Кнежевић за Поглед: Надам се да ћемо изгласавањем Закона о парламентарној истрази, најзад завршити и са том и таквом кохабитацијом.

Марија Вешовић

Вјерујем да ће Ђукановић у наредном периоду злоупотребљавати своје уставне надлежности  како би спријечио мирну транзицију власти

  1. Који је ваш конкретан повод за долазак у Беране?

Обилазак Општинског одбора Демократске народне партије као и формирање Мјесних одбора у Ржаници, Петњику, Полици и Дапсићима. Што је један од показатеља снажења наше партије и  чини ми се исправне политике коју смо све вријеме заступали. Наравно, та политика не може само са државног нивоа да се препозна и спроводи, већ је неопходно  да се дешава и на локалном нивоу, а чини ми се да је управо Општински одбор ДНП у Беранама прави примјер и сарадње и активности који нам служи на понос и вјерујем да ћемо у наредном периоду имати и резултате који ће бити на корист свих грађана Берана.

  • Како сте задовољни функционисањем вашег одбора у Беранама?

Већ сам саопштио да је Општински одбор Беране један од најбољих , не само од Општинских одбора у нашој  странци, већ у цјелокупном Демократском фронту. Као и да су се све оне активности  које је Општински одбор спроводио у ранијем периоду, посебно након изгласавања Закона о слободи вјероисповјести, а све до 30. августа завршно са парламентарним изборима, показатељ како један Општински одбор треба да ради.

  • Избори у НК…Како излази ДНП и каква су очекивања?

Демократска народна партија у Никшићу биће дио велике коалиције“За будућност Никшића“, које чине доминантно странке које су 30. августа побиједиле на парламентарним изборима. Ми као одговорни људи и политичари, остајемо отворени за широко коалиционо обједињавање и сви субјекти и невладине организације, независни покрети који су искрено против Ђукановићевог режима су добродошли и наша су им врата отворена.

  • Да ли је могућа кохабитација извршне власти и предсједника државе?

Термин „кохабитација“ је у последњих неколико недеља толико исфорсиран и израубован,  да је у потпуности обесмислио, чини ми се и  састанке које су  премијер, предсједник Скупштине и Дритан Абазовић имали са предсједником државе Милом Ђукановићем , јер је сасвим јасно да је кохабитација немогућа и да ће Мило Ђукановић на сваки начин покушати да опструира све активности  парламентарне  већине, као што смо имали случај са  Законом о слободи вјероисповјести и опозивом амбасадора. Вјерујем да ће Ђукановић у наредном периоду, злоупотребљавати своје уставне надлежности  како би спријечио мирну транзицију власти. Наш циљ је да кроз доношење Закона о парламентарној истрази и формирање неколико анкетних одбора , кренемо у једну озбиљну демонтажу Ђукановићевога наслеђа и откријемо сва она непочинства у којима је по  нашим сумњама, био он, или је био један од налогодаваца. Надам се да ћемо изгласавањем Закона о парламентарној истрази, најзад и завршити са том и  таквом кохабитацијом.

  • Да ли сте задовољни досадашњим учинком Владе и у којим ресорима се могло много више учинити?

Ми, Владу Здравка Кривокапића нисмо критиковали зато што имамо нешто против саме Владе, већ зато што желимо да она буде боља. Свака наша критика је добронамјерна и иде у правцу да ми желимо да ова и оваква Влада одговара интересима и потребама грађана. У самом старту смо добили Владу која не представља изборну вољу грађана, јер се у њој налазе људи који нису били на листама, за које нико није знао. Али ако је то била мјера компромиса да се ДПС не врати на власт, онда је свакако неопходно да ова Влада, Влада Здравка Кривокапића уради много више, посебно у дијелу Министарства вањских послова, посебно у дијелу односа према Србији, односа према Русији, потребно је да уради много више и у дијелу економског развоја, економске стратегије гдје у овом тренутку имамо привремено финансирање и задужење од 750 милиона са каматама од 140 милиона. Као и све оно што изазива контраверзе и недоумице код грађана, али и код нас који подржавамо ту Владу.

Очекујемо да влада Здравка Кривокапића, много више разговара са нама, а мање са Милом Ђукановићем. Очекујемо да заједнички утврдимо приоритете, и мислим да је неопходно и да заједнички дођемо до  модалитета који задовољавају оно што је изборна воља грађана. Нас нису интересовале фотеље, то смо показали и својим односом и у Скупштини, и ван Скупштине, али имамо обавезу према грађанима да подржимо све оно што сматрамо да је добро, али и да критикујемо све оно што сматрамо да је лоше.

  • Као предсједник Одбора за безбједност и одбрану при Скупштини, шта су Ваши следећи потези и хоће ли бити контролних саслушања?

Као предсједник Одбора за безбједност и одбрану планирам да одржим, већ на самом почетку, неколико контролних саслушања. Између осталог, вршиоца дужности директора Агенције  за националну безбједност Дејана Вукшића, као и надлежне у Министарству одбране и бивше надлежне у Министарству одбране везане за активности које су се дешавале два дана пред парламентарне изборе, када смо дошли до података да је оружје из касарни у Маслинама и Даниловграду, дијељено за потребе Агенцији за националну безбједност и неименованих лица у Генерал штабу. Оно што је реална проблем у овом тренутку  Одбора за безбједност јесте чињеница да ми немамо могућност да одржавамо сједнице, јер Скупштина још увијек није верификовала замјену мандата, односно потврдила новог члана из покрета УРА након што је посланик УРЕ Филип Аџић поднио оставку, тако да у овом тренутку  не постоје процедурално формалне претпоставке да бих могао да закажем сједницу Одбора за безбједност, тим прије што посланици ДПС-а, бојкотују рад Скупштине и скупштинских Одбора. Када кажем посланици ДПС-а, мислим и на њихове дојучерашње коалиционе партнере, тако да се Одбор за безбједност и одбрану у овом тренутку, без моје кривице, налази у својеврсној блокади. 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest