„Финансијски маг“: Симовић поднио оставку, па олакшао буџет за пола милиона евра

Главни кривац за ту, како је назвао, “економску катастрофу која се граничи са лудилом”, јер се зна да у прва три мјесеца нема пуњења буџета, Шошкић наводи изборе који су у граду под Требјесом одржани 14. марта

Милутин Симовић

Претходна локална управа Никшића је за прва четири мјесеца ове године потрошила 3,2 милиона евра, иако је у каси било, како је на сједници локалног парламента казао Зоран Шошкић, в.д. секретара Секретаријата за финансије, развој и предузетништво, свега 3,7 милиона.

Главни кривац за ту, како је назвао, “економску катастрофу која се граничи са лудилом”, јер се зна да у прва три мјесеца нема пуњења буџета, Шошкић наводи изборе који су у граду под Требјесом одржани 14. марта.

Милутин Симовић, који је био предсједник Општине од 20. новембра прошле године, када је наслиједио Веселина Грбовића, коме је мандат престао по сили закона због стицања права за одлазак у пензију, истог дана када се раздужио са функцијом извршио је, према ријечима Шошкића, плаћања у износу од скоро 530 хиљада еура.

Како је истакао, претходној власти се журило да прије, али и након избора, асфалтира улице у градским и приградским насељима, али исто тако и да плаћања изврши прије него што нова власт преузме функције.

”На основу расписаног тендера 9. априла 2021. године склопљен је уговор за инвестиционо одржавање објеката нискоградње на територији општине Никшић у вриједности од 1,178 милиона еура са роком завршетка радова годину дана од дана потписивања уговора, односно до истека уговорене вриједности. Свега шест дана од дана потписивања уговора пристигла је прва привремена ситуација за изведене радове у вриједности од 126 хиљада еура, која је плаћена 16. априла у износу од 114 хиљада еура (по уговору умањено за десет одсто)”, казао је Шошкић, пишу Вијести.

И друга привремена ситуација је испостављена, како је казао, експресно – десет дана од испостављања прве, односно 26. априла у износу од 295 хиљада еура (плаћено 265 хиљада).

”Трећа привремена ситуација у износу од 531.000 еура испостављена је 10. маја и плаћена је истог дана, иако у уговору стоји да ће се исплата завршити у року од 30 дана од дана овјере привремене ситуације. Исплаћено је 478 хиљада еура, што значи да је испостављена и плаћена истог дана када је на функцију ступио нови предсједник Општине Марко Ковачевић”, казао је Шошкић.

Како је објаснио, поред поменутих 478 хиљада еура, исплаћено је још 50 хиљада на име инвестиционог одржавања објеката високоградње.

”Симовић 14. априла потписује уговор о извођењу радова на инвестиционом одржававању објеката високоградње у износу од 162.000 еура. Прва привремена ситуација у износу од 70 хиљада еура испостављена је 10. маја и плаћа се истог дана у износу од 50 хиљада. Симовић је 10. маја у 7.53 часова поднио писану оставку на мјесто предсједника, а након тога је својим потписом ‘олакшао’ бужет, односно извршио плаћања у износу од 530 хиљада еура, измирујући на овакав начин створене обавезе. Та трансакција је могла да се изврши тек око 8,30, уколико је плаћена преко платног промета, или ако је у питању друга банка, преко клиринга, као што је у овом случају, тек послије 11 сати”.

Шошкић је казао да асфалтирања нијесу била предвиђена буџетом, да су одрађена без претходно припремљене техничке документације, као и да се зарад инвестиција не смије угрозити текућа ликвидност, јер би се на тај начин угрозио и град.

“Није ми драго што су текућа инвестициона одржавања рађена у зимском периоду, асфалтирале су се улице без икакве техничке документације, од куће до куће, по припадности политичке партије, што је трагикомедија. Могу слободно казати да су посљедице овога равне оној експлозији на Виру, када је Општина 6,2 милиона еура морала да плати поводом тога и није се могла опоравити. Због тога нијесу могли да функционишу органи локалне управе, ни јавна предузећа, него нам је град био какав је био”, закључио је Шошкић.

Плаћање прије рока, без задржавања износа од 10 одсто

Шошкић је казао да је Веселин Грбовић 10. септембра прошле године склопио уговор за инвестиционо одржавање објеката нискоградње вриједности 749 хиљаде еура и да, иако у уговору у чл. 4 стоји да ће исплата бити 30 дана од дана овјере привремених ситуација, односно окончања ситуација од стране стручног надзора и наручиоца, као и да ће од сваке привремене ситуације бити задржан износ од десет одсто за отклањање евентуалних недостатака у извођењу радова до окончања обрачуна, исти није испоштован.

”Прва привремена ситуација је приспјела 30. новембра у износу од 238 хиљада еура и иста је плаћена 1. децембра, што је супротно у складу са наведеним чланом, и без задржаног износа од десет одсто. Друга привремена ситуација је испостављена 24. децембра у износу од 405 хиљада и иста је плаћена, у супротности са потписаним уговором, истог дана и без задржаног износа од десет одсто. Трећа привремена ситуација је испостављена 3. марта ове године у износу од 97 хиљада еура и плаћена је истог дана”.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest