Миљанић: Мафија и службе безбједности размијенили милион порука

Случај Меденице је у рукама главног специјалног тужиоца. Надам се да ће тај случај добити прави епилог за разлику од неких из прошлости гдје се то није десило, оцијенио је Миљанић

Министар без портфеља Зоран Миљанић оцијенио је у интервјуу за „Дан“ да је и полиција једно од жаришта корупције, као и да је у случају нелегалне експлоатације пијеска из Мораче, неко у систему затајио. Поручио је да је корупција захватила све сегменте друштва, али и да се добро не пише уколико не дође до деблокаде правосуђа.

Врховно државно тужилаштво „чешља“ око 700.000 порука мафије и служби безбједности, али, према сазнањима Миљанића, та је цифра је и милион.

– Не можете имати вилу од пар милиона еура од плате полицијског службеника или возити аутомобиле од 100.000 еура. Волио бих да ми то неко објасни, како је то могуће. Мислим да ће истражни органи идентификовати такве појединце. До сада смо имали прилику да о томе слушамо. Треба се озбиљно ухватити с тим проблемом и да такви појединци не смију бити дио полицијске организације, него морају бити процесуирани. Имали смо прилику да чујемо вршиоца дужности врховног државног тужиоца Мају Јовановић која је рекла да има преко 700.000 порука што текстуланих, што визуелних у односу на скај апликацију и да то треба преслушати (поруке мафије и служби безбједности). То није мали посао. Мислим да их је више, можда по мојим сазнањима, има и милион таквих порука. Замислите колики је то посао. Најлакше је ући у процесуирање и на крају завршити са оптужницама, као за случајеве Шарића и Калића, а добро знамо како је то завршило. На крају смо ми морали њима да плаћамо одштету – упозорава Миљанић.

Према његовим ријечима, процесуирани случајеви бивших предсједника Врховног и Привредног суда, Весне Меденице и Блажа Јованића, у овом тренутку су најбољи резултати које је нека држава у региону постигла у борби против корупције.

– Случај Меденице је у рукама главног специјалног тужиоца. Надам се да ће тај случај добити прави епилог, за разлику од неких из прошлости гдје се то није десило. Убијеђен сам да специјално тужилаштво ради прави посао, да ће обезбиједити квалитетне доказе за те случајеве – очекује Миљанић.

Инвеститор није могао да уложи 40 милиона, јер није хтио коруптивне послове?

Миљанић је додао да му је недавно у кабинету долазио инвеститор који већ 14 година безуспјешно покушава да добије дозволу да инвестира у Црну Гору 40 милиона еура.

– Није хтио да уђе у коруптивне послове и вјероватно није једини. Биће предузето све што треба у овом случају. То су ствари државних органа који треба да се баве тим и таквим случајевима. Није тога мало. То је све јако пуно коштало државу. Зато сви морамо да узмемо учешће у борби против корупције, јер не можемо другачије изаћи као побједници. Жаришта корупције су и у урбанизму гдје се издају дозволе – нагласио је Миљанић.

Указујући да је у случају нелегалне експлоатације шљунка из Мораче неко у систему затајио, Миљанић истиче да нелегалне активности трају деценијама и да је угрожена и природа и Регионални водовод за Црногорско приморје.

– Многи су се на рачун државе обогатили. СДТ и надлежна тужилаштва треба да, ако већ нијесу, оформе предмет у дијелу нелегалне експлоатације шљунка и да се починиоци приведу правди и да се држава, ако постоји могућност, обештети – истакао је Миљанић.

Он сматра да се, без јасне стратегије и мјерила, држава не може борити против корупције.

– Осврнимо се на случај Светозара Маровића, који је процесуиран 2015. године. И шта је резултат ад хок политике? Резултат је да нас свако мало Маровић поздравља и шаље поруке и честитке из Београда. Мислим да то није добар пут. У сваком случају, треба процесуирати сваког ко је прекршио закон, без обзира ради ли се ту о крупној или ситној риби. Има пуно ситних, а мало крупних риба. Чини ми се да смо у претходном периоду могли видјети шта значе ад ход процесуирања. Да није стала корупција, да се није угасила? Није. Ако нема држава добар пут, а то јесте национална стратегија која треба да нам буде путоказ за борбу против корупције, и превентино и репресивно, нећемо далеко стићи – истакао је Миљанић, наводећи да израда стратегије није преамбициозан план, те да „неко тај процес мора почети“.

Он каже да Црна Гора није имала никакву стратегију за борбу против корупције, те да се поставља питање да ли је то можда рађено с неком намјером.

– Битно је да Влада усвоји Стратегију за борбу против корупције. Њу ће пратити Савјет за борбу против корупције који ће бити брзо формиран. Као доказ политике и воље и наше спремности да се ухватимо у коштац с овим проблемом, је то што ће на челу Савјета бити највјероватније премијер Дритан Абазовић – истакао је Миљанић.

Он сматра да је корупција присутна у локалним управама, наводећи посебно случај Будве и криминалне групе коју је предводио Светозар Маровић.

– Мислимо да таквих случајева има и у другим општинама, неће бити да је само Будва. Морамо укључити све сегменте друштва, како би побиједили корупцију – поручује Миљанић.

Када су у питању капацитети за борбу против корупције, Миљанић истиче да се током неколико посљедњих мјесеци ситуација драстично промијенила.

– Имамо новог главног специјалног тужиоца и шефа специјалног полицијског тима. Морам имати повјерење у тужилаштво и правосудне органе. Немамо друго правосуђе без ово. Специјално тужилаштво остварило је резултате који охрабрују – оцијенио је Миљанић.

Нагласио је да је агенда Европске уније да се заврши с избором правосудних органа.

– У случајевима да то не урадимо, улазимо у озбиљну политичку и кризу других размјера. Сви актери с политичке сцене морају бити свјесни да се морају изабрати чланову Судског савјета, судије Уставног суда, предсједник Врховног суда. У супротном, добро нам се не пише – казао је Миљанић.
Одговарајући на питање да ли треба објавити списак с 520 лица која су добила станове и кредите по повољним условима од одржаве у посљедњих десет година, Миљанић каже да ће се о томе премијер Абазовић изјаснити.

– То је у његовој надлежности. Ја сам за то да се објаве имена. Све што је у складу са законом треба урадити. Ова влада не штити никога – закључује Миљанић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest