Ђукановић: Струја ће бити јефтинија, 12 комисија провјерава рад бивше управе

ПРЕДСЈЕДНИК ОДБОРА ДИРЕКТОРА ЕЛЕКТРОПРИВРЕДЕ МИЛУТИН ЂУКАНОВИЋ ЗА „ВИЈЕСТИ“
Струја ће бити јефтинија, 12 комисија провјерава рад бивше управе
Државна енергетска компанија ће 30 милиона еура добити уплатити у државни буџет, а спремила је и нови попуст за редовне платише на мајским рачунима за струју. Из ЕПЦГ најављују нове кривичне пријаве и инвестиције, као и да ће компанија бити локомотива новог економског развоја


Ђукановић, Фото: Лука Зековић

Електропривреда Црне Горе (ЕПЦГ) смањиће ставке на рачунима за струју и повећати попусте, док ће у државни буџету по први пут ове године уплатити 30 милиона еура, то је у интервјуу “Вијестима” казао нови нови предсједник Одбора директора Електропривреде (ЕПЦГ) Милутин Ђукановић.

Он је истакао да је формирано 12 комисија које провјеравају различите сегменте пословања и рада бившег руководства у које је укључен значајан број стручних и образованих људи који су ван енергетске компаније.

“ Ништа неће бити сакривено од очију јавности, а да ли ће бити још кривичних пријава то ћемо врло брзо сазнати. Лично мислим да хоће, јер се већ сада може закључити да је бивше пословодство више водило рачуна о интересима ДПС клике него о интересима грађана” порука је Ђукановића.

Државна енергетска компанија ће, према његовој најави, покренути нови инвестициони циклус гдје неће бити додатног трошка за грађане и биће локомотива економског развоја.

Да ли у скорије вријеме може доћи до снижавања цијене електричне енергије за домаћинства и привреду? По основу смањења губитака, накнада за такозване одрживе изворе енергије или увођењем дијела рачуна за ЦЕДИС и ЦГЕС у попусте за редовне платише?

Као предсједник Одбора директора ЕПЦГ залагаћу се да стратешки циљ компаније мора бити адекватно праћење социо-економске ситуације, прије свега грађана, тако да ћемо и у том смјеру доносити одлуке које ће пратити реална цијена електичне енергије како за домаћинства, тако и за привреду. Дакле, покушаћемо да успоставимо баланс између тржишних цијена на берзи и социо-економске ситуације водећи рачуна о категоријама осјетљивих потрошача.

Подсјетићу да се само прва ставка на рачуну (активна енергија) односи на енергију, односно, на услуге ЕПЦГ и да она партиципира око 40 одсто у рачуну. Са друге стране, Одбор директора ће предложити да се преиспита политика субвенција за електричну енергију за ОИЕ, за које морам да кажем да представљају отворену пљачку грађана. Уставни суд је на потезу и коначно мора да се одреди да ли су субвенције за привилеговане произвођаче у складу са Уставом. Уз то, неопходно је преиспитатити политику накнада осталим оператерима, које оптерећују рачуне за електричну енергију. У рјешавању ових проблема укључићемо Владу и Скупштину

Наставићемо субвенције за социјално угрожене категорије становниства, али и попуст за редовност плаћања с тим што нам је план да укључимо и остале партиципанте у рачуну да буду присутни, јер је до сада само ЕПЦГ финансирала попуст и то је био трошак компаније у износу од око три милиона еура на годишњем новоу. Неопходно је да се ЦЕДИС и ЦГЕС активно укључе у политику чији ће коначни циљ бити смањење рачуна за електричну енергију. ЦЕДИС ће подржати политику ЕПЦГ у то нема никакве сумње, али нажалост у ЦГЕС-у још није дошло до промјене у руководећем кадру. Можемо очекивати да ће се већ на мајском рачуну приказати дио овога о чему сад говорим. Дакле, ново руководство компаније искључиво ће водити рачуна о интересима грађана и интересима компаније.

Влада је најавила да ће донијети одлуку да државне компаније пребаце остварену добит у државни буџет. Да ли сте радили анализу колико би ЕПЦГ, са ЦЕДИС-ом и Рудником угља, могла да подијели профит да не утиче на њено пословање

ЕПЦГ ће први пут ове године помоћи буџет Црне Горе.То је веома важно да урадимо у вријеме короне и страшно лоших економских показатеља по којима је економија Црне Горе на последњем мјесту у Европи. Читав профит од прошле године у износу од готово 30 милиона еура ћемо уплатити у буџет Црне Горе и вјерујем тако омогућити сигурну исплату и онако малих пензија и социјалних давања за најугроженије категорије грађана. То ће сугурно оставити посљедице по развој ЕПЦГ, али очување не само економске него, рекао бих, биолошке супстанце ове земље нема алтернативу.

Надамо се да ће идеју коју сам промовисао у име ЕПЦГ, о изградњи нових обновљивих извора електричне енергије имати подршку читавог друштва и да ти пројекти неће бити доведени у питање. Црна Гора се налази у економској катастрофи, а корона је уништила приходе од туризма па је данас реално да се доминантно бавимо производњом електричне енергије и отварањем нових радних мјеста у том сектору. Производња “зелене енергије” је идеална прилика за економски препород Црне Горе.

Поднијели сте кривичну пријаву против бившег премијера и бивше министарке економије, власника Унипрома, чланова бившег одбора директора и извршног директора ЕПЦГ због сумње да су нанијели штету ЕПЦГ, а корист Унипрому од 17 милиона еура, јер је ЕПЦГ од Унипрома купила такозване емисионе кредите Цо2, које је та компанија претходно бесплатно добила од државе. Да ли сте до сада добили неку рекацију из Тужилаштва поводом ове пријаве и да ли их очекујете?

Тако је. У име ЕПЦГ поднио сам Врховном државном тужилаштву кривичне пријаве против бившег премијера Душка Марковића, бивше министарке енергетике Драгице Секулић, бивших чланова ОД ЕПЦГ и предсједника Одбора Кривокапића, дијела менанџмета ЕПЦГ, власника и заступника Унипрома Веселина Пејовића, као и тадашњег извршног директора Фонда за заштиту животе средине Јована Мартиновића.

Кривичне пријаве поднио сам због криминалног удруживања, злоупотребе овлашћења у привреди, злоупотреба службеног положаја и противзаконити утицај и да је усљед њих наступила директна штета по буџет Црне Горе у износу од близу 17 милиона еура. Они су у временском периоду 2020-2021. година, као организована криминална група коју су организовали Марковић, Секулић и Пејовић, прибавили УНИПРОМ-у противправну имовинску корист од око 17 милиона еура тако што су, по претходном договору и унапријед припремљеном плану за свјесно кршење прописа и правила одређивања износа/количине емисионих кредита у смислу Закона о заштити од негативних утицаја климатских промјена, Марковић и Секулић противправним искоришћавањем свог службеног положаја, на шта их је умишљајно подстрекао Пејовић, најприје учествовали у одређивању додјеле количине бесплатних емисионих кредита путем Уредбе о активностима, односно дјелатностима које емитују гасове са ефектом стаклене баште за које се издаје дозвола за емисију гасова са ефектом стаклене баште тако што су кроз Уредбу за 2020. и 2021. за годину опредијелили број бесплатних емисионих кредита који су погодовали само УНИПРОМ-у иако су били свјесни да је број бесплатних емисионих кредита који је додијељен УНИПРОМ-у реално непотребан, све како би УНИПРОМ неискоришћени број бесплатних емисионих кредита пренио уз енормну накнаду на ЕПЦГ.

Да би грађани боље разумјели читаву ову ситуацију илустроваћу једним примјером, Душко Марковић поклони Веселину Пејовићу акције, које касније Веселин Пејовић прода Душку Марковићу за 17 милиона еура. Наравно ово Душко Марковић не плати својим новцем, већ новцем грађана. Дрско и безобразно једини је коментар, а они се још нешто и буне.

Од оваквог тужилаштва ништа не очекујем, осим да вјешто глуми да нешто ради, а сав њихов рад се своди на очување организованих криминалних група и вјерно служење бившем режиму. Ивица Станковић и Миливоје Катнић су дјелови мафијашке хоботнице и било шта очекивати од њих је више него илузорно.

Раније сте најавили да ће у ЕПЦГ бити основан тим који ће провјеравати рад бивше управе. Шта се све истражује и да ли ће бити још неких нових кривичних пријава?

Све ћемо преиспитати. Већ сам саопштио да смо формирали 12 комисија које ће анализирати најзначајније и за јавност најинтересантније сегменте пословања. Формиране су комисије за радно-правне односе и рјешавање стамбених потреба запослених, за тендере, за имовину, за еколошку реконструкцију ТЕ Пљевља и санацију депоније Маљевац, за финансијске исказе, за односе ЕПЦГ-Прва банка, КАП-Унипром, Жељезара Тошчелик и другим повлашћеним субјектима (произвођачима електиричне енергије по субвенционисаним цијенама), за анализу законске и нормативне регулативе у области енергетике, за анализу возног парка, платних картица, донација, спонзорства, помоћи и рекламирања и осталих непроизводних трошкова, за приватизацију ЕПЦГ (А2А), Рудника угља (РУП) и куповину сопствених акција, за наплату, искључења и утужења и комисија за односе унутар ЕПЦГ групе (ЕПЦГ, РУП, ЦЕДИС). У овим комисијама, осим запослених у ЕПЦГ, укључен је значајан број стручних, образованих, поштених и храбрих људи ван ЕПЦГ. Ништа неће бити сакривено од очију јавности, а да ли ће бити још кривичних пријава то ћемо врло брзо сазнати. Лично мислим да хоће, јер се већ сада може закључити да је бивше пословодство више водило рачуна о интересима ДПС клике него о интересима грађана.

Црна Гора већ четири деценије нема ниједан нови државни извор електричне енергије. Шта су Ваши планови и које инвестиције можете да најавите?

Црна Гора је у протеклом периоду доживјела индустријски, а самим тим и енергетски суноврат, јер у посљедних 40 година ЕПЦГ није изградила ниједан значајнији извор електричне енергије који би био у њеном власништву. Очигледно су пројекте приватника који су инвестирали у енергетику пратиле велике коруптивне радње док је ЕПЦГ била по страни иако је струја једини производ из Црне Горе који је конкурентан на свјетским берзама. Ове чињенице само потврђују претходно изнесене констатације да ЕПЦГ није водила рачуна о интересима грађана.

Покретање снажног инвестиционог циклуса, гдје нема додатних трошкова за грађане, један је од приоритета новог руководства ЕПЦГ.

Морамо кренути у изградњу хидроелектране Комарница, снаге 170 МW, Крново 2, снаге 50 МW, као и изградњу осмог агрегата у ХЕ Перућица, 54 МW, док ћемо посебан акценат дати на изградњу соларних електрана, гдје ћемо омогућити да грађани остваре значајне бенефите од своје неплодне земље. Такође изградња једне или више соларних електрана на Вељем брду могу у значајној мјери повећати енергетски потенцијал Црне Горе. Бриска Гора је и даље веома актуелна, можда под нешто измијењеним условима можемо кренути у реализацију тог пројекта. У периоду од наредне четири године би се могли реализовати или привести крају пројекти гдје би се укупна инсталисана снага, која сада износи 883 МW, повећала за готово 100 одсто. То би потпуно препородило Црну Гору у економском смислу. Развој енергетике би покренуо и друге привредне гране. Покренула би се пољопривреда, а самим тим би и туристички потенцијали добили своју потпуну валоризацију. Црна Гора би постала земља из које се не би одлазило, већ би постала земља у којој би младе генерације могле да граде своју будућност.

Да закључим, у границама својих могућности допринијећу да ЕПЦГ постане локомотива привредног развоја Црне Горе јер она то може а тај развој мора се базирати на зеленој енергији са дугорочном стратегијом потпуног преласка на обновљиве изворе енергије чиме ћемо испоштовати и наше обавезе на путу ка ЕУ.

Пред изборе запослено више од 200 радника, већином симпатизери ДПС-а
Постојале су информације да је бивша управа компаније уочи избора, али и након њих све до своје смјене, запослила велики број својих партијских активиста и чланова породица. Да ли је тога заиста било и у којој мјери? Планирате ли да провјеравате законитост тих уговора?

У ЕПЦГ, ЦЕДИС-у и РУП-у је у период од 1. јуна 2020. године до 15. марта запослено 62 радника, док је од Агенције у истом периоду преузето још 180 радника. Неспорно је да су у процесу запошљавања фаворизовани чланови и симпатизери ДПС-а. Као што сам и претходно саопштио и овај сегмент ће бити детаљно исконтролисан. Искључиво партијско запошљавање довело је до тешких дискриминација у нашем друштву, а и у значајној мјери довело је до катастрофалне економске ситуације. Запошљавање, водећи при томе рачуна о стручности и одговорности, не представља проблем, већ напротив, али запослени морају нешто корисно да раде, а руководство је дужно да то осмисли. Не може се живјети од монопола који има ЕПЦГ и по основу тога остварује позитивно пословање, већ се мора стварати нова вриједност. У ЕПЦГ ће бити враћен култ рада и нећемо бјежати од тога да добар рад и добро наградимо.

Бивша управа фаворизовала Прву банку, накнадно ће одлучити шта са акцијама
ЕПЦГ је власник 19 одсто акција у Првој банци, гдје држи и највећи дио депозита. Шта планирате да урадите са овим акцијама и да ли је могућ излазак ЕПЦГ из власништва ове банке?

Тренутно у Првој банци имамо осам милиона еура депозита. Од доласка новог руководства није продужен депозит за 11 милиона еура. По укупном износу средстава која се налазе на рачунима ЕПЦГ, Прва банка је данас на трећем мјесту. ЕПЦГ је власник готово 25% акција Прве банке, али у јавности се говори о 19% колико је учешће ЕПЦГ у одлучивању и то је урађено из разлога да ЕПЦГ не би у случају краха ове банке морала да учествује у њеној санацији. То је била одлука италијанског менаџмента за коју сматрам да је била добра.

Још је рано доносити коначну одлуку о односу ЕПЦГ и Прве банке. Мора се сагледати шири контекст ових односа водећи рачуна да се спријечи евентуална штета коју би могли да имају грађани и привреда Црне Горе. Активно тражимо оптимална рјешења која не смију бити само у интересу ЕПЦГ, већ морају бити у интересу читаве заједнице.

Да ли сте провјеравали уговоре о орочавању новца у Првој банци, да ли су они били засновани на тржишним основама или је бивша управа чинила услуге већинском власнику банке држећи у њој велике количине новца као депозите?

Управо смо формирали 12 комисија које ће анализирати досадашњи начин пословања ЕПЦГ у свим сегментима. Међу тим комисијама постоји и комисија која ће бавити односима ЕПЦГ и Прве банке. Очекујемо да добијемо одговоре на ова, као и многа друга питања, која су од значаја не само за ЕПЦГ и Прву банку већ за читаво друштво. ЕПЦГ је била један од оснивача Никшићке банке, која је такозваном приватизацијом постала на волшебан начин власништво брата тадашњег премијера. О тржишном начину пословања није могло бити ни говора. ЕПЦГ је фаворизовала Прву банку, ту нема дилеме. Нијесу расписивани тендери (односно тражене понуде од других банака) приликом орочавања средстава код те банке. Овакав начин пословања правдан је значајним учешћем компаније у власничкој структури Прве банке. Овај однос за нас је још увијек црна кутија, али ћемо и то брзо разријешити.

Конзорцијуму ДЕЦ-Бемаx – ББ Солар уплаћено 10 милиона, а радови касне
Да ли је Термоелектрана(ТЕ)Пљевља искористила раније додијељених 20.000 часова рада из 2016. године са овом застарјелом технологијом? Може ли се десити да Црна Гора остане без овог извора енергије?

Претходно руководство државе и ЕПЦГ у најмању руку неодговорно се односило према ТЕ и РУП-у и суштински је угрозило њихов рад. Нијесу на вријеме преузимане активности како би се омогућио несметан рад ТЕ, тако се дозволило да она искористи додијељених 20.000 часова рада. Ми ћемо урадити све што је до нас да омогућимо да ТЕ настави са радом.

Провјеравате ли уговор бивше управе у вези реконструкције Термоелектране са конзорцијумом којег води кинески ДЕЦ, а у коме се налазе и домаће фирме Бемакс, ББ Солар и Пермонте? Каква ће бити судбина тог уговора и овог посла, односно када се може очекивати почетак те инвестиције?

Формиран је нови пројектни тим, на челу са новим директором Добрилом Гачевићем, који је задужен за праћење реализације тог пројекта, а такође формирана је и Комисија која ће извршити анализу и контролу читавог поступка и како се дошло до потписивања уговора са наведеним конзорцијумом и о томе ће бити обавијештена јавност, а евентуални кривци процесуирани. Претходно руководство је већ авансирало 10 милиона еура за овај пројекат, а већ имамо значајна кашњења у његовој реализацији. Морамо што прије доћи до ових одговора и ми активно радимо на томе.

Црна Гора је у протеклом периоду доживјела индустријски, а самим тим и енергетски суноврат јер у посљедних 40 година ЕПЦГ није изградила ниједан значајнији извор електричне енергије који би био у њеном власништву. Очигледно су пројекте приватника који су инвестирали у енергетику пратиле велике коруптивне радње док је ЕПЦГ била по страни иако је струја једини производ из Црне Горе који је конкурентан на свјетским берзама. Ове чињенице само потврђују констатације да ЕПЦГ није водила рачуна о интересима грађана

Одбор директора ће предложити да се преиспита политика субвенција за електричну енергију за ОИЕ, за које морам да кажем да представљају отворену пљачку грађана.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest