Lekić: Zakon o predsjedniku je pravni odgovor Đukanoviću na kršenje Ustava, želio je da Skupština pređe u v.d. stanje

FOTO: Pogled

Lider Demosa i kandidat za premijera Crne Gore Miodrag Lekić kazao je gostujući u emisiji Neki to vole vruće na Adria televiziji da je Zakon o predsjedniku bio pravni odgovor predsjedniku države zbog kršenja Ustava.

„Mogu da shvatim kalkulacije predsjednika države koji je po meni nepotrebno, jednu čistu i jasnu materiju maksimalno iskomplikovao i zloupotrijebio. On po ovome ne da mandat nekome – kao da se nešto daje i poklanja. Posle takvog kršenja Ustava, parlamentarna većina se našla pred dilemom – da li da dopusti kršenje Ustava ili da reaguje“, kazao je Lekić.

Dobro je što se donio Zakon o predsjedniku, ali je i dobro što se o njemu raspravlja, tvrdi Lekić i dodaje da je ovaj Zakon iznuđen.

„Ovo je pravni odgovor. Mislim da je nepotrebna komplikacija koju je izazvao predsjednik za koju mislim da nije uradio iz neznanja, već iz njegove kalkulacije. Pokušao je da onemogući parlamentarnu većinu koja postoji da formira Vladu. On je želio da Skupština pređe u neko v.d. stanje. Proklamovanjem vanrednih izbora, Skupština postaje irelevantna institucija. U podjeli vlasti i generalno u političkim sistemima parlamentarne demokratije, Parlament je centralna institucija i svakako je jača od predsjednika države“, kazao je Lekić.

Lider Demosa je pojasnio da je Vlada u v.d. stanju pa je Đukanović pokušao da stavi i Skupštinu u v.d. stanje.

„To je jedan providan plan i vrlo jasan. DPS je sad odjednom hipersenzibilan na pravnu problematiku a sada su počeli da nam prijete u Parlamentu“, kazao je Lekić.

Na pitanje voditeljke je li parlamentarna većina zakasnila sa predlogom mandatara, Lekić kaže da Ustav nigdje ne brani parlamentarnoj većini da formira Vladu.

„Samo se u jednom članu određuje rok od mjesec dana da se donese mandatar. Ovdje je očigledna taktika koja se neće moći sakriti, a to je da je to koncept – što gore to bolje. Obesmišljava se politički sistem i funkcionisanje. Ne želim da opravdam nesnalaženje parlamentarne većine i mislim da smo prilično podbacili, ali je takođe postojalo i permanentne opstrukcije“, kazao je Lekić.

Pojavila se, kako navodi, parlamentarna većina koja se morala pojaviti još 30. avgusta ali takva gdje bi Vlada i Skupština sarađivale.

„Evropska unija u najnovijem izvještaju nam govori da smo stagnirali a stranka koja nas je do toga dovela bi morala o tome da se izjasni. Predsjednik države je sad, kontra Evropske unije, kazao da je afera Snimak montirana. Afera Koverta je bila skandal po Crnu Goru u međunarodnoj zajednici. Vidjeli smo čovjeka koji preuzima transakciju govoreći da ide kod svog šefa“, podvlači Lekić.

Prioritet Lekiću je da se formira Vlada i da se formira Ustavni sud a tek onda je vrijeme za izbore, pa i za vanredne parlamentarne.

„Ta Vlada može trajati i kratko, ali je bitno znati da li je to stabilna, poželjno kompetentna Vlada, a da se onda organizuju izbori koji bi sigurno bili regularniji i koji bi doveli do rezultata gdje bi pobijedile demokratske snage“, precizira Lekić.

Na pitanje koliko strani faktor utiče pri formiranju Vlada, lider Demosa tvrdi da će oni uticati onoliko koliko bude dozvoljeno.

„Prepustiti se da budete vođeni je državno samoporicanje. Nije velika mudrost naći mjeru. Svaka ličnost mora imati mjeru, a nisam siguran da je mi imamo. Dešava se da pojedini akteri pokazuju senzibilnost za međunarodne odnose i pokušavaju da se ubace u vagon koji bi se dopao nekim centrima moći ne bi li ih natjerali da zažmure na neke kriminalne dosijee. Ali kada to povežete sa ovim odvratnim, prljavim radnjama koje se tiču ANB-a… Vjerujte da bih povukao poteze ka toj tamnoj instituciji. Najgora strana društva je ta koja se tiče tajne policije i dosijea. Ta policija se oslanja na šarlatane i neozbiljne osobe. Ta institucija zahtijeva totalnu redefiniciju ako ne totalno raspuštanje“, precizan je Lekić.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest