Када ће доћи на ред „грађевинска мафија“: Како компанија „ФАБ Лајв“ без дозволе има милион тона шљунка

Према сазнањима ИН4С, фирма „Фаб лајв“ никада није никакву дозволу добила нити имали икада уговор, а имају сепарацију и на депонији преко милион кубика шљунка

У Црној Гори, чини се афере се ређају, једна за другом. Дуванска мафија, тоне кокаине – кланови и ухапшена бивша предсједница Врховног суда Весна Меденица, „начета“ је и стечајна мафија, а чини се засад недовољно разотркивена грађевинска мафија.

Из црногорских ријека Мораче, Лима, Грачанице, Таре, Ибра, Цијевне и других, од 2010. до краја 2020, према званичним подацима, извађено је 362.335 кубика шљунка, од чега је држави плаћено 1.232.287 евра, показују званични подаци Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Концесионари су у просјеку држави за кубик ријечног материјала плаћали око 3,4 еура, док је на тржишту кубик продаван за најмање десет еура.

Ипак, званични подаци нијесу коначни, јер незваничне процјене већ показују да су концесионари у ствари узимали десетине милиона еура само из Мораче, а уколико се узму остале ријеке, онда се долази и до неколико стотина милиона.

Ако узмемо у обзир да се шљунак вади до просјечне дубине од око три метра, долазимо до бројке да је до сада ископано око 12 милиона кубних метара шљунка и пијеска који су коришћени углавном у грађевинској индустрији. Цијена кубика шљунка креће се око 8,00 – 15,00 еура, а ако узмемо просјећну цијену од 11,50 еура по кубику долазимо до цифре од 138.000.000 еура. Рачуница је и више него јасна – држава своје ресурсе ставља на располагање повлашћеним појединцима који јој за ту “услугу” враћају у виду трајне девастације – казали су у Центру.

Бивпи министар пољопривреде Александар Стијовић казао је раније да је сваки камион шљунка који се сада извади незаконит и украден.

Према сазнањима ИН4С, фирма „Фаб лајв“ никада није никакву дозволу добила нити имали икада уговор, а имају сепарацију и на депонији преко милион кубика шљунка.

Подсјетимо, четворица ухапшених 17. новембра – власник фирме “Цијевна Цомерц” Данило Петровић, власник фирме “Пер Мар” Предраг Мараш, Јовица Кликовац и Миливоје Мугоша одмах пуштени да се бране са слободе, док је директорка “Монтенегро петрола” Андреја Шушкавчевић Нововић, за којом је трагала полиција дан након тога дала изјаву и изашла из зграде Основног државног тужилаштва.

Бивши министар Александар Стијовић је покренуо разоткривање грађевинске мафије и доставио  ексклузивне снимке вађења пијеска из Мораче, међутим оно што им је бивши режим омогућио су конценсиони уговори који су важили до 2019. године и тако су имали покриће за оно што раде до те године, међутим извлачење шљунка се наставило и у 2020. години и у 2021. и за то немају покриће, али очигледно корумпирано Тужилаштво затвара очи пред тим чињеницама.

Грађевинске компаније које изводе радове на ауто-путу и/или праве зграде, из корита Мораче и Цијевне нелегално су извукле тоне пијеска и девастирали ријечне токове, а сваки камен извучен из црногорских ријека од краја 2020. године, извађен је нелегално. Међутим, Влада није објаснила, како су поједине компаније годинама обављале тај посао, када је мораторијум на експлоатацију Влада увела још 2017. године.

Такође, Стијовић је рекао да је последњи уговор истекао крајем 2020. године и то са компанијом „Бемакс“ која је након тога наставила да вади шљунак нелегално. Он је додао да је Влада и министарство на чијем је челу почело да истражује проблем експлоатације природних ресурса и да је након тога формирао радну групу са задатком провјере уговора фирми који се баве вађењм шљунка.

”Морача и Цијевна су само врх леденог бријега. Све наше ријеке – Лим, Грнчар, Тара… биће предмет контрола, казао је раније. Од краја 2020. године ниједан камион шљунка није легално извађен. Сваки камион са шљунком који видите на улицама, нелегалан је”.

Он је навео и примјер компаније са којом је до 2019. године био закључен уговор о регулацији ријечног корита, а која је била блокирана у тренутку потписивања уговора са државом.

”Компанија ‘Фаб лајв’ никада није имала било какав уговор, нити дозволу да врши експлоатацију… Овакавих компанија у зони Мораче и Цијевне је 25”, рекао је он.

Такође, оцијенио је да је оно што дешава у ријечним коритима организовани криминал у продуженом трајању који угржава животну средину и да је апсолутно жмурено на чињеницу да је неко крао шљунак из црногорских ријека већ 15 година, а да је потребан скоро један читав вијек како би се ријека Морача вратила у првобитно стање.

Стијовић је истакао да су ријеке уништаване на звјерски начин.

”Ако се користе нека добра, та добра морају припадати свим грађанима… А не под плаштом регулације корита, а онда нема корита. Морача више не личи на природну ријеку, Цијевна, као да је више нема”, казао је раније Стијовић.

IN4S

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest