Ђуровић: Избор челних људи у правосуђу кључ напретка реформских процеса

Фото: Поглед

Избор челних људи у правосудном систему кључ је напретка реформских процеса, будући да је примаран циљ да Црна Гора у што краћем року испуни услове предвиђене поглављима 23 и 24, казала је предсједница Скупштине Данијела Ђуровић.

Фото: Поглед

Она се данас састала са представницима невладине организације (НВО) Институт алтернатива (ИА).

Како је саопштено из Скупштине, Ђуровић се осврнула на важност контролне и надзорне улоге парламента и практичну примјену инструмената којима Скупштина у том домену располаже.

Она је оцијенила да квантитативни пораст броја контролних и консултативних саслушања, као и парламентарних истрага ипак не прати истовјетан квалитет донијетих закључака.

Ђуровић је додала да је евидентно да често изостаје адекватан надзор над њиховим спровођењем.

У том сегменту, како је навела Ђуровић, неопходно је направити значајне искораке и инсистирати на ефективнијој примјени надзорне улоге Скупштине.

Она је оцијенила и да је један од изазова, али и приоритета у даљем раду највишег законодавног дома, доношење Закона о Скупштини, поручујући да постоји спремност и опредјељење да се изради закона приступи у најскорије вријеме.

Ђуровић је напоменула да је, сходно закључку Колегијума предсједнице, у току формирање радне групе која ће радити на изради тог законског рјешења и у вези са тим навела да постоји расположење да буду размотрене и све евентуалне сугестије и идеје заинтересованих субјеката, а тиме и НВО сектора.

Она је навела да би било корисно, али и неопходно синхронизовати рад на изради закона о Скупштини и о Влади.

Ђуровић је, како је саопштено, саговорнике упознала и са својим опредјељењем да у потпуности допринесе политичком дијалогу, као важном сегменту који је претпоставка успјешнијих рјешења у процесу избора челних људи у правосудном систему.

– Она је навела да је то и кључ напретка реформских процеса, будући да је примаран циљ да Црна Гора у што краћем року испуни услове предвиђене поглављима 23 и 24, каже се у саопштењу.

Предсједник Управног одбора ИА Стево Мук подсјетио је да та НВО у претходне двије године, у сарадњи и уз подршку Националне задужбине за демократију, реализовала пројекат усмјерен на јачање свеукупне улоге Скупштине, а најприје парламентарног надзора.

Он је, говорећи о контролној улози Скупштине, коју ИА третира као приоритетну, констатовао да је анализом примијећено да питање квантитета одређених механизама није изазов, али да веома битан проблем остаје питање доношења, спровођења и надзора над спровођењем одређених закључака скупштинских тијела.

Мук се, како је саопштено, осврнуо и на важност проблематике из домена финансија и буџетирања.

Он је навео да у континуитету афирмишу организовање Парламентарне буџетске канцеларије и оцијенио да је у тој сфери неопходно направити даље искораке, уз сугестију да је “парламентарна расправа и даље сиромашна у вези са темом буџета”.

Мук је истакао да је евидентно да су у претходне двије године направљени значајни искораци у дијелу транспарентности и отворености у раду црногорског парламента, и констатовао да је “важно сачувати постигнуте стандарде и даље их унаприједити”.

– Уз сугестију да би било корисно да Скупштина активније третира питање реформе јавне управе, из ИА апострофирали су важност доношења закона о Скупштини, сугеришући неке од модела сарадње током израде Закона, кроз проактиван приступ, наводи се у саопштењу.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest