, 573 позитивних на ковид-19.

Из Института за јавно здравље (ИЈЗ) саопштено је да су јуче анализирана 462 узорака и да је 51 позитивни из Подгорице, 32 из Никшића, а 19 из Берана. Девет нових случајева је у Пљевљима, осам на Цетињу, три у Плаву, по два у Бијелом Пољу, Будви и Херцег Новом, а по један у Колашину и Гусињу.

Из ИЈЗ су истакли да је јуче завршена и статистичка обрада резултата узорака који су послати на лабораторијску обраду у Нјемачку и да је међу њима 573 новопозитивна случаја, који су узорковани у периоду између 26. и 29. септембра.

Тако је 26. септембра било још 73 позитивних, наредног дана 167, док је 28. септембра регистровано 207 инфицираних, а 29. септембра још 126.

Када је ријеч о позитивним случајевима који су лабораторијски обрађени у Нјемачкој, 201 новоинфицирани је из Никшића, 179 из Подгорице, 53 из Пљеваља, 42 из Рожаја, 26 из Бијелог Поља, 21 из Улциња. Из Бара је 14 случајева, Цетиња 10, Будве девет, Колашина седам, Берана пет и Тивта и Херцег Новог по три.

“Узимајући у обзир све новооткривене случајеве, укупан број тренутно активних случајева ковида-19 у Црној Гори тренутно износи 3900”. Од почетка године новим коронавирусом инфицирало се 11.690 особа.

Преминуле двије особе, на лијечењу 288 пацијената
Од ковида-19 јуче су преминуле двије особе, лијечене у Клиничком центру (КЦ) и Општој болници Беране. Из ИЈЗ је саопштено да су преминули из Подгорице и Плава, рођени 1939. и 1941. године.

Укупан број преминулих повезаних са ковид-19 инфекцијом од почетка јуна износи 163, а од почетка године 172.

У црногорским болницама јуче је било хоспитализовано 288 особа.

У КЦ-у и беранској болници јуче су на лијечењу била по 54 пацијента. Из КЦ-а је саопштено да је 24 животно угрожених.

“Три пацијента су интубирана и прикључена на механичку вентилацију, осам је на неинвазивној вентилацији, док је њих тринаест на високим протоцима кисеоничке потпоре”, пише у саопштењу.

Из беранске болнице су казали да је међу хоспитализованима једно дијете, као и да седам пацијената има тешку клиничку слику.

За мјесец потрошили годишње потребе кисеоника
У Општој болници Никшић јуче се лијечило 75 пацијената, од којих је осам животно угрожено и налазе се на јединици интензивног лијечења. Један пацијент је на респиратору, а три на неинванзивној вентилацији.

Директор Опште болнице Илија Ашанин, рекао је да је на ковид позитивно и пет љекара, 17 медицинских сестара и три запослена у техничкој служби.

“То само по себи говори да је једно дуго трајање свега овога и што негдје оставља трага и на физичку и психичку исцрпљеност заспослених, а то последично има и негдје утицај на слабљење имунитета због свакодневних оптерећења“, казао је Ашанин.

Он је рекао да сама чињеница да је Општа болница Никшић због новонастале ситуације за мјесец потрошила годишње потребе кисеоника, довољно говори који је обим посла и какви пацијенти, са каквом клиничком сликом, леже у тој установи.

Нове мјере НКТ-а, сматра он, већ су, када је Никшић у питању, дале резултат. Епидемиолог у никшићком Дому здравља Ивона Драшковић, истакла је да је и у тој здравственој установи примјетан мањи број прегледа.

“Очекујем да за викенд буде скок обољелих, јер имамо налазе који су послати за Нјемачку па ти резултати тек треба да стигну”.

Директорица Дома здравља Лјиљана Аџић, казала је да само пацијенти са хитном клиничком сликом могу код специјалиста, да је таква ситуација у свим домовима здравља у Црној Гори, као и да је највећи терет на изабраним докторима. Савјетовалиште за бебе, које није радило, почиње са радом 5. октобра.

Директорица Специјалне болнице за плућне болести Брезовик Драгица Гудељ, казала је да је хоспитализовано 45 пацијената, који су стабилних виталних параметара.

Прије школе обавезан доручак или ручак
Прије одласка у школу дјеца обавезно треба да доручкују или ручају, а за добар имунитет важно је да исхрана буде балансирана, да пију млијеко, јогурт, једу интегралне житарице, млади сир, квалитетно месо, јаја, рибу, сезонско воће и поврће, сјеменке и језграсто воће.

То је, у изјави за ПР Центар, казала специјалиста хигијене у ИЈЗ Зорица Ђорђевић.

„Доручак је незамјењив и у зависности од жеља и потреба дјетета, родитељи могу да организују тај оброк. За дјецу која иду послијеподне у школу, значајно је да ручак буде прије школе. Требало би да ручак буде кувани оброк, који ће садржати месо или рибу, са поврћем, супица са додатком хљеба, кромпира или неке друге житарице. То треба да буде балансирани оброк и онда дјеца немају потребу за оброком у школи“, казала је Ђорђевић.

Она је истакла да је најбоље пиће за дјецу вода.

Препорука је да се у исхрани дјеце користе намирнице које су сезонске и у периоду када приспијевају цијена им је најприхватљивија.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest