Јованића и групу терете за вишемилионску штету у стечајним поступцима вођеним пред Привредним судом

Предсједник Привредног суда Блажо Јованић ухапшен је јуче по налогу специјалног тужиоца Владимира Нововића поводом сумњи за злоупотребу службеног положаја у стечајним поступцима који су вођени пред Привредним судом.

Јованић се сумњичи и да је био на челу криминалне организације која је малверзацијама у стечајним поступцима државну касу оштетила за више милиона еура.

Осим Јованића, ухапшено је још десетак особа из више црногорских градова, а међу њима су стечајни управници Саша Зејак, Сања Љешковић, Ранко Радиновић и Сретен Мрваљевић, адвокатица Снежана Јовић и власници фирми за приватна обезбјеђења Павић Глобаревић и Дарко Перовић.

Њих је Специјално тужилаштво означило као чланове Јованићеве криминалне организације.

ПРЕТРЕСИ
Припадници Сектора за борбу против организованог криминала јуче ујутро ушли су у Привредни суд одакле су након вишесатних претреса и заплијењене документације око 13 часова извели из зграде предсједника Блажа Јованића.

Он је у пратњи полицајаца са фантомкама одведен да присуствује претресу његовог стана.

Истовремено су извршени претреси станова осталих осумњичених. Након претреса, услиједила су привођења у Специјално државно тужилаштво и њихова саслушања пред тужитељком Лидијом Митровић трајала су до закључења броја нашег листа.

БЕЗ РЕАКЦИЈЕ
Специјално државно тужилаштво ни у овом случају, као ни приликом хапшења бивше предсједнице Врховног суда Весне Меденице, није се огласило саопштењем, нити организовало прес конференцију на којој би информисали јавност о привођењу челних људи из правосуђа и осталих чланова њихове групе, како их тужилаштво третира.

Побједа није могла добити потврду у којим предметима је Јованић са стечајним управницима оштетио буџет државе Црне Горе за десетине милиона.

Име предсједника Привредног суда више пута је било у жижи јавности, медији су извјештавали још 2020. и 2021. године да Специјално државно тужилаштво провјерава више стечајева због сумње да је нанијета штета за државни буџет.

СПОРНЕ ОДЛУКЕ
Како су медији раније писали, Специјално државно тужилаштво је 2020. године формирало предмет због сумњивих трансакција које су се односиле на наплату трошкова судском вјештаку за процјену вриједности хотела „Ас“ и улогу Јованића у том послу.

Спорна је била, како се наводило, одлука о скидању новца са рачуна суда – вјештаку је плаћено 48.000 еура прије него што је имовина продата иако се није знало на чији ће терет пасти плаћање тих трошкова.

Медији су извијестили и да је Специјално тужилаштво у 2021. години водило више истрага о стечајном поступку у хотелу „Ас“ и стечајног поступка у руско-црногорској компанији ,,Нега турс Монтенегро“.

Да ли су ово неки од предмета гдје је, према сумњама Тужилаштва, Јованић злоупотријебио положај због чега су му јуче стављене лисице на руке – није било могуће сазнати.

Поводом хапшења Јованића огласили су се јуче и из невладине организације МАНС саопштивши да су још у мају 2019. године против Јованића поднијели кривичну пријаву због незаконитих тендера за продају земљишта АД Солана ,,Бајо Секулић“ у стечају.

Како су рекли, Јованић је мјесецима игнорисао упозорења на незаконито понашање стечајног управника Солане јер се на тендеру нудило земљиште које није било у власништву компаније „Бајо Секулић“, да би на крају констатовао како је „све у реду“.

Из МАНС-а наводе да је тада стечајни управник Жарко Остојић 11. марта 2019. године расписао 15. тендер за продају имовине Солане, при чему је на продају огласио и државну земљу коју је Солана имала право да користи само док је производила со. То право престало је по проглашењу стечаја у компанији.

КАРИЈЕРА
Јованић, коме су јуче стављене лисице на руке, на челу Привредног суда се налази од 2014. године.

Послије окончаног петогодишњег мандата, он је 2019. године поново изабран на ту функцију.

Прије тога Јованић је био судија у Основном суду у Подгорици.

Јованић је по завршетку Правног факултета приправнички стаж одрадио у Вишем суду, а двије године касније изабран је за шефа кабинета тадашњег предсједника Врховног суда Ратка Вукотића.

Име Јованића помињало се и у новембру 2016. године када је од Владине комисије добио кредит од 40.000 еура за проширење стана са каматном стопом од два одсто на годишњем нивоу. Према прорачунима, он је требао да врати укупно 9.696 еура или 40,41 еуро мјесечно. У тренутку подношења захтјева за кредит био је власник стана од 118 квадрата.

Аџић: Обећали смо бескомпромисну борбу, ово је тек почетак
Министар унутрашњих послова Филип Аџић казао је да је ово тек почетак и да ће свакодневно јачати повјерење у институције безбједности.

– Поздрављамо акцију Управе полиције – Специјалног полицијског одјељења на челу са новоизабраним руководиоцем Предрагом Шуковићем, која је изведена по налогу главног специјалног тужиоца Владимира Нововића – казао је Аџић.

Он је рекао да су јучерашња, као и недавне акције најбољи показатељ посвећености и бескомпромисне борбе против организованог криминала и корупције, што је и постављено као један од кључних приоритета Владе.

Абазовић: Полиција иста, тужиоци различити
Премијер Дритан Абазовић, коментаришући јучерашња хапшења, казао је да је полиција иста, а тужиоци различити.

– Немам неки посебан коментар, нека причају резултати. Најбољи одговор на све критике везане за недостатак евентуалне борбе против криминала и корупције нека буде као што је био јутрос. Поздрављам акције. Очекујем да се овај тренд настави – казао је Абазовић јуче, одговарајући на питања новинара.

На питање што се чекало до сада, Абазовић је поручио -полиција је иста, а тужиоци су различити.

– Имамо новог тужиоца, зато имамо резултате. Није ово још заокружена прича – истиче Абазовић, наводећи да је више пута говорио о проблемима у Привредном суду.

Стечајни поступци
Имена Блажа Јованића и стечајних управника који су јуче ухапшени због злоупотребе положаја везују се за стечајне поступке компанија које су годинама биле локомотиве црногорског развоја и на којима је почивала економија државе.

Јованић је упоредо са функцијом предсједника Привредног суда обављао и посао стечајног судије у КАП-у, Бокситима, ,,Радоју Дакићу“, ,,Вектра Боки“, Бродоградилишту Бијела, ,,Бјеласици ради“, Мљекари ,,Ника“, ,,Оногошту“.

Сретен Мрваљевић је био стечајни управник у компанијама ,,Бјеласица рада“, ,,Нивел инвест“, ,,Вектра Бока“, док је Снежана Јовић управљала стечајима у Ски центру ,,Дурмитор“ и никшићком ,,Синдчелу“.

Ранко Радиновић се бавио стечајима у ХТП ,,Оногошт“, Мотелу ,,Глава Зете“, ,,Избору“ из Бара, док је Саша Зејак водио стечаје у комплексу Мељине, Фабрици електрода Плужине, Вагресу, Монтенегро Аирлинесу.

Сања Лјешковић је била стечајна управница у компанији ,,Малл гроуп“ власника Горана Рашовића који води спор годинама против ње тврдећи да му је у стечајном поступку покрадена вриједна имовина.

БОРБА

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest