ИЈЗ: Препоруке за заштиту становништва од повећаног загађења ваздуха усљед пожара

При дужем излагању овим честицама долази до појаве и напредовања кардиоваскуларних и респираторних обољења, повећава се смртност од тих болести, а доказано је и да су канцерогене

Дим је резултат непотпуног сагоријевања, а састоји од ситних честица, гасова и водене паре. Осим гасова као што су угљен-моноксид,  угљен-диоксид,  сумпор диоксид, оксида азота, иритантних испарљивих органских једињења  и слично у диму се налазе и  честице малог промјера-такозване прашкасте честице.

– Удисање дима утиче штетно на здравље. У највец́ем ризику од удисања дима су особе са хроничним болестима срца и/или плуц́а и астмом.  Дјеца, труднице и старији људи представљају групе становништва које су осјетљивије на штетне ефекте загађења ваздуха у односу на општу популацију. Концентрација прашкастих честица у диму, а нарочито оних које имају промјер мањи од  од 2,5 μм, представљају највећи ризик од удисања  загађеног ваздуха по здравље. При дужем излагању овим честицама долази до појаве и напредовања кардиоваскуларних и респираторних обољења,  повећава се смртност од тих болести, а доказано је и да су канцерогене- наводе из ИЈЗ-а.

ШТА МОЖЕМО УЧИНИТИ ДА СЕ ЗАШТИТИМО?

Пратите извештаје и препоруке о квалитету ваздуха од стране надлежних служби које су одговорне за мјерење и праћење квалитета ваздуха. 

Уколико нема званичних инфорамција  о  квалитету ваздуха,  ослоните се на здрав разум – што је лошија видљивост, то је горе стање ваздуха.  Ако видите и осјећате мирис дима,  то свакако нису услови за боравак вани,  бављење физичком активношћу или извођење дјеце вани, па стога препоручјемо избјегавање ових активности, нарочито за осјетљиве групе становништва. За вријеме епизода повећаног загађења ваздуха препоручује се боравак у затвореном простору, са затвореним вратима и прозорима, како би се задржао свјежи ваздух унутар просторија. Користите, уколико имате на располагању клима уређаје, водећи рачуна да су филтери за ваздух уредно очишћени. 

Избјегавајте коришћење било чега што гори у затвореним просторијама као што су шпорети на плин и слично. 

Избјегавајте пржење или печење хране, усисавање и коришћење боја, растварача или  других испарљивих материја у просторијама. 

Немојте пушити јер то додатно загађује ваша плућа и штети здављу људи око вас. Ако имате астму или неко друго хронично обољење, редовно узимајте љекове у складу са препорукама љекара. Уколико се симптоми погоршају, контактирајте/посјетите свог изабраног љекара.  Уколико имате симптоме болести срца и/или плућа који могу бити повезани са удисањем дима као што су кашљање, отежано дисање, стезање и бол у грудима, лупање срца, мучнину, неуобичајен замор или вртоглавицу, обратите се свом изабраном љекару или служби хитне медицинске помоћи. 

У циљу заштите здравља становништва препоручује се отказивање претходно организованих догађаја на отвореном као што су концерти, спортски догађаји на отвореном и слично за вријеме трајања епизода загађења.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest