Фолић: Запослени траже исплату готово 800.000 еура

Вршилац дужности директора Завода за запошљавање (ЗЗЗ) Горан Фолић, изнио је нове, како је рекао, бруталне примјере приватизације државне управе од бившег руководства, Вукице и Зорана Јелића, у којима седморо запослених тражи исплату готово 800 хиљада еура.

Фолић је на конференцији за новинаре саопштио да је седморо запослених, крајем прошле године, покренуло судски поступак по основу накнаде штете за рад у Централној комисији за праћење пројеката за чију реализацију се дођељују грантови.

„Налазом вјештака извршен је обрачун накнаде, са обрачунатом затезном каматом, у укупном износу од чак 778,47 хиљада еура. Оно што никако није могло остати непримијећено је податак да је налазом вјештака за само једног запосленог, који је засновао радни однос на самом крају 2014. године, обрачуната накнада за рад у Централној комисији у износу од чак 180,16 хиљада еура. Све захваљујући досјетљивим Јелићима и скандалозним одлукама“, рекао је Фолић.

Он је додао да су одлуке о смањењу најниже цијене рада и бројне комисије и друга радна тијела, формиране одлукама за вријеме руководства Вукице и Зорана Јелића, изњедриле велики број спорова.

„За посљедњих пет година покренуто је преко 360 предлога за мирно рјешавање радних спорова ради накнаде штете због мање исплаћене зараде, усљед неоснованог умањења најниже цијене рада, односно обрачунске вриједности коефицијента, за период од 1. јануара 2009. до 1. августа 2013. године. Одлуке о умањењу најниже цијене рада су донешене за вријеме руководства Зорана Јелића, а да апсурд буде већи, и лично се нашао у својству тужиоца по овом основу и наплатио од институције којом је руководио 12,94 хиљаде еура“, тврди Фолић.

Укупни бруто трошкови ЗЗЗ по том основу су били 2,93 милиона еура.

„Такође, ту је и 453 поступка за рад у комисијама и другим радним тијелима у вези са пројектима који се тичу његе старих особа у Црној Гори и мјера активних политика запошљавања. Штета која је проузрокована Заводу по том правном основу за први пројекат је износила 187,03 хиљаде еура, а за други 322,5 хиљада еура“, прецизирао је Фолић.

Према његовим ријечима, страјешина органа ЗЗЗ је у периоду од 2016. до 2018. године формирао комисије одлукама за праћење пројеката, за чију реализацију су додијељени грантови, а по истим није поступала, чиме је проузроковала штету у укупном износу од додатних 222,94 хиљаде еура.

Поступци за накнаду штете за рад у комисијама и другим радним тијелима, покренути крајем 2017. и почетком 2018. године, и даље нијесу окончани и трају и данас.

Фолић је саопштио да укупна штета причињена Заводу по наведеним предметним основама износи 732,46 хиљада еура.

„Виртуози запошљавања и развоја малих и средњих бизниса су заборавили грађанима да помену да су запослени против Завода, за вријеме њиховог руководства, покренули преко 3,35 хиљада радних спорова, чија укупна вриједност потраживања прелази износ шест милиона еура“, прецизирао је Фолић.

Он је рекао да су се Вукица и Зоран Јелић и сами нашли у својству тужиоца по основу неисплаћене јубиларне награде, одлука о умањењу најниже цијене рада, превоза, неисплаћеног топлог оброка и регреса и у крајњем повраћаја средстава по основу обавезног колективниог осигурања запослених.

„На тај начин брачни пар Јелић је приходовао укупно 31,58 хиљада еура. Неспорна су велика непочинства и бројне злоупотребе за вријеме руководстсва брачног пара Јелић, чиме је нанијета несагледива штету овој важној институцији. Све је јавно и транспаренто и прије свега доказиво“, поручио је Фолић.

Он је рекао да ће нови менаџмента Завода учинити све да Вукица и Зоран Јелић буду предмет црногорског правосуђа

„Због сумње и основаних долаза да су годинама спроводили политику запошљавања у корист Демократске партије социјалиста (ДПС), сав материјал биће предат надлежном тужилаштву, као још један од бројних предмета о непочинстивма породице Јелић која је приватизовала Завод и нанијела му вишемилионску штету“, закључио је Фолић.

Извор: ртцг

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest