Конатар: Нова влада ће бити изгласана до 15. априла

Фото: Поглед

– Преговори су се практично привели крају, имамо заокружен сет програмских приоритета и дјеловања владе – нагласио је он

Преговори о формирању нове европске владе практично су при крају и она ће бити изгласана до 15. априла, казао је потпредсједник Грађанског покрета (ГП) УРА Милош Конатар.

Он је рекао да очекује да почетком сљедеће седмице мандатар Дритан Абазовић обавијести Скупштину да је спреман да изложи експозе и јавности представи састав нове владе.

– Преговори су се практично привели крају, имамо заокружен сет програмских приоритета и дјеловања владе. Очекујем да до краја ове седмице имамо и дефинитивну слику ко ће бити у самој влади – казао је Конатар у интервјуу агенцији МИНА.

Упитан колико је реално да у новој влади буду и представници Социјалистичке народне партије (СНП) и Социјалдемократске партије (СДП) и Социјалдемократе (СД), он је навео да одговор на то питање намеће сама ситуација и потреба да Црна Гора крене напријед.

– Ми смо и рекли да је један од мотива зашто смо кренули у пројекат нове, 43. владе тај да помиримо Црну Гору и да држава коначно крене напријед, јер смо дошли у фазу блокаде нашег европског пута – додао је Конатар.

Како је казао, деблокирање тог процеса подразумијева и изгласавање функција у правосуђу, које се бирају у Скупштини.

Конатар је подсјетио да ће, уколико у октобру не буду изабране судије Уставног суда, тај суд бити у блокади.

– Када је Уставни суд у блокади, практично не можемо спровести ниједан изборни процес, да не говоримо о свим другим посљедицама нефункционисања Уставног суда –  рекао је Конатар.

Он је рекао да је, такође, потребно изабрати врховног државног тужиоца у пуном мандату и попунити састав Судског савјета.

Све то, како је навео, намеће да сви морају да крену да граде мостове сарадње.

– Ако ставимо испред себе не оно што је партијски интерес УРА-е, СНП-а, СД-а или СДП-а, већ интерес грађана и Црне Горе, а то је да буде наредна чланица Европске уније (ЕУ), онда ће сви имати обавезу да те мостове помирења и сарадње градимо – истакао је Конатар.

На мандатару је, како је казао, да саопшти коначан састав владе и ко ће дефинитивно бити у њој.

– Сви остали политички субјекти морају понијети свој дио одговорности, уколико стварно желимо да миримо Црну Гору и идемо напријед – поручио је Конатар.

На питање да ли вјерује да ће СНП пристати да буде у влади у којој су СД и СДП, са озбиром на то да понављају став Главног одбора да неће бити у влади у којој су те двије странке, он је одговорио да вјерује да ће СНП урадити оно што је у интересу грађана Црне Горе.

У интерсу грађана је, како је рекао, да Црна Гора што прије добије нову владу.

Конатар је подсјетио да је и из СНП-а поручено да је сваки дан трајања техничке владе на штету грађана и државе.

Он је казао да очекује да ће СНП бити спреман да прихвати предлог мандатара.

– Наравно, поштујући договорене програмске приоритете, који јесу прихватљиви СНП-у, и наравно поштујући онај дио договора који се односи на ресоре у влади који ће покривати колеге из СНП-а – навео је Конатар.

Према његовим ријечима, било чије “закуцавање” позиција није добро.

– Ми се морамо договарати. Видјећемо ко ће све бити у влади, да ли ће бити и СД и СДП, или једна од те двије партије. У сваком случају, сви морамо помало попустити да би добили грађани и Црна Гора – рекао је Конатар.

Одговарајући на питање подржава ли улазак СД-а и СДП-а у владу, он је казао да је за њега, као политичара и јавног функционера, прихватљиво све што доприноси помирењу, напретку на европском путу и томе да Црна Гора буде наредна чланица ЕУ.

 – Говорио сам о потреби да имамо 49 посланика у парламенту који ће одблокирати европски пут Црне Горе. Видјећемо ко ће од политичких партија које сте помињали бити у влади, а ко ће се одлучити да ван ње пружа подршку самој влади”, додао је Конатар.

Он је истакао да је у сваком случају неопходан што шири консензус у Црној Гори.

 – Крајња одлука и највећа одговорност за састав и на крају за рад владе је на мандатару Абазовићу. Видјећемо на крају које ће рјешење он предложити – казао је Конатар.

На питање да ли је ДПС икада условио подршку мањинској влади уласком СД-а и СДП-а у владу, он је одговорио да у овој ситуацији нико није у позицији да условљава, јер нико нема апсолутну моћ или контролу над самим процесом, и да је све ствар договора и потребе да Црна Гора што прије изађе из политичке кризе.

 – Наравно, као озбиљни људи сви ми имамо различита виђења о томе како да изгледа сама влада – додао је Конатар.

Он је подсјетио да је на конференцији за новинаре на којој је представљен концепт мањинске владе саопштено да у њој не могу бити ДПС и Демократски фронт.

– А да за све оно што је између та два политичка пола у Црној Гори остаје да разговарамо, да се договарамо и видимо који је најбољи начин да влада крене да функционише и да изађемо из политичке кризе – навео је Конатар.

Он очекује да ће најмање 44 посланика подржати владу.

Конатар је додао да би волио да влада добије подршку не 49, него преко 50 посланика.

“Да бисмо се договорили о сету изборних закона, да бисмо договорили свеобухватну изборну реформу, биће нам потребна двотрећинска већина, односно подршка 54 посланика”, казао је Конатар.

Он је рекао да је у овом тренутку најважније да се влада формира и крене са радом.

 – А онда ћемо радити на томе да се сваког дана ствара та атмосфера да имамо већу подршку од оног броја посланика који ће гласати за владу у Скупштини – додао је Конатар.

Он је казао да вјерујете да ће вршилац дужности предсједника Скупштине Страхиња Булајић заказати сједницу Скупштину када стигне званичан захтјев од мандатара.

“Уосталом, ако ће поштовати оно што је сам казао – да се Скупштина не одржава зато што мандатар нема већину, постоји ли бољег начина да сви заједно откријемо ко има већину у Скупштини, а ко нема, од тога да се сједница одржи”, навео је Конатар.

Он је казао да је Булајић и до сада имао обавезу да закаже сједницу парламента јер, како је рекао, није једини проблем то што Црна Гора нема функционалну владу.

Конатар је навео да се политичка криза преноси и на стање у јавним финансијама.

Криза у Украјини је, како је додао, такође утицала на цијену горива, основних животних намирница.

Конатар је казао да је обавеза посланика да, прије свега, усвоје измјене Закона о акцизама, којима би се смањили износи акциза и цијена горива, као и акте који се односе на укидање пореза на додату вриједност на основне животне намирнице.

 – Тако да оставимо по страни тематику владе, ми смо морали до сада имати сједницу Скупштине на којој би усвојили те законе који су од животног значаја за грађане Црне Горе – истакао је Конатар.

Он је додао да Булајић, као потпредсједник Скупштине, нема потребе да брине о влади.

 – Црна Гора ће добити нову 43. владу. Његова обавеза јесте да када постоје захтјеви, и од посланика и владе, да се скупштина сазове – рекао је Конатар.

Он је нагласио да није проблем што немамо владу и сједницу парламента, већ је проблем што то, нажалост, плаћају грађани Црне Горе.

На питање да ли су резултати локалних избора у Беранама и Улцињу дали легитимитет мањинској влади, Конатар је одговорио потврдно.

 – Резултати локалних избора су дали подршку формирању мањинске владе –  казао је Конатар.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest