Лијечење грађана у иностранству у доба короне: Трошкови смањени

СТРУЧЊАЦИ ТВРДЕ ДА ХРОНИЧНИ ПАЦИЈЕНТИ ТРПЕ ЗБОГ ПАНДЕМИЈЕ
Лијечење грађана у иностранству у доба короне: Трошкови смањени
По упуту првостепене љекарске комисије ФЗО током 11 мјесеци прошле године у клинике у Републици Србији и иностранству упућено је 1.040 осигураника, двапут мање него годину раније, а трошкови лијечења коштали су 1,98 милиона еура, што је за око милион и по еура мање у поређењу са истим периодом 2019.


ФЗО: За лијечење ван јавног система Црне Горе потрошено три милиона еура мање, Фото: Борис Пејовић

За лијечење грађана у иностранству и приватним здравственим установама у години избијања ковид епидемије потрошено је око три милиона еура мање у односу на годину раније.

Према прелиминарним подацима Фонда за здравствено осигурање (ФЗО), током првих девет мјесеци прошле године на лијечење у иностране клинике и оне ван система јавног здравства у Црној Гори упућено је 52.061 пацијената, а у истом периоду 2019. године 70.040.

Посматрано по мјесецима, највише пацијената упућено је у фебруару, када у Црној Гори још није дошло до избијања епидемије новог коронавируса.

Финансијски посматрано, трошкови лијечења највећи су били у јуну 2020. године – мјесецу када је дјелимично нормализован рад здравственог система, а Црна Гора проглашена корона фри дестинацијом.

Стручњаци широм свијета тврде да пацијенти са хроничним обољењама трпе због пандемије ковида јер свуда постоји загушење здравственог система пацијентима са коронавирусом, па им је отежан приступ дијагностици и лијечењу.

По упуту првостепене љекарске комисије ФЗО током 11 мјесеци прошле године у клинике у Републици Србији и иностранству упућено је 1.040 осигураника, двапут мање него годину раније, а трошкови лијечења коштали су 1,98 милиона еура, што је за око милион и по еура мање у поређењу са истим периодом 2019.

По упуту Комисије за лијечење у иностранству на лијечење је отишло 227 пацијената, што је коштало 2,8 милиона еура, а уштеда по овој ставци у односу на 2019. годину износи 754.896 еура.

Прелиминарни извјештај ФЗО показује да је смањен број пацијената упућених у Институт Симо Милошевић у Игалу, Општу болницу Мељине, специјалну болницу Кодра и остале приватне здравствене установе у Црној Гори.

Недјељник Монитор објавио је да је ФЗО за три године, од како је отворен Центар за аутизам “Огњен Ракочевић” у Подгорици, платио више од 1,6 милиона еура за упућивање у Београд дјеце са сметњама из домена које покрива та установа.

Из бивше Владе крајем 2017. године најављено је да ће проблем упућивања дјеце на лијечење у иностранству по отварању Центра да буде ријешен.

“Вијести” су раније објавиле да је након 13 година независности број пацијената који се упућују на лијечење у Србију дупло смањен, али да су финансијски издаци по том основу свега осам одсто нижи.

На лијечење у здравствене установе ван Црне Горе упућују се осигураници за стања и обољења која не могу успјешно да се лијече или дијагностикују у нашим здравственим установама, а постоји могућност за изљечење примјеном најсложенијих научно признатих метода који су потврђени у љекарској пракси.

“Осигураници ФЗО се сада упућују углавном на скупа лијечења која се не могу успјешно обавити у Црној Гори, а то су сложене процедуре и тешке компликације у лијечењу карцинома, неурохируршке и кардиохируршке операције, трансплантације органа, дијагностика и друго..”, казали су тада из ове установе.

Из ФЗО су још 2019. године оцијенили да се Институт за болести дјеце Клиничког центра мора оснажити кадровски, али и да је потребно набавити нове просторне капацитете и садржаје, као и наставити тренд набавке савремене опреме за лијечење најмлађих.

“Ако посматрамо број упућене дјеце на клинике за дјечје болести у 2018. години, када смо имали 962 упута, видјећемо да то чини око 30 одсто укупних упута”, истакли су раније из ФЗО.

Тумори су и даље најчешћи разлог одласка наших пацијената у иностранство, док се највећи број осигураника упућује у Србију

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest