КО О ЧЕМУ…- Бошњачка Странка: Партијско запошљавање први корак нове владе

БОШЊАЧКА СТРАНКА

Партијско запошљавање први корак нове владе
Партијско запошљавање по дубини први је корак нове Владе Црне Горе у борби против корупције, оцијенио је посланик Бошњачке странке Амер Смаиловић.

„Бошњачкој странци је од почетка било јасно да ће нова владајућа већина имати овакав приступ“: Смаиловић
Подсјећа како се ових да може чути јавно позивање на партијско запошљавање „по дубини“ и процентуалну расподјелу функција и радних мјеста.

„Ови позиви стижу од политичких субјеката будуће власти који су у претходним годинама били најжустрији у тенденциозним и малициозним оптужбама за партијско запошљавање на рачун партија које су до сада вршиле власт у Црној Гори, а ти напади су били посебно усмјерени на Бошњачку странку“, казао је Смаиловић.

У фази хаотичних преговора о новој влади, циљ је, каже Смаиловић, „да се подршка услови ухљебљењем партијског кадра и на тај начин задовоље апетити бројних конституената владајуће већине“.

„Иако би праведније било да се задовоље захтјеви свих грађана, без обзира на то којој партији су дали подршку на изборима. Очигледно су борба против корупције, те одлучне најаве запошљавања способних а не подобних, као неких од примарних задатака које су сви из тројне коалиције нудили грађанима, већ на првом кораку доживјели крах, управо од стране њих самих”, казао је Смаиловић.

Он је истакао да се на овај начин јавно позива на кршење закона који уређују заснивање радних односа у државним органима.

„Покушавајући да на тај начин изађу у сусрет својим партијским колегама и активистима, јер нису успјели да у процесу формирања Владе издејствују неку од министарских функција. Осим тога, остаје нејасно да ли су у новој већини упознати да се за слободна радна мјеста, директорске и помоћничке функције мора расписати јавни конкурс или оглас са циљем да се пријаве сви заинтересовани кандидати и изаберу најбољи међу њима који испуњавају прописане услове без обзира на партијску или било коју другу припадност, уважавајући, притом, сразмјерну заступљеност мањинских народа која је дефинисана Уставом Црне Горе и Законом о мањинским правима и слободама. У том смислу, мањинске народе, с правом, највише брине то што, очигледно, неће постојати ни најмања шанса да се запосле у органима државне управе, јер на листама и међу члановима партија нове већине скоро да нема припадника мањинских народа, а запошљавање ће се вршити по партијском кључу. Да ће логичан слијед догађаја бити на штету грађанског концепта државе јасно је било и када је мандатар Кривокапић саопштио имена будућих министара, међу којима нема припадника мањинских народа”, поручио је Смаиловић.

Према његовим ријечима, Бошњачкој странци је од почетка било јасно да ће нова владајућа већина имати овакав приступ.

„Остаје да видимо да ли ће НВО сектор и независни медији јавно осудити најаве истакнутих функционера партија нове власти, баш као што су били одлучни у осуди и минималне институционалне заступљености припадника мањинских народа не реагујући, притом, на чињеницу да је, и поред одређеног помака, и даље присутан негативан тренд заступљености мањина и да у појединим државним институцијама и даље нема припадника бошњачког народа“, наводи Смаиловић.

RTCG

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest