Колика је имовина британске краљевске породице, а шта је све имала краљица

Фото: Youtube printscreen the royal family channel

Тестаменти чланова британске краљевске породице тајни су, али је у Великој Британији пракса да тестаменти буду јавно објављени. Судском одлуком могу да постану тајни, што је уобичајено у случајевима чланова краљевске породице Виндзор.

“Печаћење” тестамената омогућило је Виндзорима да избјегну да јавност види какву су имовину имали чланови краљевске породице и како је она потом подијељена наследницима.

Гардијан је успио да израчуна колико је богатство које су тестаментима оставили чланови краљевске породице, користећи јавне регистре и декласификована владина досијеа. По овој рачуници, генерације чланова британске краљевске породице тестаментима су оставили имовину вредну 187 милиона фунти.

Први на листи је војвода од Фајфа, који се оженио принцезом Луизом, ћерком краља Едварда VII. Када је војвода преминуо 1912. године, оставио је богатство вриједно 79 милиона фунти.

Девет других тестамента садржи имовину у вриједности између пет милиона и 11,7 милиона фунти, ако се преведе на данашње бројке. Међу њима је и принцеза Маргарет, краљичина сестра, која је оставила 7,7 милиона фунти имовине (11,5 милиона фунти по данашњим ценама) када је умрла 2002. године.

Лична имовина краљице Елизабете II процјењује се на 600 милиона долара, што укључује два приватна посједа Сандрингам и дворац Балморал, као и уметничка дјела и накит.

Краљица је управљала и са 28 милијарди долара вриједном краљевском имовином, која подразумијева земљишта и посједе који припадају британском монарху, војводства Ланкастер и Корнвол, Бакингемска и палата Кенсингтон, као и краљевско имање у Шкотској. Она поменуту имовину није могла да прода, али краљевска породица добија 25 одсто профита, док остатак припада држави.

У 2020. години, зарада од имовине британске краљевске породице износила је више од 475 милиона долара. Од тога је 120 милиона долара добила је управо краљевска породица, која је тиме платила своје службене трошкове, међу које спадају путовања, плате особљу, осигурање и слично.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest