Ђељошај на суду због оптужби за мобинг: Дукај тврди да је незаконито отпуштен

Он Ђељошаја оптужује и за мобинг, а из Општине кажу да Дукај након пробног рада није задовољио законске критеријуме и да је кршио правила основног понашања, због чега су у току дисциплински поступци против њега

Ник Ђељошај и Кристијан Дукај

Бивши савјетник за односе са јавношћу у Општини Тузи Кристијан Дукај тужио је локалну управу на чијем челу је Ник Ђељошај, јер тврди да је незаконито отпуштен.

Он Ђељошаја оптужује и за мобинг, а из Општине кажу да Дукај након пробног рада није задовољио законске критеријуме и да је кршио правила основног понашања, због чега су у току дисциплински поступци против њега.

Прво рочиште у Основном суду заказано је за 10. март.

Дукај оптужује Ђељошаја за злостављање које је према њему “у континуитету спроводио од 8. маја 2020. године”.

“Због тога сам био приморан да поднесем тужбу надлежном суду у Подгорици”, казао је Дукај за “Вијести”.

Каже да је радни ангажман у Општини Тузи почео 6. маја 2019. године уговором преко агенције за привремено запошљавање, као виши савјетник ИИИ за односе са јавношћу, што је трајало до 10. октобра 2019.

Појашњава да је потом наставио волонтерски да обавља исте послове, све до 20. фебруара 2020. године, када је запослен на неодређено вријеме на истом радном мјесту.

Он је рекао да је очекивао да ће му Ђељошај прекинути даљи радни ангажман, након што му је 8. маја прошле године, како тврди, без образложења и без дисциплинског поступка наредио да напусти канцеларију.

Из Општине Тузи поручили су да у тој локалној управи “раде и радиће само стручни и компетентни људи”.

“Пробни рад као институт провјере није случајан у закону. Након пробног рада, није задовољио законске критеријуме. Неколико пута се обратио институцијама, али сви процеси до сада су ријешени у корист Општине Тузи. Такође, у току су и дициплински процеси против њега због кршења закона и правила основног понашања”, саопштили су “Вијестима” из Службе за односе са јавношћу Општине.

Додају да свако ради и понаша се према свом етичком коду и да ће Општина Тузи испоштовати све одлуке институција.

“Наравно да је ова једина и задња изјава за медије поводом овога”.

Дукај је казао да је, узимајући у обзир начин оцјењивања пробног рада надређених, уложио жалбу надлежној Комисији Владе због, како је истакао, битних повреда управног поступка које су утицале на законитост рјешења, погрешно и непотпуно утврђеног чињеничног стања и погрешне примјене материјалних прописа.

Он је казао да је супротно члану 54 Закона о државним службеницима и намјештеницима, рјешење донијето са закашњењем и да је приликом оцјењивања непосредни руководилац, између осталог, навео да није задовољио на пробном раду.

Таква оцјена је, како је рекао, узрокована, између осталог, и непознавањем једног језика, али није наведено којег.

“Никада ми није приговорено на једну такву чињеницу. Ако томе додам да сам ја фактички почео рад 6. маја 2019. године, и да предсједник Општине, као непосредни руководилац који ми је давао радне задатке, никад није имао ниједну примједбу на мој рад све до 8. маја 2020. године“, казао је Дукај.

Он је оцијенио да такав приступ потврђује да је оцјена пробног рада вршена произвољно и с јасном намјером да се створе услови за престанак радног односа.

Дукај је истакао да је био приморан да поднесе тужбу надлежном суду у Подгорици, с обзиром на то да оцјена пробног рада није сачињена на темељу чињеница и доказа, већ да “представаља наставак злостављања које према њему у континуитету спроводи Ђељошај, почевши од 8. маја 2020. године“.

Истакао је да од Ђељошаја никада није добио писмено објашњење, иако га је тражио.

“Између осталих, обратио сам се и Агенцији за мирно рјешавање радних спорова, која је рјешењем од 1. октобра 2020. године, дала мишљење да на основу презентираних доказа нијесу испоштоване одредбе из члана 6,7,8 Закона о забрани злостављања на раду“.

(Вијести)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest