Храповић незаконито дијелио стотине хиљаде еура неким НВО

ОДАБРАНИМА И ШАКОМ И КАПОМ
Храповић незаконито дијелио стотине хиљаде еура неким НВО
Комисија Министарства здравља утврдила да је бивша администрација тог ресора направила крупне пропусте током расподјеле новца НВО за борбу против сиде, туберкулозе, маларије. Кенан Храповић није одговорио на питања “Вијести”


Није одговорио на питања: Храповић, Фото: Саво Прелевић

Поједине организације цивилног сектора добиле су од бивше администрације Министарства здравља и до 100.000 еура више него што је требало за пројекте за борбу против сиде, туберкулозе, маларије, у односу на средства која су могле добити сходно одредбама Закона о невладиним организацијама

То је утврдила комисија коју је формирала министарка здравља Јелена Боровинић Бојовић.

Комисија је још утврдила и да је бивши министар здравља Кенан Храповић незаконито појединим НВО додијелио више стотина хиљада еура добијених од Глобал Фонда и управо он је, а не Комисија за расподјелу, закључивао те уговоре.

Иако је најавио да ће одговорити на питања током дана, Храповић то јуче није учинио.

Управни суд раније је утврдио да је Храповић лично, кроз шест расподјела, као ненадлежни орган подијелио невладиним организацијама 910.025 од укупно 1.055.000 еура из тог пројекта.

Министарка Боровинић Бојовић почетком фебруара ангажовала је стручна лица са лиценцама и сертификатима, који провјеравају документацију из претходног периода.

Током обрађивања документације поводом расписивања јавног конкурса за пројекте/Програма “Одржавања ниске превенције ХИВ-а у Црној Гори” уочили су значајна кршења Закона о невладиним организацијама, као и Правилника о садржају јавног конкурса за расподјелу средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација и изгледу и садржају пријаве на јавни конкурс.

“Рјешење о формирању комисије број 7-501/20-1170/7 – сва три члана комисије су запослени Министарства здравља што крши члан 32б Закона о невладиним организацијама прописано је да један од чланова буде ‘представник невладиних организација које дјелује у одређеној приоритетној области од јавног интереса’. Прије расписивања јавног конкурса сходно чл. 32а ЗНВО било је неопходно формирати комисију за расподјелу средстава невладиним организацијама и то на начин да један од три члана комисије буде представник кога невладине организације изаберу. С тим у вези, било је неопходно упутити позив невладиним организацијама да изаберу свог представника што у конкретном случају није урађено”, констатовали су независни стручњаци.

Они су утврдили и неправилности у садржају јавног конкурса за расподјелу средстава са условима и критеријумима, који је прописан Правилником за расподјелу средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација и изгледу и садржају пријаве на јавни конкурс:

“Реализација пројекта у области ХИВ/АИДС у једној од три године које претходе години објављивање јавног конкурса није смио бити елиминациони услов на начин на који је утврђен јавним конкурсом већ се једино могао узети у обзир приликом бодовања пројеката. Предње је утврђено и пресудама Управног суда У бр. 2353/19; У бр.4675/19. Надаље, Одлука о расподјели финансијских средстава бр. 7-500/20-1178/45 од 22.06.2020. године донијета је у супротности са ЗНВО, тј. чл. 32ж ст. 3 и 4 којима је императивно прописано да се једној невладиној организацији која се пријавила за више пројеката на јавном конкурсу могу додијелити средства само за финансирање једног пројекта, док укупан износ средстава која се на основу јавног конкурса могу додијелити невладиној организацији за финансирање пројекта не може прећи 20 одсто од укупно опредијељених средстава за расподјелу на основу тог конкурса”, пише у извјештају.

Тим који је контролисао документацију истиче да је та норма јасна и да не дозвољава другачије тумачење, но упркос томе НВО Јувентас додијељена су три пројекта са укупно опредијељеним средствима у износу од 156.114,04 еура иако је сходно закону могао добити највише 59.075,20 еура, док је НВО Цазас добио један пројекат у износу од 117.080,00 еура.

“У оба случаја прекршена је императивна законска норма која прописује број одобрених пројеката и максимум опредијељених средстава… Оно што представља додатну индицију у правцу постојања злоупотреба у поступању је чињеница да је Управни суд усвајао тужбе и поништио више решења Министарства здравља у 2018. и 2019. години при чему су нова донесена решења такође поништавана од стране суда и сваки пут је туженом наложено да изврши нову расподјелу. За указати је и да су у конкурсима који су спровођени у 2018. и 2019. години, такође кршене цитиране одредбе ЗНВО у погледу броја одобрених пројеката и дозвољених лимита. Све предње наведено представља скуп индиција које указују на злоупотребе у процесу формирања комисије, спровођења поступка и садржине донијетих одлука и тешко се могу оправдати кроз слободно правно тумачење правних норми јер су исте јасне и не дозвољавају другачије тумачење”, пише у извјештају.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest