Држава се одрекла искусних пилота: Из хеликоптера слетјели за канцеларијски сто

ilustracija

Министар одбране Рашко Коњевић и начелник Генералштаба ВЦГ бригадни генерал Зоран Лазаревић недавно су направили смјене у врху Ваздухопловства Војске Црне Горе (ВВЦГ) и једине летачке јединице у саставу тог вида војске.

Коњевић и Лазаревић су 22. августа, првог радног дана након што је у Скупштини Црне Горе изгласано неповјерење Влади, смијенили потпуковника Јована Радету са дужности команданта Ваздухопловства ВЦГ, сазнају “Вијести”.

Неколико дана касније смијењен је и дотадашњи командир једине летачке јединице у ВЦГ – Мјешовите ескадриле, мајор Радован Перовић.

Да је до промјена на челу ВЦГ, са којима јавност није упозната, заиста и дошло показују накнадне објаве тог министарства на друштвеним мрежама. Тако је МО 2. септембра, на годишњицу трагедије када је у паду војног хеликоптера на Луштици 2011. погинуло троје припадника ВЦГ, објавило како су вијенац положили “командант Ваздухопловства ВЦГ, пуковник Бојан Попадић и командир Мјешовите ескадриле, мајор Горан Сенчић.”

Из МО нису одговорили на питања “Вијести” у вези смјене досадашњих првих људи Ваздухопловства и Мјешовите ескадриле ВЦГ. Нису одговорили на питање о разлозима, као и о карактеру нових штабних дужности на које су распоређени Радета и Перовић те разлозима зашто се двојица искусних војних пилота уклањају са летачке дужности.

По Закону о ВЦГ на одлуку министра одбране о постављењима официра ВЦЦГ на дужности, сагласност мора дати Савјет за одбрану и безбједност, али јавност није обавијештена да се то тијело састајало од 22. августа када је смијењен поптуковник Радета до данас.

У међувремену, Радета и Перовић су распоређени на нове, канцеларијске послове у Генералштабу ВЦГ и Министарству и скинути са летачких дужности, иако су активни војни пилоти, обучени и у иностранству за управљање хеликопетрима типа “белл -412”.

На том типу ваздухоплова обојица су до сада, према информацијама Вијести, сакупила појединачно преко 2.000 сати налета, што их чини једним од најискуснијих активних пилота за тај тип хеликоптера у ВЦГ. Образовање и обука војног пилота је међу најскупљим улагањима у људске ресурсе у систему одбране, рекао је један од саговорника упућен у војну проблемтику.

За школовање војног пилота потребно је више од десет година и оно је изузетно скупо јер подразумијева дуготрајну практичну летачку обуку, која се изводи на ваздухопловима на којима сат летјења кошта хиљаде еура. Због тога свака држава настоји да своје војне пилоте што дуже, док год они испуњавају медицинске критеријуме за сигурно летјење, одржи у “активном летачком погону”, на летачким дужностима за које су се они првенствено и школовали и обучавали.

Обје ове смјене иначе, изведене су без икаквог званичног образложења, иако ни Радета ни Перовић нису имали професионалне и друге пропусте на дужностима које су до тада обављали. Обојица су смијењена непосредно након што су се завршиле вишемјесечне операције гашења пожара из ваздуха које је ове године у највећој мјери обављала ВЦГ са два “белла 412”.

За те, али и више акција спашавања повријеђних на неприступачном планинском терену Дурмитора, ваздухопловци ВЦГ су протеклих мјесеци добијали бројне похвале државних званичника и опште јавности. Многи медији правили су репортаже о ангажовању посада два хеликоптера, којима су непоредно надређени били мајор Перовић и потпуковник Радета.

И министар Коњевић је у више наврата, на друштвеним мрежама, хвалио учинак ваздухопловаца ВЦГ. “Ове године Војска Црне Горе је изванредно помогла Министарству унутрашњих послова, чији ваздухоплови већином нијесу у функцији. Сада почиње и гашење пожара у околини Пераста, ВЦГ у служби грађана и државе. Испуњавају задатке у оквиру “треће мисије”. Имајмо више разумијевања за њихове потребе за војним полигоном.

Јер, да ваздухопловци нијесу имали услове и опрему за обуку не би данас ни могли да учествују и помажу грађанима. Без обуке и адекватне опреме нема способне Војске Црне Горе”, навео је Коњевић 10. августа на Твитеру.

Два дана касније, када је МУП позвао у помоћ ВЦГ за гашење пожара код Херцег Новог, Коњевић је такође објавио на Твитеру да је “то 21. дан ангажовања Војске као помоћ МУП-у усљед неисправности већине њихове противпожарне флоте”.

Министар одбране и начелник Генералштаба непуних мјесец дана прије него што су смијенили челне људе Ваздухопловства ВЦГ, јавно су поручили да је оно “спремно да одговори на задатке и изазове, како на оне који проистичу из обавеза у Црној Гори – унутар система одбране и цивилних институција, тако и према савезницама и партнерским земљама у иностранству”. То је, према званичном саопштењу МО, оцијењено 29. јула приликом посјете Ваздухопловству Коњевића и начелника ГШ Зорана Лазаревића.

Судбина двојице пилота раније је задесила и ваздухопловног официра – потпуковника Дарка Павловића који је, како је казао извор, такође скрајнут у канцеларију иако је школу и обуку завршио у САД.

Извор Вијести мотиве смјене у Ваздухопловству ВЦГ тражи у догађајима на Цетињу 5. септембра 2021, односно чињеницу да су партијарх СПЦ Порфирије и митрополит Јоаникије превезени војним хеликоптером.

Радета и Павловић су били дио посада два војна “bella” које су извршиле тај задатак добијен од тадашњег начелника Генералштаба, бригадног генерала Милутина Ђуровића.

Улога Попадића и Сенчића у афери “кадети”

Извори “Вијести” тврде да је командант Ваздухопловства Бојан Попадић за вријеме мандата министарке одбране Оливере Ињац тражио да напусти ВЦГ и да пређе у Авиохеликоптерску јединицу МУП-а, чији пилоти имају значајно веће зараде од војних. То му међутим, Ињац није дозволила, као ни осталој петорици војних пилота који су као Попадић, изразили такву жељу.

Горан Сенчић лани је био члан комисијие МО за избор кадета који су слати на школовање на страним војним академијама, а због чега је избила афера због сина специјалне тужитељке Лидије Митровић. Он лани није прошао на конкурсу за избор два кадета за слање на школовање на Ваздухопловну војну академију у Грчку јер је, како је тврдило МО, имао слабије оцјене од изабраних кандидата. Дио медија блиских ДПС-у је међутим лансирао “Аферу кадети” оптужујући министарку за наводне злоупотребе са циљем да посредно изврши утицај на његову мајку – специјалну државну тужитељку која је истраживала. Ињац је такве тврдње одбацила на контролном саслушању у Скупштини Црне Горе које је иницирао тадашњи посланик СДП, сада министар Рашко Коњевић.

Сенчић је наводно, тврди извор Вијести, био представник Ваздухопловства и протежирао је Митровића. Кадет је, како каже саговорник, ове године упућен на школовање. У комисији је ове године представник ваздуихопловства био новопостављени командант ВВЦГ, потпуковник Попадић.

Из МО нису одговорили ни на питања “Вијести” у вези улоге Попадића и Сенчића у прошлогодишњем и новом конкурсу за избор кадета.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest