Допунска настава за све ђаке да би надокнадили градиво из претходне двије године

Foto: Pixabay

Како би дјеца надокнадила градиво пропуштено у току претходне двије године, Завод за школство Црне Горе препоручио је директорима основних и средњих школа да организују часове допунске наставе за све ђаке, и то од самог почетка наставне године. То је једна од смјерница које су из Завода упућене управама васпитно – образовних установа, уочи почетка нове школске године.

Часови ће, како је већ саопштено из ресора просвјете, трајати по 45 минута, а наставни план и предметни програми треба да се, навели су из Завода, реализују у пуном обиму (обавезни дио и 15 до 20 одсто слободног дијела).

Након двије школске године које су организоване у условима пандемије ЦОВИД 19 и одступања од уобичајеног режима рада, Завод је припремио смјернице за реализацију редовне наставе, у циљу подршке руководном, наставном и стручном особљу у школама да ефикасно одговоре потребама и интересу ученика и ученица.

У смјерницама се наводи да сви наставници, самостално или у оквиру стручног актива, уважавајући специфичности школе и одјељења у којем реализују наставу израђује годишњи план рада и у обавезо су да га доставе педагошко-психолошкој служби до 23. септембра.

Аутономни су у креирању годишњих планова рада и одређивању редосљеда савладавања исхода предвиђених предметним програмом, као и у планирању отвореног дијела курикулума.

„Током септембра школа ученице и ученике поступно уводи у образовно-васпитни рад. Током септембра школе примјењују протокол за процјену актуелног развојног и академског статуса дјеце са посебним образовним потребама. Школе примјењују скале за процјену даровитости ученица и ученика. Педагошко-психолошке службе у сарадњи са наставницима/стручним активима се активно укључују и пружају додатну стручну помоћ ученицима/ученицама у смислу лакше адаптације на непосредну наставу у пуном капацитету, а посебно ученицима са посебним образовним потребама и ученицима из рањивих група, на основу ИРОП-а, односно плана подршке“, наводи се, између осталог у смјерницама Завода.

Руководиоцима образовних установа су сугерисали да, у циљу надокнаде пропуштеног градива и као додатни ресурс за рад, наставници користе и интернет ресурс www.сколскипортал.еду.ме, као и платформу www.digitalnaskola.edu.me.

Смјернице и за вртиће

Смјернице за реализацију редовног рада руководству, васпитачима, медицинским сестрама и стручним сарадницима Завод је упутио и директорима свих предшколских установа у Црној Гори.

Осим упутстава који се односе на редован начин рада, наведено је да је током септембра потребно пружити помоћ дјеци и родитељима при адаптацији, водећи рачуна да су нека дјеца била дуже вријеме одсутна и самим тим се одвикла од колективног начина живота.

„Потребно је пружити помоћ и подршку дјеци из рањивих категорија, дјеци из ратом захваћених подручја а са циљем превазилажења културолошких, језичких и других баријера. Током септембра, дијелом и октобра мјесеца, пратити дјечија предзнања, потребе, интересовања и те информације користити као полазну основу за планирање. Начин планирања је и даље тематски. Током периода адаптације формирати тим за праћење и подршку дјеци са посебним образовним потребама и за њих урадити ИРОП-е. У редовном васпитно-образовном процесу реализовати ИРОП-е“, неке су од смјерница за предшколске установе, којима је као и школама сугерисано да у циљу додатне подршке редовном васпитно-образовном раду могу користити платформу www.дигиталнаскола.еду.ме.

Из Завода су, између осталог, навели и да ће уколико дође до погоршања епидемијске ситуације или неких других кризних ситуација, благовремено доставити школама и предшкослким установама нове смјернице.

Извор: Родитељи.ме

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest