Јовановић: Специјални истражни тим чита преко 700.000 порука мафије и служби безбједности

У конкретном предмету достављено нам је више од 700.000 порука, текстуалних и гласовних, што је само дио документације која мора да буде прегледана и анализирана. Само гласовне поруке трају око 30 секунди. За све то потребно је вријеме, а специјални тужиоци са својим специјалним истражним тимовима даноноћно раде на анализама те документације. Уз то, раде и на другим предметима

Маја Јовановић, вд ВДТ

Десетине хиљада страница и више од 700.000 порука, међу којима је добар дио гласовних у трајању од по тридесетак секунди, специјални истражни тим даноноћно анализира и селектује како би донијели одлуку у предмету поново отвореном након што су објављени транскрипти разговора између службеника Управе полиције, агената АНБ-а и мафије.

То је у интервјуу “Вијестима” казала вршитељка дужности врховне државне тужитељке Маја Јовановић, објаснивши да на том предмету ради специјални тужилац Зоран Вучинић са специјалним истражним тимом.

Јовановићева је потврдила спремност да, уколико се појаве нове околности и докази, лично руководи новоотвореном истрагом убиства главног уредника “Дана” Душка Јовановића, како би и са позиције в. д. ВДТ-а дала допринос расвјетљавању свих чињеница у том предмету.

Поручила је и да недодирљивих неће бити и најавила наставак одлучне борбе против свих видова организованог криминала и корупције…

Пуна четири мјесеца сте на мјесту вршитељке дужности ВДТ-а. Како Вам се чини тужилачка организација и да ли имате пресјек који су кључни проблеми и највећи изазови у наредном периоду?

Тако је, четири мјесеца су прошла од како сам једногласном одуком Тужилачког савјета изабрана за в. д. ВДТ-а. Као што сам вам одмах након избора саопштила – била сам затечена одлуком Тужилачког савјета, али сам као професионалац прихватила указану част, уз наду да ћу је својим радом и оправдати. Након четири мјесеца сматрам да су конкретни резултати видљиви и да нико не може да доведе у питање одлучност да се у Црној Гори суочимо са свим видовима криминалних дјелатности, без обзира на то са које адресе оне долазиле. Недодирљивих нема и неће их ни бити. Наставићемо истим темпом и у наредном периоду и поред бројних изазова, а један од њих свакако јесу и просторни капацитети, јер су услови рада у којима државни тужиоци раде далеко од стандарда у било којој држави Европе. Уколико са правом очекујемо конкретне резултате, онда ни приближавање европским стандардима када је о условима рада државних тужилаца ријеч не треба да занемаримо.

Да ли има политичког или неког другог утицаја на Ваш рад или било ког тужиоца у систему?

Подсјетићу вас да је Законом о државном тужилаштву прописана самосталност која подразумијева да се послови Државног тужилаштва не смију вршити ни под чијим утицајем​​ и да нико не смије да утиче на тужилаштво у вршењу његових послова. Уколико би одговор на Ваше питање био потврдан, то би значило да се не поштује закон, а ја заиста желим да вјерујем да баш као ни ја, ни други државни тужиоци не дозвољава било какву врсту притиска и мијешања у рад. Ко год је било каквој врсти притиска подложан, за њега нема мјеста у државнотужилачкој организацији. То не значи да нијесам свјесна да су бројне адресе заинтересоване за рад Државног тужилаштва. Свима њима од старта је јасно да са мном могу да разговарају у границама законских рјешења. Ниједна друга опција не долази у обзир и својим ставом вјероватно и шаљем такву поруку, због чега, са задовољством могу да истакнем да у досадашњем раду нијесам имала искуства са било каквом врстом притиска.

Јесте ли окончали анализу извјештаја који је тражио ГСТ Владимир Нововић о разлозима због чега специјални тужиоци неке истраге нијесу завршавали у року од шест мјесеци како је то предвиђено чланом 290 ст.3 ЗКП-а? Колико је таквих предмета у кашњењу, те ко од специјалних тужилаца има највише пробијених рокова? Да ли неко није доставио извјештај?

У току је надзор Врховног државног тужилаштва над предметима Специјалног државног тужилаштва. Тражен је и извјештај и појашњења специјалних тужилаца о предметима, који нијесу завршени у законском року од шест мјесеци. Након што се надзор оконча, јавност ће бити благовремено обавијештена о исходу.

Након одласка дугогодишњег ГСТ-а Миливоја Катнића, за којег су годинама стизале бројне оптужбе да је “чувар фиока”, да ли сте се Ви или нови ГСТ бавили интерном контролом има ли из ранијег периода предмета који су из неког разлога занемаривани или намјерно у њима није поступано?

Не бих се користила тако прејаким квалификацијама када је било ко од бивших колега у питању. Оно што могу да констатујем јесте, да и ја и главни специјални тужилац Нововић имамо јасан став – да ће се сви предмети у којима су се појавиле нове околности, а који су били архивирани, поново отворити и у њима бити предузете све неопходне мјере и радње.

Како сарађујете са новим ГСТ-ом, те како видите његов рад и резултате до сада? Да ли се консултујете око значајних предмета и је ли било потребе да му издајете обавезујућа упутства?

Од главног специјалног тужиоца сам и очекивала квалитетну професионалну сарадњу, јер се од професионалца који је у свом раду препознат искључиво по резултатима рада, друго не може ни очекивати. Када сам управо господина Нововића ТС-у предложила за главног специјалног тзужиоца, што су чланови Тужилачког савјета и прихватили, и очекивала сам конкретне разултате, који нису изостали, баш као ни консултације око свих питања за које је неопходна упућеност в. д. ВДТ-а. Засада није било потребе да се искористи законско право за издавање обавезујућих упутстава, али уколико се укаже потреба за тим, ни они неће изостати.

Можете ли због црногорске јавности, колико тајност података дозвољава, објелоданити да ли је узета изјава од службеника Агенције за националну безбједност и Управе полиције Петра Лазовића, Љуба Миловића, Небојше Бугарина, али и још неколико бивших функционера полиције, у извиђају формираном након што су у медијима објављени дјелови документације – Скy података из ЕУРОПОЛ-а, а који указују на њихову могућу повезаност са криминалним кланом? Јавност очекује одлуку у том извиђају…

Већ сам једном приликом констатовала да разумијем пажњу јавности за овај и друге предмете. Истовремено очекујем разумијевање чињенице да се најчешће ради о поступцима који имају ознаку тајности и с тим у вези напомињем да ће јавност, са свим информацијама које могу бити доступне, бити упозната када се за то стекну услови. Користим прилику да и представнике медија замолим за сарадњу, како објављивањем одређених података не би довели у питање предани рад свих институција, посебно када се има на уму да је предмет веома обиман.

У конкретном предмету достављено нам је више од 700.000 порука, текстуалних и гласовних, што је само дио документације која мора да буде прегледана и анализирана. Само гласовне поруке трају око 30 секунди. За све то потребно је вријеме, а специјални тужиоци са својим специјалним истражним тимовима даноноћно раде на анализама те документације. Уз то, раде и на другим предметима.

Да ли је СДТ покренуло поступак против специјалног тужиоца Саше Чађеновића због евентуалних пропуста у предметима у вези са налазима које је доставио ЕУРОПОЛ? Да ли сте тражили изјашњење Чађеновића због чега је у јануару ове године затворио предмет против службеника АНБ-а и УП, а ако јесте, шта је написао или како је објаснио одлуку?

Подсјетићу Вас да предмет формиран на однову документације коју је доставио ЕУРОПОЛ, има ознаку тајности. Свако изношење било каквих информација везаних за тај предмет штетило би поступку.

Да ли је ЕУРОПОЛ, како се спекулисало, зауставио достављање података црногорском тужилаштву? Колико је предмета до сада формирано на основу тих података? Имате ли оквирну цифру колико је података, документације, порука достављено црногорском тужилаштву до сада из ЕУРОПОЛ-а?

Сарадња са свим међународним институцијама одвија се несметаним интензитетом и ту нема мјеста ни за какве спекулације. Не бих говорила о броју предмета који су формирани на основу те сарадње. Као што сам напоменула, информације за које је јавност заинтересована у сваком предмету појединачно, биће саопштене када се за то стекну услови.

Након хапшења бивше предсједнице Врховног суда Весне Меденице и предсједника Привредног суда Блажа Јованића, можемо ли ускоро очекивати нове афере?

Не бих говорила о аферама, већ о досљедном спровођењу законских прописа и у том смислу дефинитивно могу да кажем да ћемо наставити да их примјењујемо у односу на свако лице за које се сумња да је учинилац кривичног дјела. Заштићених нема, нити их може бити. Наставак одлучне борбе против свих видова корупције и организованог криминала дефинитивно могу да најавим.

Да ли је у предметима “Меденица” и “Јованић” покренута и финансијска истрага?

У оба предмета покренута је финансијска истрага истовремено када и кривична. И не само у тим предметима. Пракса коју смо увели колега Нововић и ја је да се без изузетка у свим поступцима, истовремено када и кривична, покреће и финансијска истрага.

Јесте ли министру правде, како је то саопштио, казали да сте лично спремни да преузмете и руководите истрагом убиства уредника “Дана” Душка Јовановића? Јесте ли то урадили, те има ли помака у том предмету?

Након нових сазнања, добијених прошле године, била сам задужена тим предметом и предузела одређене радње. Избором на мјесто вд ВДТ-а раздужила сам све предмете, па и тај, али сам спремна да лично преузмем руковођење том истрагом уколико се појаве неке нове околности или докази, те и да са ове позиције дам свој максимум у расвјетљавању свих чињеница.

Имате ли намјеру да провјерите извиђаје, поступања, одлуке тужилаштва у неким ранијим великим аферама – “Телеком”, “Можура”, “Абу даби фонд”, “Лименка”…

Већ сам рекла да ће у свим предметима у којима се појаве нове околности и чињенице, који нијесу завршени, а који су били архивирани, поново отворити и у њима бити предузете све неоопходне мјере и радње.

Намјерава ли Тужилачки савјет да промијени мјерила за оцјењивање тужилаца како коначно не би сви имали максималан број бодова? Постоје ли слабе карике у тужилачком кадру?

Интензивно се ради на измјенама мјерила за оцјењивање тужилаца. На тај начин отклонићемо могућност да сви тужиоци буду оцијењени максималним оцјенама, јер дефинитивно разлика у њиховом раду има и оне ће бити евидентиране. Такође, тиме ће се створити претпоставке да се одвоје тужиоци који се могу препознати искључиво по резултатима, професионализму и интегритету, од оних који још треба да раде на томе да дођу до тог нивоа.

Уз сараднике економско-финансијске струке брже ћемо завршавати истраге

Да ли СДТ има капацитет да паралелено са свим истрагама води и финансијске?

Захтјевали смо измјене законских и подзаконских прописа како би омогућили да сваки специјални тужилац има стручног сардника економско-финансијске струке, али и како би повећали број запослених у сектору за дигиталну форензику за још пет службеника. Такође, нужно је да сваки специјални тужилац има свог записничара, а сада није такво стање, већ десет тужилаца ради са само шест записничара. Када се све то омогући и истраге ће се брже приводити крају.

Да ли имате форензичку лабораторију у којој ће новозапослени у том сектору радити?

Захваљујући дугогодишњој континуираној подршци америчке Амбасаде, како на техничком тако и експертском нивоу када је ријеч о обукама, у току је опремање форензичке лабораторије која ће се бавити дигиталним доказима. То ће бити од великог значаја за даљи рад у борби против свих видова криминала, због чега се још једном, јавно захваљујемо Амбасади Сједињених Америчких држава на свеукупној подршци. Захваљујући сарадњи са другим међунарондим партнерима, попут Савјета Европе и ОЕБС-а настојимо да превазиђемо бројне изазове са којима се суочавамо у свакодневном раду. Уз захвалност на досадашњој, рачунамо на њихову подршку и у наредном периоду, као и на подршку Владе која мора обезбиједити адекватне услове за рад и кадровски ојачати тужилаштво. Напоменућу још једном да су услови у којима раде тужиоци неадекватни, да нам много тога недостаје, укључујући и прес салу у којој би могле да се одржавају и обуке. Сматрам да је веома важно да саопштим чињеницу да је у Државном тужилаштву врло тешко задржати, а када нам оду, и довести стручњака за дигиталну форензику и финансијске истраге. У претходном периоду имали смо случајеве да су они који су овдје радили на тим пословима добили и прихватили понуду из иностранства и отишли да раде за плату која је десет пута већа од онога што су овдје добијали.

Озбиљно ћу размислити о кандидатури за ВДТ-а

Уколико буде расписан оглас за ВДТ-а, да ли ћете поднијети кандидатуру?

Настојала сам да у претходном периоду више од интервјуа и изјава за медије о мени говоре конкретни резултати. Не можемо занемарити остварене резултате у кратком периоду и уколико наставимо истим интензитетом, а вјерујем да хоћемо, озбиљно ћу размислити и о кандидатури за ВДТ-а.

Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest