ДИК: ИНИЦИЈАТИВА ЗА ИЗМЈЕНУ ЗАКОНА У ЦИЉУ БРЗОГ ПРЕНОСА РЕЗУЛТАТА ИЗБОРА

Државна изборна комисија упутила је Скупштини Црне Горе иницијативу за измјену Закона о избору одборника и посланика у циљу омогућавања бржег прикупљања и објављивања резултата избора непосредно након затварања бирачких мјеста.
Предсједник ДИК-а Никола Мугоша предложио је члановима да се упути иницијатива у циљу измјене члана 71а став 1 Закона којим је прописано да је у просторији за гласање забрањена употреба електронских уређаја за комуникацју (телефон, мобилни телефон, лаптоп, таблет рачунар итд.).

Комисија је једногласно подржала предлог Мугоше и донијела закључак о потреби да се предсједници Скупштине Црне Горе и члановима Одбора за свеобухватну изборну реформу укаже на чињеницу да садашња одредба онемогућава коришћење уређаја који би служио за брже прикупљање и објављивање резултата са бирачког мјеста.
ДИК је у допису Скупштини Црне Горе навела да је од Мисије ОЕБС-а у Црној Гори дониран софтвер који омогућава пренос резултата са бирачких мјеста, али који се управо због законског ограничења користи само од нивоа оптинске изборне комисије, што у пракси не даје жељене резултате по питању брзине прикупљања и објављивања података.
Комисија је приликом дискусије на ову тему оцијенила да је наведену одредбу потребно измијенити у правцу омогућавања коришћења електронског уређаја у просторији за гласање од стране овлашћеног лица у циљу бржег прикупљања резултата, при томе не оспоравајући и не преиспитујући одредбу да законска забрана коришћења електронског уређаја за комуникацију остане важећа у другим случајевима у просторији за гласање.
Имајући у виду актуелност питања изборне реформе, Државна изборна комисија је закључила да би измјена ове одредбе допринијела даљем побољшању ефикасности и транспарентности рада изборне администрације и права јавности да буде брже информисана о резултатима избора од стране централне институције задужене за спровођење избора.
На сједници је оцијењено да је ДИК у претходном периоду често била предмет критика у смислу недовољног присуства у јавности након затварања бирачких мјеста, управо због овог законског ограничења на које није могла утицати.

У том смислу изражено је очекивање да ће Одбор за свеобухватну изборну реформу и посланици имати разумијевања да је измјена постојеће одредбе предуслов како би ДИК након избора могла испунити легитимна очекивања јавности везаних за објављивање резултата избора у разумном року.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest