Габријел Борић побиједио на предсједничким изборима; Ако је Чиле био колијевка неолиберализма, биће и његов гроб

Бивши вођа студентских протеста Габријел Борић постао је најмлађи предсједник Чилеа икада у историјској побједи на изборима.

Овај 35-годишњак је обећао да ће спровести амбициозне промјене у земљи коју последњих година потресају масовни протести против неједнакости и корупције.

Када је Борић постао кандидат левичарског блока за изборе за предсједника, дао је храбро обећање.

Ако је Чиле био колијевка неолиберализма, биће и његов гроб.“

Не плашите се омладине која мијења ову земљу“, рекао је он.

Кандидовао се уз обећање да се спровести корените реформе економског система који подразумева слободно тржиште, а који је наметнуо бивши диктатор генерал Аугусто Пиноче.

Тај систем је, каже, коријен дубоке неједнакости у земљи и неравнотеже која је испливала на површину током протеста 2019. године, а који су покренули званичну измену устава.

После поларизоване кампање, Борић је у другом кругу председничких избора победио противника који је представљао крајњу десницу Хозеа Антонија Каста уз изненађујуће велику разлику, отварајући ново поглавље у политичкој историји земље.

Ми смо генерација која се појавила у јавном животу и захтева да се наша права поштују као права, а не да се третирају као роба широке потрошње или бизнис“, рекао је Борић у победничком говору пред хиљадама присталица, већином младих.

„Знамо да и даље постоји правда за богате и правда за сиромашне, и више нећемо дозволити да сиромашни настављају да плаћају цену неједнакости у Чилеу“, додао је.

Борић се не суочава само са подељеном земљом и парламентом, већ и са забринутим инвеститорима и успореном економијом која је резултат недавног политичког преокрета и пандемије.

Рођен 11. фебруара 1986. године у Пунта Аренасу, на крајњем југу Чилеа.

Пре десет година је постао познат када је предводио масовне демонстрације захтевајући боље и јефтиније образовање.

Тада је био студент права на Универзитету у Чилеу, али никада није завршио студије, већ је одлучио да пажњу усмери на политику.

Као независни представник регије Магаљанес изабран је у Конгрес 2013. године, а касније је поново изабран да служи други мандат уз убедљиву победу.

Брадат, истетовиран и ретко са краватом око врата, Борић је имао другачији имиџ него што председнички кандидати обично имају.

Током кампање је говорио о својој дијагнози опсесивно-компулзивног поремећаја, рекавши да је „добро што Чиле говори о менталном здрављу“.

Критичари, међутим, кажу да је неискусан, а и сам је признао да има „много тога да научи“.

Борић каже да је страствени читалац поезије и историјских дела, а себе описује као умереног социјалисту.

Ошишао је дугу косу коју је имао током активистичких дана, а јакне сада често покривају његове тетоваже на обе руке.

Он је такође ублажио неке од ставова, али је задржао обећања да ће ревидирати пензиони систем, проширити социјалне услуге међу којима и универзално здравствено осигурање, повећати порезе за велике компаније и богате појединце, као и покренути зеленију економију.

Његова убедљива победа у другом кругу председничких избора, након што је у првом кругу заостајао за Кастом, уследила је након што је обезбедио подршку изван базе гласача у главном граду Сантијагу и привукао бираче из руралних области.

Пошто је присталица истополних бракова и права на абортус, подржао га је и велики број жена.

У победничком говору, када му се придружила и његова девојка, обећао је да ће бити „председник свих Чилеанаца“, рекавши да је „данас нада победила страх“.

DW

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest