Јаки долар и забринутост за потражњу спустили цијене нафте

Цијене нафте нагло су пале у уторак на међународним тржиштима, спустивши се испод 101 долара под притиском јаког долара, строгих мјера сузбијања цовида-19 у Кини које коче потражњу и страха од посустајања свјетске економије.

На лондонском тржишту цијена барела је послијеподне била нижа за 6,15 долара и износила је 100,95 долара. На америчком тржишту барелом се трговало по 6,3 долара нижој цијени, од 97,79 УСД, преноси Хина.

Баријеру цијенама нафте правио је и јаки долар, који је достигао паритет према еуру, подржан најавама подизања каматних стопа и забринутошћу за економију. У таквом су окружењу снажно пала и тржишта дионица.

Јаки долар слаби куповну моћ купаца с другим валутама, што значи и скромнију потражњу.

„На Западу комбинација високих цијена енергије и раст каматних стопа појачавају страх од рецесије, која би озбиљно утицала на потражњу за нафтом“, сматрају аналитичари Цоммерзбанка.

Цијене притискају и обновљена ограничења у Кини ради сузбијања новог таласа цовида-19.

Неколико кинеских градова поново је строго ограничило кретање, затворивши компаније и наложивши становницима да остану код куће како би се обуздало ширење високо заразне подваријанте коронавируса БА.5.2.1.

Трговци ће с пажњом пратити и посјету америчког предсједника Јоеа Бидена Саудијској Арабији.

„Он ће се на састанку са челницима земаља Персијског залива заложити за већу производњу нафте у Организацији земаља извозница нафте (ОПЕЦ)“, казао је у понедјељак савјетник Бијеле куће за националну сигурност Јаке Сулливан.

Мало се наде полаже у могућност да ће Биденова посјета Саудијској Арабији од Уједињених Арапских Емирата измамити више барела, сматрају аналитичари.

ОПЕЦ је активирао готово све резервне капацитете и земље су већ подигле производњу на максимум.

Америчка министарка финансија, Јанет Yеллен, обилази азијске земље како би добила њихову подршку санкцијама Москви због руске инвазије на Украјину. Предлаже да се ограничи цијена руских барела блокадом услуга осигурања у случају прекорачења цјеновног лимита.

Још није познато колики би тај лимит требало да буде.

Извршни директор Међународне агенције за енергетику (ИЕА), Фатих Бирол, заложио се да лимит буде проширен и на руске деривате.

Западне санкције Русији због њене инвазије на Украјину већ су смањиле снабдијевање руском нафтом и изазвале поремећаје у трговини.

ОПЕЦ због празника није објавио цијену барела корпе нафте његових чланица.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest