Клинички центар угрозио јавни интерес: Коруптивне радње у априлу прошле године?

АСК је упозорила да овакви поступци могу упутити на постојање корупције и препоручила измјену интерне процедуре за запошљавање. Нови менаџмент КЦ, који је недаво упознат са случајем, поручио да ће “поступити у складу са пресудом коју надлежни суд буде донио”

Јевто Ераковић, принтскрин

Агенција за спречавање корупције утврдила је да је, приликом запошљавања стоматолога у Клиничком центру Црне Горе (КЦЦГ) у априлу прошле године, угрожен јавни интерес који упућује на постојање корупције.

Из највеће здравствене установе у земљи “Вијестима” су казали да је пред Основним судом у Подгорици у току парнични поступак по тужби једног од кандидата који није примљен по овом огласу, а да саставне списе предмета чини и мишљење Агенције.

“Клинички центар Црне Горе ће поступити у складу са пресудом коју надлежни суд буде донио”, наводи се у одговору на питање како ће се нови менаџмент одредити према рјешењу Агенције.

Пријава се, види се из документа у који су “Вијести” имали увид, односи на злоупотребу службеног положаја директора КЦЦГ, на начин што је, супротно интерном акту о запошљавању, и без јасних критеријума донио одлуку о избору кандидата на радно мјесто доктора стоматологије у Стоматолошкој поликлиници.

Тадашњи директор КЦЦГ Јевто Ераковић је средином септембра обавијестио Агенцију да су све радње које се односе на пријем у радни однос столатолога “спроведене у складу са Законом о раду и уз поштовање интерних процедура за спровођење поступка заснивања радног односа”.

Клинички центар Црне Горе

КЦЦГ је уз то Агенцији доставио, између осталог, сагласност за пријем једног стоматолога у радни однос, рјешење о формирању комисије за спровођење интервјуа, интерну процедуру, обавјештење о резултатима интервјуа…

Агенција је утврдила да је комисија извршила бодовање кандидата на основу усменог интервјуа, иако се критеријумима из интерне процедуре не прецизира начин оцјењивања и бодовања, што, како се наводи у образложењу, указује да нису створени предуслови адекватног бодовања постављених критеријума. Увидом у обавјештење о резултатима интервјуа се такође закључује да комисија није сачинила записник или извјештај о спроведеним интервјуима за сваког кандидата понаособ, на основу којег би се могло утврдити на који начин је вршено појединачно оцјењивање и бодовање.

Агенција је у мишљењу напоменула и да је институција Заштитника људских права и слобода раније прошле године донијела мишљење са препорукама, у којем констатује да је подносиоцу притужбе повријеђено право на образложену одлуку па је у том смислу дао више препорука КЦЦГ.

Замјеница заштитника Снежана Арменко утврдила је да подносиоцу представке у овом случају повријеђено право на образложену одлуку као једно од сегмената заштићено Уставом Црне Горе, али и Европском конвенцијом о људским правима и основним слободама.

Она је, између осталог, дала препоруку КЦЦГ да приликом доношења одлуке о избору кандидата аргументовано образложи којим су се разлозима руководили. И директорица Агенције Јелена Перовић дала је у свом мишљењу двије препруке КЦЦГ.

Прва је да без одлагања измијени интерну процедуру за запошљавање у дијелу који се односи на критеријуме за избор и доношење одлуке, како би се прецизирао начин на који се оцјењују кандидати те били створени предуслови адекватног бодовања постављених критеријума. Друга је да КЦЦГ без одлагања у оквиру интерне процедуре предвиди обавезу сачињавања записника или извјештаја о спроведеним интервјуима на основу којег би се могло утврдити на који начин је вршено појединачно оцјењивање и бодовање.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest