Да ли је епидемија коронавируса КОНАЧНО „открила“ колика пустош остаје из ДПС „професионалаца“

Шта чека Црну Гору у скоријој будућности?! Да ли пријети потпуни економски колапс. Колико је тренутни „коронафактор“, а колико политика одлазеће Владе, довела до овог стања.

Влада наздравља „имагинарној“ стварности

Државни секретар у министарству туризма, Дамир Давидовић,  је изјавио да је пад у сектору туризма већи од 85%. Узимајући у обзир да је задужење од 878 милиона евра планирано на пад у туризму од 35-40%, шта чека Црну Гору у скоријој будућности?! Да ли пријети потпуни економски колапс. Колико је тренутни „коронафактор“, а колико политика одлазеће Владе, довела до овог стања.

Одговоре на ова питања, потражили смо код представника нове владајуће већине.

Вукићевић: Прошла валст учинила економију зависном од туризма

Управо су ствари које сте навели оно на шта смо указивали и у предизборној кампањи, казала је за ИН4С, посланица коалиције За будућност Црне Горе и потпредсједница ДНП-а Маја Вукићевић.

Прошла власт, је по њеним ријечима, учинила комплетну црногорску економију толико зависном од туризма, да се сад кад је туристичка сезона пропала појављују још веће рупе у буџету. Оно што ми прије свега морамо да урадимо је да нам се такве грешке више никад не понављају, црногорска економија не смије почивати само на туризму, већ је потребна стратегија индустријског и равномјерног регионалног развоја Црне Горе.

„Јасно је да нас чека тежак рад, али грађани Црне Горе могу бити сигурни да ћемо радити напорно и поштено како би се сузбиле тешке последице наслеђа претходног режима“, нагласила је Вукићевић и додала:

Маја Вукићевић

Видимо ових дана да се хвале како су редовно сервисирали своје обавезе, а то су радили на начин што су се константно задуживали не размишљајући о враћању дуга. Чињеница је да нам предстоји период у коме ћемо морати донети мјере потребне за консолидацију црногорске економије и лакше превазилажење кризе, како би грађани осјетили што мање последица. Вјерујем да ћемо сви заједно успјети, за почетак биће довољно да се заустави корупција и пустошење Црне Горе које је било на сцени претходних тридесет година, поручила је Вукићевић.

Краповић: Одлазећа власт одлуке доминантно оптерећивала политичким калкулацијама

Драматичан пад туристичке привреде резултат је крајње неодговорних потеза одлазеће Владе Црне Горе, оцијенио је Драган Краповић, потпредсједник Демократа и посланик коалиције „Мир је наша нација“.

Све земље региона, Европе и свијета, погођене су пандемијом коронавируса и немамо дилему да негативни економски ефекти који су глобалног карактера постоје истакао је он.

„Међутим, ако узмемо упоредне податке из земаља региона које се такође ослањају на љетњи туризам попут Хрватске, онда лако долазимо до закључка да је њихова Влада повлачила боље потезе и довела туристичку сезону по бројним анализама на ниво 70% претходне“, наглађава Краповић и додаје:

У Црној Гори је одлазећа власт одлуке доминантно оптерећивала политичким калкулацијама. Чак је НКТ, као стручно тијело, било сачињено од политичких функционера и подређено политичким утицајима. Из таквог амбијента нису се ни могле изњедрити одлуке које су у интересу привреде и грађана.

Драган Краповић

Нова власт ће се, по његовим ријечима,  нажалост, суочити са драматичним бројкама минуса, али наша је обавеза да учинимо све на санацији несагледиве штете. Прије свега, очекујемо репрограм кредита у сарадњи са међународним партнерима, а потом свеобухватну анализу која треба да резултира предлозима за интервенцију и помоћ туристичкој привреди. Овдје, прије свега, мислим на ИРФ и ресорно министарство у границама могућег.

Такође, потребно је промијенити приступ развоју туризма, који не смије да се ослони на три или четири, већ који мора да живи дванаест мјесеци. Веома је важно подстаћи домаћу производњу хране која ће на туристичком тржишту стварати конкретне позитивне ефекте по наше привреднике и државу.

Свакако, чека нас тежак период опоравка, али очекујемо разумијевање и партнерски однос грађана и привредника, како би заједничким снагама испливали на површину, поручио је Краповић.

Радиновић: Коронавирус показао је колико је црногорска економија рањива

Пандемија корона вируса показала је колико је црногорска економија рањива и крхка, те да, заснована искључиво на туризму, на дуге стазе не може бити одржива, ријечи су мр Марије Радиновић, потпредсједнице Одбора СНП Главног града Подгорица

Држава, која своје постојање темељи само на једној привредној грани, не може се надати стабилној економској ситуацији, а кризе попут ове сурово подсјећају да је осим туризма потребно градити и индустрију и пољопривреду, оцијенила је Радиновић.

И надлежни из Министарства одрживог развоја и туризма признали су да је за првих седам мјесеци ове године забиљежен пад од 86 процената у односу на исти упоредни период прошле године. То говори да је државна каса остала готово празна након ове сезоне и да ће бити неопходна знатно већа задужења како би се одржала стабилност јавних финансија. С обзиром да је јавни дуг већ превисок, јасно је да Црна Гора иде ка изузетно сложеној економској ситуацији, коју ДПС власт није успјела да санира.

Марија Радиновић

Социјалистичка народна партија Црне Горе сматра да је неопходно много боље планирати наредну туристичку сезону, имајући у виду све тешкоће које су изазвале здравствена и економска криза.

„У складу са тим, Црној Гори је неопходан јасан план дјеловања у наредним годинама, како бисмо повратили углед пожељне туристичке дестинације који смо прокоцкали због лошег управљања Ковид кризом од стране ДПС кадрова окупљених у Националном координационом тијелу за заразне болести“ нагкашава Радиновић и додаје:

Због неконзистентне политике овог тијела нарочито су настрадала мала и средња предузећа, угоститељи и мали хотелијери, који свакодневно трпе велике губитке.

Као дио нове власти, урадићемо све да нашој држави вратимо мјесто које јој припада на туристичкој мапи свијета, што ће бити од кључне важности и за стабилизацију економске ситуације.

ИН4С

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest