Данас почиње попис у Србији

Попис становништва, домаћинстава и станова у Србији почиње данас и трајаће до 31. октобра. Прелиминарни подаци биће објављени до краја новембра, а већ на пролеће почеће објављивање првих коначних резултата.

Од данас пописивачи крећу од врата до врата и директно ће од грађана прикупљати пописне податке. Носиће идентификациону картицу са фотографијом, именом и презименом и дужни су да је покажу грађанима ако затраже.

Пола сата за 69 питања

Грађани ће одговарати на 69 питања, а попис траје око пола сата.

Онима који одбију да учествују у попису следе казне, а директор Завода за статистику Миладин Ковачевић рекао је за РТС да је то крајњи инструмент и нешто што никако није циљ.

„Попис се спроводи да бисмо добили прецизне податке о виталним, етничким, економским, образовним, миграционим и другим облежјима становништва, који су неопходни за добијање прецизне слике тренутног стања, али и за пројекције будућих кретања, а нарочито за реално сагледавање обима и последица исељавања становниства у иностранство у последњих 11 година, пада фертилитета и убрзаног старења“, рекао је Миладин Ковачевић, директор Републичког завода за статистику (РЗС).

Питања о националној и етничкој припадности, матерњем језику и вероисповести, подсећа, спадају у осетљива питања о којима се грађани искључиво лично изјашњавају.

„Заиста мислим да су то три најважнија питања и три можда најважнија податка која ћемо добити пописом. Националне мањине на бази тих података остварују своја права на локалу, а по страни националне мањине, које су јако важне, јако је важно да се већинско становништво изјасни онако како се осећа“, рекао је Петар Коровић, помоћник директора РЗС.

Коришћење електронских образаца уместо папирних гарантује тајност података. Уз то ће убрзати попис и обраду података.

„Овај попис становништва ће се спровести у складу са највишим међународним стандардима. Наравно, не смемо заборавити и на поверљивост ових података, што значи да се никакви индивидуални подаци неће објављивати“, навео је Мартин Клауке из Делегације ЕУ у Србији.

Одговор на сва питања, недоумице и нејасноће грађани могу добити бесплатним позивом Инфо-центра, на број 0800 444 005.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest