ЕПЦГ на спонзорства и донације потрошила 1,2 милиона евра

Институт алтернатива тврди да се овај новац троши мимо државних стратегија

Електропривреда је прошле године на спонзорства и донације потрошила 1,2 милиона еура, на основу одлука Одбора директора, предсједника Одбора директора Ђока Кривокапића и извршног директора Игора Новељића, показују подаци које је на основу захтјева за слободни приступ информацијама добила невладина организација Институт Алтернатива.

Ова НВО наводи да информације нијесу могли добити од ЕПЦГ, већ да су их на захтјев добили од Министарства капиталних инвестиција које у име државе надзире над овом државном компанијом.

Новац се већином односи на спортске и невладине организације, али и за разне друге пројекте. Има више корисника који се помињу на различитим списковима.

“О донацијама и спонзорствима у ЕПЦГ се одлучује на три мјеста. Право да дијели донације и спонзорства преко 1.000 еура има Одбор директора, а предсједник одбора и извршни директор могу одлучити о помоћи до 1.000 еура. Тако је Одбор ЕПЦГ у 2020. години подијелио 1,13 милиона еура, предсједник одбора 37.600, а извршни директор око 20.650 еура. Ради се о значајној подршци спортским савезима и клубовима, фестивалима, образовним, здравственим и другим установама, али и невладиним организацјама и појединцима. Осим новца, поклањају се и коришћена возила предузећа”, навели су из Института Алтернатива.

Држава је власник 99 одсто акција компаније, што значи да је исти проценат тог новца могао завршити у државној каси као дивиденда. За Институт Алтернатива је спорно што држава нема никакву контролу над трошењем новца својих компанија.

“Друштвено одговорно пословање и брига за заједницу треба да буде приоритет свих јавних предузећа у Црној Гори, али кроз домаћинско пословање и системско дјеловање, а не кроз стварање паралелних система социјалне заштите, подршке спорту и дискреционим давањима. Влада, односно Министарство финансија, у том сегменту пословања државних фирми сада нема никакву контролу над трошењем новца. Предузећа сама одлучују коме ће и колико дати, а ниједно не објављује информације о томе на својим интернет страницама. Трошећи новац који најчешће убирају због монополистичке позиције на тржишту, предузећа се у суштини појављују као носиоци јавне политике у одређеним локалним срединама или областима политике. Расподјела донација јавних предузећа се обавља мимо националних система успостављених за развој здравства, спорта, културе, умјетности и социјалне заштите”, нагласили су из НВО.

Они кажу да је посебно проблематично што се информације “о овим издацима предузећа крију од јавности”.

“Само током прошле године покренули смо три поступка против ЕПЦГ пред Агенцијом за заштиту личних података и слободан приступ информацијама јер је предузеће ћутало на наше захтјеве, којим смо између осталог тражили и податке о донацијама, спонзорствима и новчаној помоћи. ЕПЦГ Институту није доставило ни сам правилник о донацијама и спонзорствима. Претпостављамо да ни министарства надлежна за питања спорта, социјалне политике или образовања не знају да ЕПЦГ и друга предузећа на овај начин спроводе политику у њиховим областима”, сматрају из Института Алтернатива.

Новац за спорт, болнице, „налагање бадњака“

Највише новца на основу одлука Одбора директора добио је Клинички центар 238 хиљада еура, а затим Кошаркашки клуб Сутјеска 200 хиљада еура, Ватерполо савез 180 хиљада, док су Кошаркашки и Рукометни савез, као и ФК Сутјеска добили по 100 хиљада.

Општина Никшић је у децембру добила 58 хиљада еура за реконструкцију расвјете. Фудбалски клуб Рудар из Пљеваља добио је 50 хиљада еура, од чега 30 хиљада у фебруарау а 20 хиљада 17. децембра неколико дана након што је Душко Шарић, као “бивши предсједник клуба” у изјавама за медије затражио помоћ за спасавање клуба.

Општа Болница Никшић добила је 48 хиљада за набавку медицинске опреме. ЕПЦГ је велики донатор фестивала па су организатори “Лаке фест” прошле године добили 30 хиљада, “Цитy Гроовеа” 20 хиљада, “Бедем феста” 10 хиљада,… иако они нијесу ни одржани.

Из ЕПЦГ је појашњено да је новац за ове фестивале одобрен, али да није исплаћен.

Туристичка организација Подгорице је за “Подгорички празнички пазар” добила седам хиљада на основу одлуке од 24. јануара, иако је та манифестација завршена 11. јануара…

Предсједник одбора директора Ђоко Кривокапић је подијелио 53 донације, од чега свега 19 од почетка године до одржавања избора крајем августа, а 34 од почетка септембра до краја године. Већином се ради о НВО и мањим спортским клубовима, а има и донација за штампање разних књига.

Друштво економиста и менаџера, чији је предсједник проф. др Веселин Вукотић, добило је у октобру 1.000 еура за организовање Милочерског форума на Универзитету Доња Горица. Одлука о финансирању је донијета истог дана када се форум и одржао. Међу НВО и клубовима на списку је и Црногорска православна црква, која је од Кривокапића добила хиљаду еура за “организовање налагања бадњака”.

Извршни директор Новељић подијелио је 31 донацију већином невладиним организацијама и мањим спортским клубовима, као и појединцима.

(Вијести)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest