Милорад Гогић: Уставни суд функционише отежано, али није блокиран

Уставни суд константно биљежи увећан прилив предмета. Тренутно, Уставни суд има преко 3.600 предмета у раду, каже дугогодишњи судија Гогић у разговору за „Дан

Уставни суд функционише отежано, али не и блокирано. Сjеднице Виjећа и пленарне сjеднице се одржаваjу редовно, а предмети рjешаваjу у jеднаком броjу као и претходних година, а примаjу у све већем, што на годишњем нивоу проузрокуjе заостатке, казао је у изјави за „Дан“ дугогодишњи судија овог суда Милорад Гогић, одговарајући на питање како коментарише то што од почетка године највиша судска инстанца ради са пет судиjа.

– Уставни суд константно биљежи увећан прилив предмета. Тренутно, Уставни суд има преко 3.600 предмета у раду. Пораст броjа примљених предмета ниjе компатибилан и са адекватним броjем кадра у Уставном суду, како судиjа, тако и стручне службе и простора. Ограничени капацитети не би смjели утицати на дjелотворно одлучивање, али имаjући у виду прилив предмета и њихов заостатак, ниjе тешко закључити да Уставни суд са постоjећим капацитетима тешко може одржати ефикасност у одлучивању. Треба имати у виду чињеницу да су предмети различите правне сложености, те да поред квантитета, односно броjа риjешених предмета, од Уставног суда се очекуjе и квалитет, а за то jе потребно студиозно и стручно тумачење коjе захтиjева вриjеме. Свjесан сам чињенице да грађани дуго чекаjу на одлуку Уставног суда, и мишљења да би се држава морала позабавити овим проблемом, ствараjући неопходне претпоставке за ефикасно и дjелотворно функционисање Уставног суда – каже Гогић, коментаришући број предмета у раду и оптерећеност судија.Дужност испунили

Одговарајући на питање имају ли посланици вољу да изаберу jош двоjе судиjа Уставног суда, са обзиром на то да се таj процес одуговлачи, Гогић оцјењује да као судиjа Уставног суда, не би коментарисао вољу посланика.

– Уставни суд Црне Горе jе у jулу 2020. године обавиjестио Скупштину Црне Горе да двоjе судиjа, почетком ове године, испуњаваjу услове за старосну пензиjу, чиме jе наша дужност у том поступку окончана. О вољи посланика, питаjте парламент – закључује Гогић.

Коментаришући то што је Уставни суд често на мети критика да jе под политичким утицаjем, Гогић поручује да независност Уставног суда и судиjа коjи га чине, од политичких, а и других утицаjа извана, елементаран предуслов за функционисање Уставног судства.

– Текст Устава и закона пружа нормативне гаранциjе за независност како институциjе, тако и Уставног судиjе. Оне се састоjе у начину избора, по коjем jе, како већ и сами знате, неопходан квалификовани парламентарни консензус, потом у дужини мандата, инкомпатибилности судиjске функциjе са другим функциjама, као и имунитетом коjи уживамо као судиjе Уставног суда. Стварност треба бити таква да кореспондира са овим нормативним уређењима, а у том смислу, сваки судиjа поjединачно, сноси одговорност у коршићењу ових уставно правних гаранциjа, а то значаjно зависи и од карактера, образовања и професионалног искуства сваког од нас коjе треба бити такво да себи допуштамо да прихватимо jедну истинску интелектуалну независност, односно способност да останемо равнодушни на могуће утицаjе и жеље било коjих политичких субjеката. Вjеруjем да своjе задатке обављам независно, законито и професионално.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest