Дамјановић оптужује нову власт да унизила пројекат SEEIIST, а „заборавила“ своје махинације и злоупотребе

Међутим, Дамјановић је „заборавила“ да је управо она док је била на челу министарства науке за вријеме владавине ДПС-а, црногорска јавност много чула, прије свега у вези са финансијским злоупотребама због којих је у медијима најављена кривична пријава против ње

Сања Дамјановић, фото: ИН4С

Црна Гора има толики потенцијал да буде изнад многих европских држава – потребно је да вратимо шансу интелектуалном језгру, саопштила је потпредсједница ДПС-а Сања Дамјановић.

„Један конкретан примјер је уникатан научно-истраживачки и медицински пројекат за лијечење канцера, SEEIIST (The South East European International Institute for Sustainable Technologies) инвестиција вриједна 250 милиона еура, који је управо иницирала Црна Гора. Због своје пан-европске димензије имали смо шансу за ЕУ фондове“, навела је она.

Дамјановић је истакла да је Црна Гора покренула овај пројекат за цијелу Европу, а ова “садашња” власт га је унизила и погазила за Црну Гору.

Међутим, Дамјановић је „заборавила“ да је управо она док је била на челу министарства науке за вријеме владавине ДПС-а, црногорска јавност много чула, прије свега у вези са финансијским злоупотребама због којих је у медијима најављена кривична пријава против ње.

Подсјетимо, наш портал ексклузивно је објавио да је Дамјановић у том пројекту прибјегла бројним злоупотребама и махинацијима.

Као што није поштовала националне законе и правила др Сања Дамјановић је по сличном моделу дјеловала и на међународном нивоу. Најсвјежији примјери показују управо то. Иако више од 5. фебруара није ни члан УО SEEIIST пројекта, па, дакле, не може бити ни његов предсједник, нити заказивати сједнице, она противправно кршећи члан 2, став 1 Правилника о раду УО Пројекта преузимала је улогу предсједника и заказивала на противправан начин сједницу УО.

Прецизније, она 18. фебруара 2021. године шаље свим члановима УО мејл (у којем сама констатује да више није члан УО SEEIIST-а) у којем под тачком 3) на крајње непрофесионалан начин предлаже да УО изабере Сању Дамјановић за почасног члана УО, покушавајући да и даље себи обезбиједи привилегован простор за незаконита и противправна дјеловања.

Преко Doodle апликације је позвала чланове УО да се изјасне о једном од сљедећа три термина: 19, 22. или 23. фебруар. Очигледно је да се Сањи Дамјановић, која као бивши предсједник УО сједнице није заказивала дуже од годину дана (посљедња, 7. сједница УО је била у Љубљани 24. јануара 2020.), веома журило да иницира сједницу којом би био извршен њен избор за почасног члана УО.

Осим што је прекршила члан правилника којим је ругулисано да сједнице сазива само предсједник, што она 18. фебруара више није била, јер јој је истекао мандат, а није била ни члан УО, Дамјановић је прекршила и члан члан 4 став 1 Правилника према којем се сједнице сазивају најмање 14 дана прије одржавања сједнице, а такође и одредбу истог става према којем сједнице УО морају држати најмање два пута годишње.

На такво противправно заказивање сједнице су осим Дамјановић избором потенцијалних термина сједнице одговорили представници само двије државе, два Босне и Херцеговине (Сувад Џафић и Стипе Галић) и два Словеније (Стане Пејовник и Теа Глажар), будући да је већина чланова увидјела да се ради о директном и самовољном кршењу правних процедура.

На чињеницу да се ради о противправном дјеловању, упућујући мејл свим члановим УО истог дана, 18. фебруара, је одговорио је представник Бугарске у УО др Леандар Литов, упозоравајући Дамјановић да ради противно Правилнику и предлажући дневни ред без тачке којом је Дамјановић показала невјероватан недостатак скромности и професионалности, компромитујући не само себе него и Црну Гору као њен бивши представник.

Литов је упозорио да се сједнице морају заказивати са предвиђеним роком од минимум 14 дана и у свом предлогу дневног реда није предвидио тачку коју је предложила Дамјановић, избор “почасног члана” УО, коју иначе ни Правилник не предвиђа.

При том је није експлицитно указао Дамјановићевој да је уврштавање такве тачке дневног реда, о њеном избору за почасног члана, не само ствар лошег кућног васпитања и неукуса него и крајњег непрофесионализма и конфликта интереса, вјероватно се надајући да ће Дамјановићева сама то и увидјети. Међутим, преварио се.

Након тог мејла Дамјановић експресно реагује шаљући исти дан, 18. фебруара, нови мејл покушавајући да од својих позиција спаси што се спасити да. Нешто прије поноћи свим члановима УО шаље мејл у којем објашњава да прихвата сугестију Литова за законити рад, предлаже термине заказивања који нису краћи од 14 дана, објашњава да је све то урадила због ургентности, проширује дневни ред новим тачкама, али и поново предлажући фамозну тачку којом би била изабрана за почасног члана УО.

На ово заказивање је избором потенцијалних термина одговорило још мање чланова УО. Наиме, представница Словеније Теа Глажар се није поново пријавила на овај позив Дамјановићеве схвативши да Дамјановић ради противправно.

Након овога, 19. фебруара, консултант и координатор за науку Министарства просвјете, науке, културе и спорта Владимир Дрекаловић шаље у име црногорског Министарства мејл свим члановима УО изражавајући безрезервну подршку свим циљевима које пројекат SEEIIST има, уз наду и спремност да Црна Гора ту подршку пружа снажно и даље, али и подсјећајући све чланове УО да је основни принцип у функционисању сваке организације или институције, посебно једног међународног тијела као што је УО SEEIIST-а, поштовање правних норми, у овом случају правилника УО.

Дрекаловић је подсјетио све чланове УО да је Црне Гора делегирала новог члана УО и да црногорском Министарству није јасно кога у УО представља Дамјановић и са којим правом она наставља да учествује и даље у његовом раду, а поготово на основу чега заказује његове сједнице. Такође је подсјетио све чланове УО да према Правилнику УО није могуће предлагати тачке дневног реда којима би се бирао тзв. почасни члан. Указао је и на то да ће за све евентуалне радње које буду спроведене противправно одговорност сносити лица која су такве радње иницирала и у њима учествовала, те да ће црногорска Влада о томе обавијестити и представнике Европске комисије из чијих се средстава доминаннтно финансира пројекат SEEIIST.

Након ове реакције црногорског министарства, коју је поздравила и подржала већина чланова УО, схватајући је као једини начин да се злоупотребама Дамјановић стане у крај, представник Бугарске др Леандар Литов је мејлом од 24. фебруара покренуо иницијативу за заказивање сједнице на иницијативу барем три земље чланице, а која је предвиђена чланом 4, став 2 Правилника.

На овај позив су се одазвали представници 5 земаља чланица (Сјеверна Македонија, Словенија, Босна и Херцеговина, Бугарска и Црна Гора) као и оснивач пројекта и дугогодишњи директор ЦЕРН-а Хервиг Шопер (Херwиг Сцхоппер) чиме су се коначно стекли услови да се функционисање Пројекта одблокира, сједница УО закаже, а злоупотребе Дамјановићеве зауставе и на међународном нивоу.

Остаје да се види да ли ће Дамјановић нелегалним чињењем и на међународном нивоу наставити да и даље компромитује себе и Црну Гору коју је раније представљала у SEEIIST-у, саботирајући функционисање Пројекта и пријетећи да га сруши због властите сујете и борбе за привилегије које јој је досадашњи положај у Пројекту пружао.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest