Хакери оборили владине тендере

Foto: Pixabay

У Црној Гори стопирани су сви државни тендери због сајбер напада јер постоји само електронски систем за реализацију јавних набавки, а тај систем је у потпуности блокиран. Новонастала ситуација наноси велику штету и фирмама које се јављају на државним тендерима, а тренутно нема алтернативног начина за оглашавање јавних набавки чија је вриједност на годишњем нивоу преко 600 милиона. Непознато је како сада државни органи реализују набавке које су им неопходне, те да ли се и коме евентуално додјељују послови. Забрињавајуће је да држава нема алтернативу за овакве ситуације.

Из Министарства финансија „Дану“ је саопштено да од 1. јануара прошле године, наручиоци спроводе поступке јавних набавки искључиво путем електронског система јавних набавки – ЦЕЈН, те алтернативни начин спровођења поступка јавних набавки није могућ.

– Наведено уважавајући одредбе Закона о јавним набавкама и јасно утврђени процедурални оквир за спровођење оглашавања тендерске документације, достављања понуда и других радњи наручилаца и понуђача. Црногорски електронски систем јавних набавки – ЦЕЈН је безбједан и заштићен у складу са међународним стандардима екстерне везе. Међутим, из разлога превенције посљедица могућих поновних напада на информациони систем Владе Црне Горе чији је интегрални дио ЦЕЈН, Министарство јавне управе је било принуђено да привремено онемогући приступ интернет саобраћају и серверу ЦЕЈН-а, ради неопходног нивоа безбједности – наводе у Министарству финансија.

Највише се користи отворени поступак

Највећи број поступака јавних набавки спроводи се путем отвореног поступка, као најтранспарентнијег поступка којим се остварује највећи ниво конкуренције. Проценат таквих набавки је лани био у износу од 73,26 одсто.

– Број поступака спроведених путем преговарачког поступка без претходног објављивања позива за надметање 11,14 одсто, ограниченог поступка 0,40 одсто и једноставних набавки које су спроведене кроз систем 15,20 одсто. У систему јавних набавки доминирају домаћи понуђачи са 94,13 одсто од укупног броја понуђача, а на тендерима су се у просјеку пријављивала три понуђача – наводи се у извјештају о јавним набавкама за 2021. годину.

Напомињу, да су подаци о поступцима јавних набавки адекватно заштићени, сигурни и као такви сачувани од хакерских напада који ових дана ометају несметано функционисање интернет мреже државних органа.

– Уз напомену да министарства финансија и јавне управе улажу напоре да до краја радне седмице ЦЕЈН буде поново функционалан, наручиоци и привредни субјекти који учествују или су заинтересовани за учествовање у поступцима јавних набавки су благовремено обавијештени о посљедицама прекида рада ЦЕЈН-а и активностима након поновног покретања система. За вријеме трајања прекида, администратори ЦЕЈН-а не могу пружити податке о броју поступака јавних набавки који требају да буду започети или су у току – указују у Министарству финансија.

Државне институције и предузећа, њих 661 који су обавезни да се придржавају Закона о јавним набавкама, уговорили су током прошле године укупно 332.289.175,19 еура набавки, од чега су јавне набавке 219.680.113,13 и набавке електричне енергије и угља 112.609.062,06 еура. Потрошња у области набавки за 2021. годину представља драстичан пад (који је могућ због тога што је касније усвојен буџет) у односу на 2020, када је у те сврхе потрошено чак 642.496.990,90 еура. Вриједност једноставних набавки испод 5.000 еура које нијесу спроведене преко система, односно без јавног позива, износи 64.735.589,54 еура, док је број закључених уговора/фактура 130.380.

Набавке и јавне набавке имају учешће у бруто друштвеном производу (БДП) у Црној Гори, са учешћем набавки у 2021. години од 6,76 одсто БДП-а и учешћем јавних набавки од 4,47 одсто БДП-а. Ранијих година учешће набавки је било око десет одсто БДП-а.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest