„Лепљиви прсти“ бившег и садашњег предсједника: Вујановић и Ђукановић поменути у мејловима уочи објаве тендера за Можуру

Бивши предсједник државе Филип Вујановић контактиран је од стране представника шпанске компаније “Fersa Energias Renovables” уочи расписивања јавног међународног тендера за давање државног земљишта у закуп у циљу изградње вјетроелектране “Можура”

Ради се о тендеру на којем је побиједио управо конзорцијум, који су чиниле компаније “Fersa Energias Renovables” и “Челебић”, бизнисмена Томислава Челебића – пословног партнера предсједника државе Мила Ђукановића.

Мрежа за истраживање организованог криминала и корупције – ЛУПА, у сарадњи са порталом ПРЕСС, дошла је до документације која показује да су представници компаније из Шпаније уочи тендера контактирали високе државне функционере, а да је све договарано преко бившег синдикалног лидера Данила Поповића.

Сада бивши предсједник “Ферсе” Јосе Мариа Рогер Езпелета током 2007. године послао је два дописа тадашњем предсједнику државе Филипу Вујановићу и премијеру Жељку Штурановићу у којем је између осталог писало:

“Од господина Данила Поповића, предсједника Синдиката Црне Горе, смо обавијештени да сте прихватили сусрет са нама и на том састанку би изложили наше намјере и представили пословање компаније”, наводи се између осталог у писму бившег директора “Ферсе”.

У Основном суду у Подгорици постоји судски предмет по тужби Будванина Владимира Поповића и Шпанца Чарлс Кол Палоуа против првих партнера Владе у пројекту изградње вјетроелектрана на Можури – шпанске фирме Fersa Energias Renovables, али и повезаних компанија БWП Монтенегро и БWП Еуроп Консалтинг С.Л.

Поповић и Палоу годинама тврде да су преварени и да им није исплаћена милионска провизија, за посредовање и лобирање у послу са вјетроелектранама. Посебно су указивали на корупцију високих државних функционера.

До сада јавност није знала да је око пројекта “Можура” био контактиран и Филип Вујановић. Такође, није познато ни да ли се и ако јесте кад Вујановић састао са представницима компаније “Ферса”.

Новинари су успјели да ступе у контакт са Вујановићем, како би се ова питања расвијетлила.

“Никада нисам чуо ни за наведену компанију ни господина којега помињете”, одговорио је Вујановић.

Специјално државно тужилаштво (СДТ) је почетком 2017. године покренуло извиђај у предмету “Можура”, због сумње у коруптивне радње.

У мејл коресподенцији из 2007. године помиње се писмо које је прослијеђено и тадашњем премијеру – покојном Жељку Штурановићу, који је био предсједник Владе у периоду од 10. новембра 2006. године до 31. јануара 2008. године.

На челу Владе Црне Горе Штурановића је у јануару 2008. године наслиједио Мило Ђукановић, чија Влада је 24. децембра 2009. године објавила Јавни оглас за избор инвеститора за закуп земљишта и изградњу вјетроелектране за локалитету Можура.

Новинари истраживачи дошли су и до мејл коресподенције у којој се помињу Мило Ђукановић и његов брат Ацо Ђукановић.

Ради се о допису који је 2007. године послала Милена Поповић, кћерка Данила Поповића.

– Тај новац који нам фали за фонд, тако је, јер до прије мјесец дана нико није хтио да уђе у фонд. Сада сви желе. Они су изгубили клијента јер су нас чекали и сада хоће надокнаду. Мој отац до сада никад није тражио новац а ти знаш колико смо информација њему тражили. Сада ова двојица просто траже и шта год се десило са послом, они хоће да се наплате. До прије мјесец дана смо могли ући лакше а сад је теже. У овом тренутку имамо јаког конкурента, Никшићку банку, која сад има трећег највећег акционара. Ријеч је о брату власника банке, бившем предсједнику…, пише у једном од дописа Милене Поповић.

Пројекат “Можура” од самог старта је повезиван са коруптивним радњама. Крајем 2016. године објављена је и шема по којој је неколико особа требало да добије милионске износе за уговарање тог посла.

Раније је откривено и да је мистериозна офшор компанија са Сејшелских острва „Cifidex Ltd” крајем 2015. године постала власник пројекта „Можура”. Ради се о компанији која је под истрагом Европске полицијске службе Еуропол и полицијских органа државе Малте у оквиру истраге убиства познате малтешке истраживачке новинарке Дафне Каруане Галиције.

Новинарски тим открио је раније да је компанија „Cifidex ltd” била власник фирме „Можура Винд Парк”, која реализује пројекат градње вјетроелектрана, у периоду од 9. децембра 2015. године до 26. фебруара 2016. године, након што је тај пројекат откупила од компаније “ Fersa Energias Renovables” и “Челебић”.

Влада Црне Горе у више сазива је годинама скривала од јавности да је фирма „Cifidex ltd” на неколико мјесеци преузела контроверзни међународни пројекат.

Малтешка државна компанија “Енемалта” је постала једини власник компаније „Можура Винд Парк” 29. децембра 2015. године, након што јој је компанија „Cifidex ltd” продала удио од 100 одсто капитала. Званично је Енемалта преузела пројекат Можура, према подацима Централног регистра привредних субјеката (ЦРПС), 26. фебруара 2016. године.

“Cifidex ltd” је за акције Можуре платио укупно 3,5 милиона еура, а онда их је продао “Енемалти” за 10,3 милиона еура.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest