Микијељ: Раскидаће уговоре због лежаљки и сунцобрана

ДИРЕКТОР МОРСКОГ ДОБРА НАЈАВИО ОШТРЕ КОНТРОЛЕ
Микијељ је поручио да су закупци дужни да половину купалишта ослободе плажног мобилијара, који се након 17 часова не смије наплаћивати


Јавно предузеће за управљање морским добром упућиваће двије опомене, а потом ће раскидати уговоре са закупцима који не буду половину купалишта ослободили плажног мобилијара, или који након 17 часова буду наплаћивали издавање лежаљки и сунцобрана.

То је “Вијестима” казао директор Јавног предузећа за управљање морским добром Младен Микијељ.

На питање да ли ће ЈП “Морско добро” утицати на закупце да не повећавају цијене издавања плажног мобилијара, када су им закупнине купалишта за ову годину остале непромијењене, Микијељ је казао да “дефинитивно ЈП ‘Морско добро’ не може да утиче на цијене мобилијара”, јер је, како је појаснио, то индивидуална одлука самих закупца.

”Вјероватно они на основу понуде и потражње формирају цијене. Оно што је мени значајно с позиције коју покривам да у Црној Гори имамо диверзификовану понуду. Имате плаже на којима можете да изнајмите мобилијар до десет еура, а с друге стране имате и плаже гдје је цијена изнајмљивања мобилијара знатно већа. Мислим да сваки туриста који дође у Црну Гору може да нађе нешто за себе”, нагласио је Микијељ.

Како је навео, оно на шта ће Јавно предузеће “Морско добро” инсистирати и што ће бити приоритет контрола током главне сезоне је да се испоштује одлука о ненаплаћивању мобилијара након 17 часова, као и да половина купалишта мора бити ослобођена мобилијара.

”Вјерујте да ћемо ове године бити ригорозни да то мора бити испоштовано. То су оквири у којима можемо дјеловати”, казао је Микијељ.

Он је рекао да је на састанку Координационог тијела предочио да ЈП “Морско добро” нема могућност било каквих финансијских казни, како би на тај начин стимулисали ред на купалиштима.

Младен Микијељ
”Оно што можемо је да формирамо службену забиљешку, да се евидентира неправилност и да се кроз одређени поступак дође до раскида уговора. Прошле године смо били толерантни из простог разлога јер смо хтјели да дамо допринос опоравку туристичке привреде која је доживјела велики проблем због одлука Владе из 2020. године. Ове године имамо другачију реалност, туристичка привреда се опоравила и сада ћемо заговарати ред на купалиштима. Оно што дефинитивно нећемо толерисати је да се половина купалишта ослободи од моблијара. Онај ко то буде кршио и уколико послије двије опомене не буде то довео у ред, одлучићемо се за раскид уговора”, казао је Микијељ.

”Вијести” су раније објавиле да је изнајмљивање сета сунцобрана и двије лежаљке од десет еура до 150 еура у зависности од ексклузивитета плаже.

Грађани и туристи имају могућност да проблеме које уоче на плажама пријаве канцеларијама ЈП “Морско добро” у свим приморским општинама или на број телефона кол центра Националне туристичке организације.

Ослобађање половине купалишта од мобилијара не важи за хотелска купалишта.

Цијене закупа дјелова морског добра од наредне године биће повећана. Влада је прије двије седмице прихватила предлог Јавног предузећа за управљање морским добром те усвојила измјене и допуне Цјеновника почетних накнада за закуп и коришћење морског добра.

Јавно предузеће за управљање морским добром Црне Горе како је “Вијестима” тада речено је става “да се сви ресурси који припадају морском добру неће давати испод реалних вриједности закупа, каква је пракса била у претходном периоду”.

”Јавно предузеће је, водећи рачуна о локацијама у зони морског добра, констатовало да је важећи Цјеновник из 2019. године у погледу зона појединих локација, у претходном периоду био прилагођен жељама и захтјевима појединаца. Дјелови морске обале, које су локално становништво и туристи по њиховој посјећености, опремљености и екслузивности препознали као атрактивне дестинације, били су у висини годишње накнаде испод сваке реалне цијене. Из тог разлога, било је неопходно да се предметне локације зонирају на други начин у односу на важећи Цјеновник из 2019. године”, саопштили су “Вијестима” из Јавног предузећа.

Нова цјеновна политика ће допринијети увећању прихода Јавног предузећа, који ће бити усмјерен на улагање у обалну инфратуктуру.

Усвојене измјене и допуне цјеновника почетних накнада не односе се на закупце који извршавају обавезе у складу са закљученим Уговорима о коришћењу до 31.12. 2023. године. До сада су поједине плаже даване у закуп по нереално ниским цијенама до 500 еура за годишњу закупнину, велике повољности су биле и за хотелијере који су добијали најатрактивније дјелове, али и за закупце на Ади Бојани.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest