Кардиолози у болницама добили инструкције из Клиничког: На катетеризацију нам шаљите само екстремно животно угрожене пацијенте

Кардиолози из црногорских болница добили су инструкције да на хитну катетеризацију шаљу само оне пацијенте који су екстремно животно угрожени.

Љекари су незадовољни због овакве одлуке, па незванично за ЦдМ кажу да су сви пацијенти са пријетећим инфарктом животно угрожени. Негодују јер се не слажу са оваквим начином рада због тога што су приморани да праве селекцију међу хитним пацијентима. Љекари, према сазнањима ЦдМ-а, само желе да лијече, да се придржавају критеријума који су присутни у развијеним земљама свијета, односно критеријума који су били присутни и у Клиничком центру до прије годину дана.

Степен здравствене заштите у некој земљи најбоље се огледа сервисима који су доступни пацијентима у хитним стањима када је потребно пружити адекватну услугу у тзв. “златном сату”.

Једно од хитних стања које угрожава живот ако се не пружи адекватно лијечење је срчани инфаркт или акутни инфаркт миокарда. Сви национални, европски и свјетски водич препоручују да се пацијенту са срчаним инфарктом треба урадити коронарографија у првих 24х од почетка инфаркта.

Међутим, према информацијама ЦдМ-а, данас у Црној Гори пацијенти су приморани да, након почетка инфаркта, на ову процедуру чекају и по 10 дана па постоји бојазан да је неки и не дочекају.

Опште је познато да у савременом свијету од акутног инфаркта умиру углавном неодговорни пацијенти који не воде рачуна о својем здрављу. Парадоксално звучи да Црна Гора имамо веома одговорне пацијенте којима, међутим, здравствени систем није у могућности да им изађе у сусрет како би им што прије омогућио коронарографију и додатне интервентне процедуре које би спријечиле развој инфаркта миокарда и стање напрасне срчане смрти.

Према изјави др Николе Павловића, начелника у Клиници за болести срца, на листи чекања за ову процедуру налази се око 170 хитних пацијената, 550 елективних и око 40 пацијената који сачињавају посебну хитну групу.

Колико је ситуација забрињавајућа говори и податак да је управо лоша организација рада, посебно око заказивања хитних и елективних коронарографија, била разлог што је др Мирослав Рабреновић поднио оставку на мјесто начелника на Клиници за болести срца. Пацијенти су данас приморани да чекају термин за катетеризацију и преко шест мјесеци.

Све ово јасно говори колико је здавље грађана угрожено и ситуација се може прогласити алармантном. Питање је само да ли ће одређен број људских живота бити изгубљен оваквом организацијом и да ли је могуће да су доктори примирани да одређују коме пружити шансу, а коме не за коронарографију у првим данима након инфаркта миокарда?

Извор ЦдМ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest