Грађанска иницијатива Сачувајмо Сињајевину оцијенила је да Министарство одбране покушава да по сваку цијену спроведе спорну и нелегитимну одлуку Владе из септембра 2019, којом је Сињајевина проглашена за војни полигон, прије него што би она могла бити укинута, те да уз помоћ војних стручњака из Велике Британије боји у „зелено“ намјеру да територију живота трансформише у територију смрти и деструкције. Они су реаговали поводом посјете битанских војних стручњака, одговорних за управљање и очување Салисбурy Плаин-а, заштићеног подручја које се користе као војни полигон у Великој Британији.
У ГИСС одговарају и амбасадорки Велике Британије Карен Медокс, са којом су, како кажу, сагласни да је Сињајевина лијепа и да је нетакнута природа.
Међутим, њен покушај да повуче паралелу између Салисбурy Плаин-а и Сињајевине виде као „потпун недостатак разумијевања овог питања јер очигледно не влада материјом“. Поручују јој да искуства Салисбурy Плаин-а, ни у ком случају не могу примијенити на Сињајевину, осим што лаичку јавност могу довести у заблуду.
Кажу и да их чуди да Министарство одбране тражи помоћ од једне од водећих чланица НАТО савеза, која је напустила Европску унију, који се никако не могу сматрати независним и непристрасним гласом науке.
„У свијетлу овог најновијег покушаја МО Црне Горе да у сарадњи са британским стручњацима по сваку цијену имплементира одлуку о војном полигону на Сињајевини прије него што би она могла бити укинута, не можемо да се не присјетимо изјава и убјеђивања бившег министра одбране Предрага Бошковића и других војних званичника да је у питању полигон само за црногорску војску“, истичу у ГИСС.
У ГИСС истичу да неће дозволити да Сињајевина буде војни полигон.