Каварић: Заставе на Цетињском манастиру незаконито постављене, надлежни да покрену прекршајни поступак

Правни заступник Митрополије црногорско-приморске Далибвор Каварић, огласио се након што је група грађана са Цетиња истакла црногорске заставе на Цетињски манастир, те поручио да су их незаконито поставили. Нагласио је да је Министарство кулуте треба да изврши инспекцијски надзор и уз помоћ Управе полиције покрене прекшајни поступак.

Он се осврнуо на Закон о државним симболима и подсјетио да је Министасрво културе као надлежно, донијело Правилник о ближем начину истицања, употребе као и саставу материјалу Заставе Црне Горе који је објављен („Службени лист Црне Горе“, бр. 067/19 од 11.12.2019) и који у члану 1 ближе прописује начин истицања, употребе, као и састав материјала заставе Црне Горе.

Застава се истиче у екстеријеру и ентеријеру објекта. Застава у екстеријеру истиче се на највишој тачки објекта или на предњој фасади, на начин да буде постављена на јарбол кружног пресјека који је израђен од инокса, месинга или алуминијума. Минимална висина јарбола из става 1 овог члана, једнака је трострукој ширини Заставе. Изузетно од ст. 1 и 2 овог члана, Застава се качи о слободностојећи јарбол позициониран непосредно уз објекат, чија минимална висина износи најмање шест метара или о копље израђено од инокса, месинга или алуминијума, причвршћено на предњој страни фасаде, тријему или најистакнутијем дијелу објекта, највише под углом од 45 степени у односу на фасаду, на начин да доњи дио Заставе не додирује пролазнике или растиње, цитирао је Каварић Правилник о застави.

Како се даље наводи, вијорење Заставе постиже се инсталацијом посебног Л механизма са ротирајућим елементом, који омогућава да Застава буде јасно видљива, затегнута, стално раширена и покретна у правцу вјетра.

Казненим одредбама Закона је прописано да ће се новчаном казном од 1.000 еура до 20.000 еура казниће се за прекршај правно лице а физичко лице новчаном казном од 300 еура до 2.000 еура, ако: 1) употријеби Грб и Заставу у облику и садржини супротно чл. 4 и 5 овог закона; 2) употријеби Грб и Заставу у умјетничком стваралаштву, наставном и образовном раду на начин којим се нарушавају јавни морал, углед и достојанство Црне Горе (члан 8); 3) на Грбу или Застави изврши било шта, исправи, дода или измијени (члан 9 став 1); 4) употријеби Грб и Заставу као робни или услужни жиг, дизајн, или као било који други знак за обиљежавање роба или услуга, осим у случају да добије претходну дозволу од стране државног органа надлежног за послове културе (члан 10); 5) употријеби оштећени или за употребу неподобни Грб или Заставу (члан 11); 6) заставу постави тако да додирује тло или као простирку, завјесу и сл. (члан 20); 7) у тексту или мелодији Химне приликом извођења изврши било какву измјену (члан 22 став 2); изводи Химну на начин и у приликама који вријеђају углед и достојанство Црне Горе (члан 25). За прекршај из става 1 овог члана казниће се новчаном казном од 300 еура до 2.000 еура одговорно лице у правном лицу, наводи Каварић.

Како додаје, Закон даље прописује да имајући у виду да је у конкретном Застава постављена на Манастир као вјерски објекат и културно добро прве категорије, да самим тим није постављена на мјесто на коме се може постављати тако да се стално вије, на мјесто на коме се истиче или на мјесто на коме се може истицати, те да самим тим није било могуће поставити на прописани начин: на јарбол кружног пресјека који је израђен од инокса, месинга или алуминијума.

Минимална висина јарбола из става 1 овог члана, једнака је трострукој ширини Заставе. Изузетно од ст. 1 и 2 овог члана, Застава се качи о слободностојећи јарбол позициониран непосредно уз објекат, чија минимална висина износи најмање шест метара или о копље израђено од инокса, месинга или алуминијума, причвршћено на предњој страни фасаде, тријему или најистакнутијем дијелу објекта, највише под углом од 45 степени у односу на фасаду, на начин да доњи дио Заставе не додирује пролазнике или растиње. Вијорење Заставе постиже се инсталацијом посебног Л механизма са ротирајућим елементом, који омогућава да Застава буде јасно видљива, затегнута, стално раширена и покретна у правцу вјетра, то произилази да је описаним радњама извшен описани прекршај, истакао је Каварић.

Он предлаже да Министарво културе као надлежно преко Управе за инспекцијске послове изврши инспекцијски надзор, уз помоћ Управе полиције идентификује лица која су починила описане противправне казнене радње и покрене одговарајући прекршајни поступак против лица која су извршила незаконито постављање Заставе Црне Горе на мјесто и начин противан члану 15, 16 и 17 Закона о државним симболима и дану државности Црне Горе и члану 1, 2, 3 и 7 Правилник о ближем начину истицања, употребе као и саставу материјалу Заставе Црне Горе који је објављен („Службени лист Црне Горе“, бр. 067/19 од 11.12.2019).

Подсјетимо, група грађана Цетиња поставила је заставе на ограду Цетињског манастира, а најављена је и акција постављања и на друге вјерске објекте СПЦ.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest